Maminka.czTěhotenství

Těhotenské flow aneb V klidu až do porodu: 8 tipů, jak pracovat na vědomém mateřství

Jana Potužníková 3.  10.  2023
Některé z nás se celé těhotenství vznášejí „dva metry nad zemí“ v harmonii božské ženskosti a projdou porodem, jako by se nechumelilo. Jiné ženy ale své flow teprve hledají. Co dělat, aby se to povedlo právě vám?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Naskočit na správnou vlnu zpomalujícího plynutí vám dá prostor si těhotenství užít, den po dni se ladit na miminko, přijímat své proměny fyzické, ale i ty, které se týkají pocitů, myšlenek nebo emocí. Je to cesta sebepoznání, uvědomění si toho, kým jste byla a kým se stáváte. Těhotenské flow je něco jako bezpečná loďka, která vás může dovézt k bezpečnému porodu. Jak se mu můžete přiblížit?

VIDEO:  Maminka v porodnici Slaný: Kdy lékař vidí pohlaví miminka

1/ Pokud to jde, počněte dítě vědomě

Kdysi se hodně mluvilo o plánovaném rodičovství a znělo to vlastně… pekelně. Ale faktem je, že v těhotenském i porodním flow hraje první roli to, jestli jste otěhotněla náhodou, nebo vědomě. „Začíná to dokonce už vytvořením kvalitního partnerského vztahu, v němž cítíme, že by k nám dítě mohlo přijít. Říká se, že ho mentálně vítáme, přejeme si, aby si nás našlo, otevřeme se mu, propojíme se s tou novou bytostí,“ říká Mgr. Markéta Zemanová, porodní asistentka z Centra porodní asistence při FN Brno. „Pokud se takto naladíte už takzvaně prekoncepčně, pak otěhotníte skutečně vědomě, při vědomém milování. Obvykle dokonce víte, kdy přesně se to stalo. Z takového těhotenství pak pramení ty nejkrásnější prožitky, protože právě taková těhotenství se opírají o pevný základ toho, že dítě bylo chtěné z lásky a skutečně přišlo.“ Takové ženy pak obvykle problémy s flow nemají. Ale co si budeme nalhávat, mnoho z nás je otěhotněním zaskočeno. Jiné otěhotní po letech „technického“ IVF. A pak je třeba flow podporovat a pracovat na vědomém mateřství.

2/ Dovolte si vnímat sama sebe

Ve svých zrychlených a více či méně úspěšných životech často směrujeme energii ven ze sebe, k druhým, jsme tu hodně pro ně. V těhotenství je ideální čas tuto energii „zabalit“ sama sobě. Vnímat víc svět uvnitř sebe než ten, který rezonuje kolem vás. I když máte drive, běháte, cvičíte, je vám fajn, chodíte do práce… to ztišení a jakési „zakuklení se do sebe“ v těhotenství potřebujete. Jenže jak? „Skvělou odpovědí je aromaterapie. Pracuji s ní u porodu samotného, skvělá je ale už v těhotenství. S přihlédnutím k olejům vhodným pro těhotné je ideální míchat individuální směsi, čichat k jednotlivým esencím, vnímat je. Zkušená aromaterapeutka nebo také porodní asistentka už z toho, co vám voní nebo nevoní, pozná, kde máte bloky, jestli a kde a v čem vás trápí nějaká traumata, jež vám zatím nedovolují pustit všechno zpod kontroly, poddat se tomu očekávanému miminku,“ vysvětluje porodní asistentka Markéta Zemanová s tím, že skutečně i správně zvolená čichová stopa vás dokáže dostat do pocitu bezpečí, blíž k sobě, k poznání sebe samé. A tím pádem blíž miminku. Blíž mateřství.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Jak přijmout mateřství?

Jak opustit strachy?

Proč s miminkem komunikovat?

Přijměte svou sexualitu, protože jak se žena miluje, tak rodí.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Mateřství, Miminko, Od těhotenství k porodu, Porodní asistentka, sexualita, Strach, Slaný, FN Brno, Energie, Smršť, Fakultní nemocnice Brno, Flow, Láska