Maminka.czTěhotenství

Těhotenské nepříjemnosti: Jak na ně

, Časopis Maminka
27. 4. 2012
Těhotenské nepříjemnosti: Jak na ně
Nejkrásnější období v životě ženy má bohužel i své stinné stránky. Poradíme vám, jak na ně.

Klidně se o nich můžete bavit. Jedno z nejrozšířenějších trápení, varixy nebo hemoroidy, potkají během těhotenství více než 80 % žen.Můžete jim předejít? Nebo je musíte brát jako daň za to, že budete mít miminko? Zjistili jsme pro vás...

Křečové žíly

Jsou jednou z tzv. civilizačních chorob a patří k nejčastějším nemocem vůbec, protože postihují až polovinu populace vyspělých zemí ve věku od 30 do 70 let.
Jako varixy označujeme žíly, které jsou jasně viditelné pod kůží, kroutí se, mají ztenčenou stěnu a jsou znatelně rozšířené. Nejvíce toto postižení najdeme na dolních končetinách, často jsou ale zasaženy také žilní chlopně, které umožňují krvi, aby tekla směrem k srdci. Pokud jsou narušené, krev se od srdce vrací do končetin a zvyšuje tlak na žilní stěny. Přestože odpověď na otázku, proč křečové žíly u některých lidí vznikají a jiným se vyhýbají, ještě vědci neznají, fakt, že varixy se prakticky nevyskytují u Arabů, černochů a Asiatů směřuje spíše ke genetickému podkladu tohoto onemocnění. S jistotou je ovšem prokázáno, že ženy trpí křečovými žilami na nohou až čtyřikrát častěji než muži. Odborníci to vysvětlují ženskými hormony – žilní stěna má plazmatické receptory pro estradiol a progesteron, jejichž koncentrace se mění v průběhu menstruačního cyklu.

Přestože řada lidí považuje křečové žíly za kosmetickou záležitost, jde o vážný zdravotní problém, jehož nebezpečí se v jiném stavu stupňuje. Ohrožuje totiž těhotnou ženu vznikem trombózy. Gravidita je přitom uváděna mezi hlavními možnými příčinami vzniku varixů. K dalším důvodům patří již zmíněné genetické dispozice, dlouhodobé zaměstnání provázené stáním (pokud měl někdo z vašich příbuzných trombózu, můžete v těhotenství požádat o převedení na jinou práci či do pracovní neschopnosti), o něco méně, ale také nebezpečné je v tomto ohledu sedavé zaměstnání a vůbec nedostatek pohybu a podobně závažná je obezita.

Ke zvýšenému výskytu varixů by mohlo přispívat rovněž dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce. Pokud těhotenství teprve plánujete a křečové žíly již máte, bylo by dobré, kdybyste se poradila se svým lékařem, zda by nebylo lepší je odstranit ještě před početím. V případě, že varixy dosud nemáte, ale vyskytují se ve vaší rodině a vy jste kupříkladu těhotná již poněkolikáté, mějte na paměti následující doporučení. Snažte se nestát nehybně příliš dlouho. Alespoň jednou denně, ale lépe třikrát za den dejte nohy výš, než je vaše srdce, a vydržte tak aspoň čtvrt hodiny. Sedíte-li, nedávejte si nohy křížem. Nenoste ponožky, podkolenky či samodržící punčochy, které vaše nohy obepínají příliš těsně a mohly by bránit volnému průtoku krve.

Vyhněte se příliš vysokým podpatkům, vhodné ale nejsou ani boty zcela bez nich. Pomoci vám může také správná strava s dostatkem vlákniny a potravin obsahujících rutin a citrín – tyto látky najdete zejména v otrubách, luštěninách, pohance, celozrnném pečivu, rýži natural a různých ořeších a semenech. K podpoře krevního oběhu je (opět po poradě s lékařem) možné užívat vitamin E a koenzym Q10.
Dobrým terapeutickým prostředkem je také střídavé sprchování nohou teplou a studenou vodou.

