Maminka.czTěhotenství

Těhotenská úzkost: Nezáříte štěstím? Na hormony to nesvádějte

12. 2. 2019
Těhotenská úzkost: Nezáříte štěstím? Na hormony to nesvádějte
Dítě jste plánovala, těšila jste se na něj, a když to konečně přišlo a otěhotněla jste, jako byste to ani nebyla vy. Pocit štěstí a naplnění se ne a ne dostavit. Nebojte, nejste v tom sama. Tyto stavy prožívá mnoho žen, jen se o nich moc nemluví.

Je to těžké popsat. A ještě těžší se s tím svěřit. Protože když si těhotenství neužíváte a na dítě se netěšíte, okolí vás odsoudí. Stejný problém má i osmatřicetiletá Johana z Prahy. Dítě s partnerem plánovali dlouho, ale když to přišlo a na těhotenském testu se objevily ony dvě čárky, vše se změnilo. Žena se slibně rozjetou kariérou si uvědomila, že se nechce zařadit do kolektivu „těhulek a maminek“ a že vše kolem mateřství ji děsí a způsobuje kopřivku. O porodních vložkách nebo kojicích podprsenkách nechce ani slyšet a jediné, co jí ještě trochu dělá radost, je vybírat dítěti povlečení do postýlky. Navenek dělá, že je vše v pohodě, ale uvnitř se užírá a trápí.

Těhotenská kila: dvacet je již extrém! Kolik je tedy v normě? A co hlídat?

Třicetiletá Jana, která je ve 26. týdnu těhotenství, se zase v internetové diskusi svěřuje, že těhotenství si neužívá, je nepříjemná na partnera a své okolí. Všechno ji hned vytočí nebo naopak zase rozbrečí. Nic ji nebaví a nedokáže se k ničemu přinutit. Jako by se nepoznávala. 

Hormony za to nemohou

„Myslím si, že tyto pocity v těhotenství jsou hodně časté, ale většina žen se za ně stydí. Ten tlak na to, že mám být v těhotenství šťastná a spokojená, je obrovský,“ vysvětluje psycholožka Katarína Szabados a dodává: „Žena otěhotní, je jí blbě, má strach, aby byla ona i miminko v pořádku, cítí všechno, jen ne konstantní pocit štěstí. A zároveň si připadá, že s ní něco není v pořádku, když se necítí šťastná.“

Mnoho žen také svádí tento jiný stav na hormony, ale ty v tom nehrají až tak důležitou roli. To potvrzuje i psycholožka. „Hormony vám způsobí, že se rozbrečíte u reklamy, ale ne takové stavy,“ říká. Nemusíme hned mluvit o depresi v těhotenství, každopádně pokud se žena cítí takhle mizerně, je nutné tento stav řešit. „Kdyby mi taková paní přišla na konzultaci, pokusila bych se zjistit, z čeho přesně má obavy,“ vysvětluje Katarína Szabados, která se přesně těmto problémům věnuje.

Alžběta: Své mateřství jsem dokázala přijmout až po třech letech

„Pro úzkosti je vždycky důvod, byť na první pohled není vidět, ale je tam,“ dodává. Žena může mít třeba strach z porodu nebo tam může být nějaká vztahová záležitost s partnerem, má strach, že partner nebude dobrý otec, že jí nebude dávat peníze, důvodů je podle odbornice spousta. Ale zase se opět vracíme obloukem k tomu, že tlak na nastávající matku je veliký. 

Šťastná maminka, vyrovnané miminko

V momentě, kdy otěhotníte, se ve vás aktivuje role matky. Probudí se ve vás veškeré možné scénáře ohledně toho, co vás čeká a jaká matka máte být, ať už jste to vše převzala od vlastní matky či odkudkoli z okolí (filmy, knížky, časopisy, kamarádky apod.). A nejsou to vždy růžové sliby. 

„Tak a teď už se nevyspíš, už budeš jen všechno dělat pro děti, na tobě už vůbec nezáleží, budeš akorát tlustá a ošklivá, takže pro svého muže už stejně nebudeš přitažlivá, na kariéru zapomeň, protože už budeš nepoužitelná, na mateřské úplně zblbneš… Tohle je častý obrázek,“ vyjmenovává psycholožka. „V tu chvíli je s tím ta žena takhle konfrontována. A některá se s tím vypořádá líp a jiná hůř,“ vysvětluje Katarína Szabados. 

Nálady a hormonální bouře v těhotenství. Jak si s nimi poradit?

A do toho všeho má být nastávající maminka šťastná a usměvavá, aby se jí narodilo hezké a vyrovnané miminko. Co si budeme povídat, časopisy i intertnet jsou většinou plné usmívajících se maminek s miminky, kde je vše naleštěné, čisťounké a sluníčkové. A stejný pocit má i Katarína Szabados: „Vše je psáno tak, že matka už bude mít jen to dítě, s ničím jiným se nepočítá. Ale ono se nepočítá ani s tím, že by měla uvařit nebo vyprat, protože se musíte stoprocentně věnovat miminku.“

Průvodce těhotenstvím ve dvou minutách

A dodává, že přesně s těmito frustrovanými ženami se pak v reálném životě setkává. „Nosí třeba miminko dvě hodiny po bytě v manduce, aby spinkalo, protože v postýlce pláče, a to je vyloučené.“ A to je možná to, co může nastávající matky děsit. Zvláště jedná-li se o ženy, kterým táhne na čtyřicítku a měly kariéru a v kolektivu nějakou hodnotu. „Teď mají najednou myslet na to, že se jejich miminko má pořád usmívat a ony ho budou muset nosit dvě hodiny, aby usnulo. A co když nebude schopná vyměnit plínku, aniž by děťátko zaplakalo?“ ptá se s lehkou nadsázkou, ale oprávněně, psycholožka.

Co skutečně cítí miminko v děloze? Doteky, pohyby, ale i stres či radost

Jenže jak z toho ven? Promluvit si s kamarádkou podle odbornice na vztahy nepomůže. „Ta matce často jen vysvětlí, ať z toho nedělá problém. Tím se vlastně do toho svého stavu zavrtá ještě víc, protože narazí na nepochopení,“ vysvětluje. „Této ženě nepomůže, že jí to racionálně vysvětlíte a vyargumentujete, to ona si to také umí vysvětlit sama. Chce to vzít vážně a hlouběji se do problému zanořit,“ dodává. 

Když bliká varovná kontrolka

Pokud jste se třeba v tomto článku poznala, buďte v klidu, strachy či úzkosti jsou podle odborníků vlastně dobrým signálem. „Strach je nepříjemný, ale může být i pomocníkem. Těhotná žena třeba tuší, že je v ní něco nefunkčně nastavené, a když to tak nechá, vznikne problém. Není dobré si to rozmlouvat, snažit se to jakkoli přeargumentovat, problém se musí řešit.“ Nejlepší radou je tedy najít odborníka, který umí dobře klást otázky, aby dotyčné pomohl přijít na to, čeho se vlastně děsí.

Psychofarmaka jsou až krajní řešení. Psycholožka Katarína Szabados uvádí hezký příměr: „To může zafungovat obdobně, jako když vám v autě svítí kontrolka výměny oleje a vy tam plácnete tlustou černou pásku, abyste neviděla, že ta kontrolka bliká. Ona blikat přestane, takže vás to přestane obtěžovat, ale ten olej je tam pořád špatný.“ Nebojte se proto vyhledat pomoc odborníků, ať zjistíte, kde je u vás problém. 

7 nálad s bříškem: deprese, smích, pláč nebo osamění
Témata: Těhotenství, Od těhotenství k porodu, Miminko, Tipy a rady v těhotenství, Deprese, Těhule, Role matky, Úzkost, Katarína, Matka, Žena, Štěstí, Praha, Hormon, Kojice, Psycholožka

Mohlo by vás zajímat
Retro krása! Mateřská láska byla před 50 lety stejně sladká jako dnes
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi
20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy. Jedině takhle se něco dozvíte
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Proč ještě nechodí na nočník? 9 věcí ve výchově, které už neplatí, i když je naše mámy dělaly
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf
Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů
Holky a kluci vypadají v děloze stejně! Kdy se jejich pohlaví začne lišit?
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!

Horoskopy

Blíženci Vaše kondice je výborná, a proto byste se měli zaměřit na sportovní vyžití. Nemusíte se ničit někde v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Šarlota, Zoe, Charlotte

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné