Maminka.czTěhotenství

Těhotenská cukrovka: Víte, co to pro vás znamená?

14. 10. 2011
Těhotenská cukrovka: Víte, co to pro vás znamená?
Když lékař pronese „maminko, máte těhotenskou cukrovku“, rozhodně to pro vás nebude nic příjemného. Ale vězte, že v tom rozhodně nejste samy. Těhotenskou cukrovkou totiž trpí tři až pět procent těhulek. Riziko tohoto onemocnění se navíc zvyšuje s jejich rostoucím věkem.

Dvakrát vyšší dávka inzulinu v těhotenství

Diabetes se u těhulek zpravidla vyvíjí tak, že tělo ženy v tomto období potřebuje dvakrát vyšší dávku inzulinu – tedy hormonu, který kontroluje hladinu krevního cukru – nežli obvykle. Pokud tělo nastávající maminky není schopno vytvářet tento hormon navíc, může se u ní rozvinout právě těhotenská cukrovka. Toto onemocnění se téměř vždy opakuje také v dalším těhotenství, může se už navíc objevit v jeho ranějším stadiu.

Za těhotenskou cukrovku však sama maminka nemůže. Objevuje se totiž zpravidla u žen, které k němu mají vrozenou dispozici. Toto onemocnění souvisí také s cukrovkou druhého typu – kdokoli v příbuzenstvu tento typ diabetu má, tím se zvyšuje riziko, že nastávající maminka bude trpět právě těhotenskou cukrovkou. Riziko vzniku této nemoci zvyšuje také nadváha a nedostatek pohybu. Těhotenská cukrovka však může postihnout i ženy štíhlé a fyzicky aktivní.

Těhotenskou cukrovku ovlivňuje rovněž rostoucí věk rodiček. V současné době je průměrný věk prvorodiček (a rodiček obecně) vyšší než tomu bylo u předchozích generací. Z toho důvodu se četněji těhotenská cukrovka objevuje především u těch žen, které se rozhodly rodit „až“ po třicítce.

Diabetes postihuje tři až pět procent těhulek

Těhotenská cukrovka se může vyvinout v jakémkoli týdnu těhotenství, pravděpodobnější je však až po 24. týdnu. Zpravidla postihuje tři až pět procent budoucích maminek. Pokud se včas diagnostikuje a léčí, plod je v porovnání se zdravou populací pouze v nepatrně zvýšeném riziku.

Nemusíte se bát, že těhotenskou cukrovkou budete trpět i tehdy, když už nebudete těhotná. Tento typ diabetu totiž končí porodem – přesněji odloučením placenty. Nejpozději do konce šestinedělí se porucha látkové výměny zcela normalizuje. Jestliže však cukrovka přetrvává i po šestinedělí, rozhodně se nejedná o těhotenskou cukrovku, ale o jiný typ diabetu, který se shodou okolností objevil právě v těhotenství.

Těhotenská cukrovka: Co vás čeká? Jen vynechat sladkosti nestačí

Odhalení těhotenské cukrovky

Až do 80. let 20. století se přítomnost diabetu u těhotných nevyšetřovala. Donedávna se navíc zjišťovala pouze u rizikových skupin – u žen s nadváhou či obezitou, u žen s cukrovkou u příbuzných, u žen po porodu velkého plodu a dalšími komplikacemi v předchozích těhotenstvích.

V současné době se přítomnost tohoto onemocnění musí vyšetřovat u všech těhotných žen. Diabetes může být odhalen například pomocí rutinně prováděné kontroly přítomnosti cukru v moči. Mezi 24. a 28. týdnem těhotenství se provádí orální glukózo-tokrantní test, který dokáže takřka na sto procent odhalit, zda těhotenskou cukrovkou trpíte, nebo nikoli.

Příznaky a možná rizika

Mezi běžné příznaky těhotenské cukrovky patří větší žízeň a hlad nežli obvykle, potřeba častého močení a pocity neustálé slabosti – tyto příznaky vás však mohou zmást, bývají totiž v těhotenství často běžné. Těhulky rovněž častěji trpí infekcemi (hlavně kvasinkovými záněty) a hůře se jim hojí rány.

Pokud není těhotenská cukrovka léčena, znamená to zvýšené riziko jak pro matku, tak pro plod. Nastávající maminka se tak může potýkat s vysokým krevním tlakem, poruchami jater, infekcemi nebo porodním poraněním. Miminku zase hrozí, že bude v prvních dnech po porodu ohroženo hypoglykémií, tedy sníženým obsahem cukru v krvi, anebo že se u něj objeví dechové obtíže, poruchy srdečního rytmu nebo zhoršený průběh novorozenecké žloutenky.

Miminko může být navíc do budoucna ohroženo dalšími komplikacemi. Například lehkou mozkovou dysfunkcí, dětskou obezitou, syndromem poruchy pozornosti a hyperaktivity či v dospělosti cukrovkou druhého typu.

Léčba onemocnění

Ve většině případů k léčbě těhotenské cukrovky dostačuje dodržování dietních opatření, dostatek pohybu, dostatek spánku a méně stresu a spěchu. V případě určitého procenta nastávajících maminek je však nutná léčba inzulinem. Nutnost léčby těhotenské cukrovky končí okamžikem porodu. Jestliže však budou ženy dodržovat zdravou životosprávu i nadále, sníží tím u sebe do budoucna riziko rozvoje cukrovky druhého typu.

den deti
Témata: Těhotenství, Dietní opatření, Vznik této, Cukrovka, Těhotenská cukrovka, Cukr, Nutná léčba

Mohlo by vás zajímat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Hrnkový beránek: Paráda hotová za pár minut! Tady je video recept
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování

Horoskopy

Lev Je vám opravdu líto, že je tady poslední květnový den. Nejdříve jste tento měsíc proklínali, ale na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kamila, Petronila, Petronela

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné