Maminka.czTěhotenství

Těhotenská cukrovka: Víte, co to pro vás znamená?

14. 10. 2011
Těhotenská cukrovka: Víte, co to pro vás znamená?
Když lékař pronese „maminko, máte těhotenskou cukrovku“, rozhodně to pro vás nebude nic příjemného. Ale vězte, že v tom rozhodně nejste samy. Těhotenskou cukrovkou totiž trpí tři až pět procent těhulek. Riziko tohoto onemocnění se navíc zvyšuje s jejich rostoucím věkem.

Dvakrát vyšší dávka inzulinu v těhotenství

Diabetes se u těhulek zpravidla vyvíjí tak, že tělo ženy v tomto období potřebuje dvakrát vyšší dávku inzulinu – tedy hormonu, který kontroluje hladinu krevního cukru – nežli obvykle. Pokud tělo nastávající maminky není schopno vytvářet tento hormon navíc, může se u ní rozvinout právě těhotenská cukrovka. Toto onemocnění se téměř vždy opakuje také v dalším těhotenství, může se už navíc objevit v jeho ranějším stadiu.

Za těhotenskou cukrovku však sama maminka nemůže. Objevuje se totiž zpravidla u žen, které k němu mají vrozenou dispozici. Toto onemocnění souvisí také s cukrovkou druhého typu – kdokoli v příbuzenstvu tento typ diabetu má, tím se zvyšuje riziko, že nastávající maminka bude trpět právě těhotenskou cukrovkou. Riziko vzniku této nemoci zvyšuje také nadváha a nedostatek pohybu. Těhotenská cukrovka však může postihnout i ženy štíhlé a fyzicky aktivní.

Těhotenskou cukrovku ovlivňuje rovněž rostoucí věk rodiček. V současné době je průměrný věk prvorodiček (a rodiček obecně) vyšší než tomu bylo u předchozích generací. Z toho důvodu se četněji těhotenská cukrovka objevuje především u těch žen, které se rozhodly rodit „až“ po třicítce.

Diabetes postihuje tři až pět procent těhulek

Těhotenská cukrovka se může vyvinout v jakémkoli týdnu těhotenství, pravděpodobnější je však až po 24. týdnu. Zpravidla postihuje tři až pět procent budoucích maminek. Pokud se včas diagnostikuje a léčí, plod je v porovnání se zdravou populací pouze v nepatrně zvýšeném riziku.

Nemusíte se bát, že těhotenskou cukrovkou budete trpět i tehdy, když už nebudete těhotná. Tento typ diabetu totiž končí porodem – přesněji odloučením placenty. Nejpozději do konce šestinedělí se porucha látkové výměny zcela normalizuje. Jestliže však cukrovka přetrvává i po šestinedělí, rozhodně se nejedná o těhotenskou cukrovku, ale o jiný typ diabetu, který se shodou okolností objevil právě v těhotenství.

Těhotenská cukrovka: Co vás čeká? Jen vynechat sladkosti nestačí

Odhalení těhotenské cukrovky

Až do 80. let 20. století se přítomnost diabetu u těhotných nevyšetřovala. Donedávna se navíc zjišťovala pouze u rizikových skupin – u žen s nadváhou či obezitou, u žen s cukrovkou u příbuzných, u žen po porodu velkého plodu a dalšími komplikacemi v předchozích těhotenstvích.

V současné době se přítomnost tohoto onemocnění musí vyšetřovat u všech těhotných žen. Diabetes může být odhalen například pomocí rutinně prováděné kontroly přítomnosti cukru v moči. Mezi 24. a 28. týdnem těhotenství se provádí orální glukózo-tokrantní test, který dokáže takřka na sto procent odhalit, zda těhotenskou cukrovkou trpíte, nebo nikoli.

Příznaky a možná rizika

Mezi běžné příznaky těhotenské cukrovky patří větší žízeň a hlad nežli obvykle, potřeba častého močení a pocity neustálé slabosti – tyto příznaky vás však mohou zmást, bývají totiž v těhotenství často běžné. Těhulky rovněž častěji trpí infekcemi (hlavně kvasinkovými záněty) a hůře se jim hojí rány.

Pokud není těhotenská cukrovka léčena, znamená to zvýšené riziko jak pro matku, tak pro plod. Nastávající maminka se tak může potýkat s vysokým krevním tlakem, poruchami jater, infekcemi nebo porodním poraněním. Miminku zase hrozí, že bude v prvních dnech po porodu ohroženo hypoglykémií, tedy sníženým obsahem cukru v krvi, anebo že se u něj objeví dechové obtíže, poruchy srdečního rytmu nebo zhoršený průběh novorozenecké žloutenky.

Miminko může být navíc do budoucna ohroženo dalšími komplikacemi. Například lehkou mozkovou dysfunkcí, dětskou obezitou, syndromem poruchy pozornosti a hyperaktivity či v dospělosti cukrovkou druhého typu.

Léčba onemocnění

Ve většině případů k léčbě těhotenské cukrovky dostačuje dodržování dietních opatření, dostatek pohybu, dostatek spánku a méně stresu a spěchu. V případě určitého procenta nastávajících maminek je však nutná léčba inzulinem. Nutnost léčby těhotenské cukrovky končí okamžikem porodu. Jestliže však budou ženy dodržovat zdravou životosprávu i nadále, sníží tím u sebe do budoucna riziko rozvoje cukrovky druhého typu.

Témata: Těhotenství, Cukr, Dietní opatření, Vznik této, Těhotenská cukrovka, Cukrovka, Nutná léčba

Mohlo by vás zajímat
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Maminka roku: Syn mi holil hlavu, smál se, já brečela, říká Andrea
Jsem obézní. V těhotenství jsem cítila ze strany lékařů odpor a styděla se
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Rodičovská dovolená 2020: Vše, co o ní potřebujete vědět
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk

Horoskopy

Beran Milí Berani, polovina týdne je zajímavá. Pracovně vynikáte a neztrácíte naději v povýšení anebo jiné…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Nina, Rafaela

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu