Maminka.czTěhotenství

Těhotenská cukrovka: Víte, co to pro vás znamená?

Když lékař pronese „maminko, máte těhotenskou cukrovku“, rozhodně to pro vás nebude nic příjemného. Ale vězte, že v tom rozhodně nejste samy. Těhotenskou cukrovkou totiž trpí tři až pět procent těhulek. Riziko tohoto onemocnění se navíc zvyšuje s jejich rostoucím věkem.
14. 10. 2011
Těhotenská cukrovka: Víte, co to pro vás znamená?

Dvakrát vyšší dávka inzulinu v těhotenství

Diabetes se u těhulek zpravidla vyvíjí tak, že tělo ženy v tomto období potřebuje dvakrát vyšší dávku inzulinu – tedy hormonu, který kontroluje hladinu krevního cukru – nežli obvykle. Pokud tělo nastávající maminky není schopno vytvářet tento hormon navíc, může se u ní rozvinout právě těhotenská cukrovka. Toto onemocnění se téměř vždy opakuje také v dalším těhotenství, může se už navíc objevit v jeho ranějším stadiu.

Za těhotenskou cukrovku však sama maminka nemůže. Objevuje se totiž zpravidla u žen, které k němu mají vrozenou dispozici. Toto onemocnění souvisí také s cukrovkou druhého typu – kdokoli v příbuzenstvu tento typ diabetu má, tím se zvyšuje riziko, že nastávající maminka bude trpět právě těhotenskou cukrovkou. Riziko vzniku této nemoci zvyšuje také nadváha a nedostatek pohybu. Těhotenská cukrovka však může postihnout i ženy štíhlé a fyzicky aktivní.

Těhotenskou cukrovku ovlivňuje rovněž rostoucí věk rodiček. V současné době je průměrný věk prvorodiček (a rodiček obecně) vyšší než tomu bylo u předchozích generací. Z toho důvodu se četněji těhotenská cukrovka objevuje především u těch žen, které se rozhodly rodit „až“ po třicítce.

Diabetes postihuje tři až pět procent těhulek

Těhotenská cukrovka se může vyvinout v jakémkoli týdnu těhotenství, pravděpodobnější je však až po 24. týdnu. Zpravidla postihuje tři až pět procent budoucích maminek. Pokud se včas diagnostikuje a léčí, plod je v porovnání se zdravou populací pouze v nepatrně zvýšeném riziku.

Nemusíte se bát, že těhotenskou cukrovkou budete trpět i tehdy, když už nebudete těhotná. Tento typ diabetu totiž končí porodem – přesněji odloučením placenty. Nejpozději do konce šestinedělí se porucha látkové výměny zcela normalizuje. Jestliže však cukrovka přetrvává i po šestinedělí, rozhodně se nejedná o těhotenskou cukrovku, ale o jiný typ diabetu, který se shodou okolností objevil právě v těhotenství.

Odhalení těhotenské cukrovky

Až do 80. let 20. století se přítomnost diabetu u těhotných nevyšetřovala. Donedávna se navíc zjišťovala pouze u rizikových skupin – u žen s nadváhou či obezitou, u žen s cukrovkou u příbuzných, u žen po porodu velkého plodu a dalšími komplikacemi v předchozích těhotenstvích.

V současné době se přítomnost tohoto onemocnění musí vyšetřovat u všech těhotných žen. Diabetes může být odhalen například pomocí rutinně prováděné kontroly přítomnosti cukru v moči. Mezi 24. a 28. týdnem těhotenství se provádí orální glukózo-tokrantní test, který dokáže takřka na sto procent odhalit, zda těhotenskou cukrovkou trpíte, nebo nikoli.

Příznaky a možná rizika

Mezi běžné příznaky těhotenské cukrovky patří větší žízeň a hlad nežli obvykle, potřeba častého močení a pocity neustálé slabosti – tyto příznaky vás však mohou zmást, bývají totiž v těhotenství často běžné. Těhulky rovněž častěji trpí infekcemi (hlavně kvasinkovými záněty) a hůře se jim hojí rány.

Pokud není těhotenská cukrovka léčena, znamená to zvýšené riziko jak pro matku, tak pro plod. Nastávající maminka se tak může potýkat s vysokým krevním tlakem, poruchami jater, infekcemi nebo porodním poraněním. Miminku zase hrozí, že bude v prvních dnech po porodu ohroženo hypoglykémií, tedy sníženým obsahem cukru v krvi, anebo že se u něj objeví dechové obtíže, poruchy srdečního rytmu nebo zhoršený průběh novorozenecké žloutenky.

Miminko může být navíc do budoucna ohroženo dalšími komplikacemi. Například lehkou mozkovou dysfunkcí, dětskou obezitou, syndromem poruchy pozornosti a hyperaktivity či v dospělosti cukrovkou druhého typu.

Léčba onemocnění

Ve většině případů k léčbě těhotenské cukrovky dostačuje dodržování dietních opatření, dostatek pohybu, dostatek spánku a méně stresu a spěchu. V případě určitého procenta nastávajících maminek je však nutná léčba inzulinem. Nutnost léčby těhotenské cukrovky končí okamžikem porodu. Jestliže však budou ženy dodržovat zdravou životosprávu i nadále, sníží tím u sebe do budoucna riziko rozvoje cukrovky druhého typu.

Témata: Těhotenství, Nutná léčba, Cukr, Těhotenská cukrovka, Vznik této
Mohlo by vás zajímat
Masky jen pro děti? Omyl! Tyhle rodiny se umí odvázat
Chcete spokojené miminko? Zabalte ho do klasické načechrané peřinky
Pojďte s časopisem Maminka na Podzimní nákupy se značkou Lindex
Nová autosedačka Maxi-Cosi s vestavěnými airbagy je až o 55 % bezpečnější

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu