[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
První nevolnosti obvykle ohlašují samotné těhotenství, dostavují se totiž už během 4. a 7. týdne. Velmi nepřesně se jim přezdívá ranní nevolnost, protože většině žen pocit žaludku "na vodě" vydrží po celý den.
Většina žen se obává především o zdravý vývoj svého budoucího miminka. Pravdou ale je, že by měly myslet hlavně samy pro na sebe. „Silné těhotenské nevolnosti jsou nebezpečné zejména pro ženu. Hrozí u ní totiž dehydratace a rozvrat minerálů, po kterém následuje kolaps organismu. Nenarozený plod si bere vše potřebné z těla matky a funguje dál, i když mamince není dobře,“ vysvětluje MUDr. Radka Gregorová, gynekoložka z Lékařského domu na Praze 7.
Ženy by měly mít na paměti, že nevolnost je během prvního trimestru těhotenství naprosto normální. Udělají dobře, když se s ní svěří lékaři, aby měl kompletní přehled o průběhu těhotenství. Není však žádný důvod se zneklidňovat. Vážnější problém by mohla být až horečka, nepřestávající zvracení po celé dny, výraznější ztráta hmotnosti nebo zvracení krve. V takovém případě by žena měla okamžitě vyhledat pomoc odborníka.
Žaludek na vodě a pocit na zvracení dokážou většinou velmi snadno vyřešit volně prodejné léky, obvykle určené na cestování. V těhotenství jsou však passé. „Ženy si musí vystačit s přírodní léčbou. Během těhotenství proti pocitům na zvracení a zvracení samotnému účinkuje zázvor, který bývá součástí potravinových doplňků. Nevolnosti mírní vitamín B6 a máta,“ říká MUDr. Gregorová. Raději, než aby se ženy pouštěly do vlastního ordinování doplňků stravy, doporučují lékaři sáhnout po speciálně navrženém multivitaminovém doplňku pro těhotné. V něm jsou účinné dávky zázvoru i vitamínu B6, ale při správném užívání nemůže dojít k jejich nezdravému nadměrnému příjmu. Například zázvor konzumujte opravdu v malém množství. Více jak 4 gramy čerstvého nebo 250 mg sušeného zázvoru v jedné dávce, už jsou v těhotenství škodlivé. V případě čerstvého zázvoru ale nemáte nikdy jistotu, kolik účinných látek je v konkrétním kousku obsaženo, lehko se tedy může stát, že to s ním přeženete.
Při zvracení hrozí těhotné ženě pokles hladiny důležitých látek. Zatímco za normálních okolností by jako rada posloužilo dodržování zásad pestré stravy, v těhotenství se snaha toto pravidlo dodržet nemusí setkávat s úspěchem. Mnoho potravin, chutí a pachů začne ženám vadit, a tak si nedokáží dostatečně vyvážený jídelníček zajistit. „U žen trpících nevolnostmi či zvracením je problémem zajistit optimální příjem důležitých vitamínů, minerálů a stopových prvků. V tom mohou pomoci těhotenské vitamíny. U těžkých nevolností je ale někdy svízelné pozřít cokoli. Vhodné je upravit jídelníček tak, aby ženy jedla pravidelně po malých porcích a pouze jídla, která ji co nejméně dráždí,“ radí MUDr. Gregorová.
Na jednoznačném původu nepříjemných nevolností, se lékaři nedokáží shodnout. Důvodem může být prudký nárůst hormonu progesteronu, který vede k uvolnění hladkých svalů trávicího traktu. Ty následně na přechodné období nedokonale plní svou funkci. Jiní lékaři udávají jako důvod nadměrnou tvorbu žaludečních šťáv, čím dochází k překyselení žaludku. Mezi běžné příznaky těhotenské nevolnosti se řadí nechutenství, nebo naopak zvýšená chuť k jídlu, zvýšené slinění a zvracení nebo pocity na zvracení. Nepříjemné stavy většinou do poloviny těhotenství vymizí, ale i tak mohou první trimestr nastávajících matek pořádně znepříjemnit.
Vyzkoušejte tenhle skvělý recept pro těhotné!
Zroj fotografií: Istock.com