Maminka.czTěhotenská poradna

PORADNA: Může z těhotenské cukrovky vzniknout po porodu jiný typ diabetu? Vysvětlí lékařka

Simona Procházková 12.  6.  2023
Zkušená diabetoložka MUDr. Marta Klementová vysvětlí, zda může těhotenská cukrovka přetrvávat i po porodu nebo jestli mají ženy s gestačním diabetem vyšší riziko, že se u nich později rozvine cukrovka 2. typu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

OTÁZKA:

Při vyšetření v těhotenství mi byla diagnostikována těhotenská cukrovka, do porodu jsem si musela pravidelně měřit hladinu cukru v krvi a dodržovat dietu. Jsem v šestinedělí a zatím je stále hladina cukru vyšší, dietu se snažím dodržovat, ale při kojení mám obrovské chutě na sladké, tak ji porušuji, přiznávám. Je riziko, že mi cukrovka již zůstane nebo budu mít nyní vyšší riziko, že se rozvine diabetes 2. typu?  Kateřina M.

VIDEO: Podcast Maminka: Potravinové doplňky v těhotenství

ODPOVĚĎ:

MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize, diavize.cz

Nemusíte mít přehnané obavy. Po graviditě s těhotenskou cukrovkou obvykle vyšší glykémie klesá k normě a kontrolu, velmi přesnou, děláme pomocí glukózového tolerančního testu podobného, jako byl ten v těhotenství, a to tři až šest měsíců po porodu. Takže bych vám doporučila objednat se na tento test. Dokáže ho provést buď praktický lékař, nebo váš diabetolog. A vzhledem k tomu, že kojíte, tak je důležité, abyste dvě až tři hodiny před tímto testem nekojila.

Nakojíte miminko a dvě až tři hodiny počkáte, než přijedete do laboratoře, začne test, dvě hodiny nekojíte, provádí se glukózový toleranční test a pak odjíždíte domů a kojit již bez problémů můžete. Před testem byste měla být zhruba 10 hodin nalačno a můžete pít čistou vodu, na kterou při kojení nezapomínejte.

Pokud by nadále po této době přetrvávala vyšší glykémie, tak existuje pravděpodobnost, že se těhotenskou cukrovkou odhalilo nějaké jiné onemocnění, například diabetes jiného typu. Právě pomocí orálního glukózového tolerančního testu (OGTT) si toto ověříme. Ale pravděpodobnost je velmi malá, nižší než pět procent.

Klepněte pro větší obrázek
MUDr. Marta Klementová, vedoucí lékařka diabetologického centra DIAvize
Témata: Zdraví, Těhotenství, Porod, Zdraví žen, Těhotenská poradna, cukrovka, diabetes, dieta, inzulin, MUDr., Poradna, Test, Marta Klementová, Lékařka, OGTT, Zdraví na Heureka.cz