Intimní trápení

Další těhotenskou nepříjemností jsou hemoroidy. Jde o rozšířené žíly v řitním kanálu, které podle některých odhadů trápí až polovinu Evropanů. Mají je i zdraví lidé, kterým za normálních okolností nepůsobí žádné problémy, takže o nich ani nevědí. Potíže nastávají v okamžiku, kdy tyto rozšířené žíly vyhřeznou z konečníku, protože většinou začnou krvácet, a navíc působí velkou bolest. Konečník potom svědí, bolí a krvácí. Hemoroidy se rozlišují na vnější, které se nacházejí kolem řitního otvoru, a pokud se v nich nevytvoří krevní sraženina, jsou nebolestivé, a vnitřní, které vznikají na stěnách řitního kanálu, často krvácejí, někdy vyhřeznou při tlačení stolice a pak se zase samy vracejí, v těžkých formách jsou vyhřezlé trvale. V těhotenství ke vzniku hemoroidů přispívá velký tlak dělohy na tlusté střevo a cévy a také postupné rozvolnění vaziva a svalstva, kterým se organismus připravuje na porod.

Při něm pak přijde obrovský tlak při vytlačování dítěte z těla matky, který zkázu obvykle dokoná. Pokud zjistíte, že vás bolí, pálí nebo svědí konečník, či nacházíte na toaletním papíru krev, vydejte se neprodleně k lékaři.

Možná je vám stydno o těchto věcech mluvit, pokuste se ale stud překonat, protože čím dříve přijdete, tím více snížíte pravděpodobnost, že budete pro pokročilost problému muset absolvovat operaci. Pokud vám vyhřezává konečník při tlačení na stolici, poté se ale vrátí na své místo, je možné situaci řešit tzv. podvázáním hemoroidů, což je drobný lokální chirurgický zákrok. Pakliže krvácíte pravidelně červenou krví a krev máte i ve stolici nebo máte konečník vyhřezlý trvale, budete muset podstoupit operativní odstranění hemoroidů.

Nejlepší léčbou je vždy prevence, proto zkuste zabránit vzniku problému předem. Nejdůležitější je pravidelné vyprazdňování, které by neměla provázet bolest. Abyste dosáhla vyváženého stavu, je potřeba konzumovat co nejvíce vlákniny, tedy celozrnného pečiva, ovoce, zeleniny, neloupané rýže či celozrnných těstovin. Kromě toho je potřeba hodně pít, protože když má organismus tekutin málo, začne je odebírat z potravy a tím se jednak zpomaluje trávení, jednak vzniká stolice, která je tuhá a obtížně prochází střevy i konečníkem. Dobrou službu vám mohou prokázat také probiotické bakterie, které se nacházejí v zakysaných mléčných výrobcích, koupit si je ale můžete i v tabletách. Jestliže se už hemoroidy objeví, od bolestí vám mohou pomoci koupele v teplé vodě. Velmi účinné jsou odvary z dubové kůry, kterou koupíte v lékárně bez předpisu (pokud se obáváte vzniku hemoroidů po porodním tlačení, přibalte si sáček s dubovou kůrou do porodnice).

V lékárnách vám také prodají praktický zklidňující gel z dubové kůry. V případě, že vás trápí nateklé bolavé vyhřezlé uzlíky, mohly by vám naopak pomoci ledové obklady, které působí proti otoku. Jakmile se uzlíky zmenší, doktoři je mohou opatrně zasunout zpět do konečníku. Při dlouhotrvajících potížích, které aktuálně není možné řešit chirurgicky, vám váš lékař pravděpodobně předepíše vhodné tablety k celkové léčbě.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Žilní stěna, Dlouhodobé užívání, Dobrý terapeut, Nejčastější nemoc, Řitní kanál, Krevní sraženina, Jak, Následující doporučení, Estradiol, Tlusté střevo

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Holčička s rozštěpem má po operaci. Teď je z ní krásná slečna. Jak vypadá?
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

Horoskopy

Lev Také v pátek ze sebe vyprodukujete maximum. Dávejte si však pozor na to, ať vám šéf nenaloží další…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Alan, Alen, Smil

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné