Maminka.czČasopis Maminka

Těhotenské testy: Co byste o nich měla vědět

, Časopis Maminka
13. 1. 2013
Těhotenské testy: Co byste o nich měla vědět
Těhotenské testy existují už od nepaměti, ženy chtěly vždycky vědět, zda skutečně čekají dítě, nebo se jedná jen o planý poplach či nějakou poruchu cyklu.

V dnešní době jsou velmi spolehlivou metodou. V těle ženy se tvoří hormon hCG (human choriogonadotropin), který produkuje placenta v okamžiku, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdí v děloze (asi 4 dny po oplodnění). Tento hormon je
přítomný v krvi i moči těhotné. Těhotenské testy zjišťují hladinu hCG v moči, ale mohou se vyskytnout i falešné výsledky: negativní i pozitivní.

V žádném případě výsledky neovlivňuje psychický stav ženy, psychika má vliv na vynechání nebo zpoždění menstruace. To je častý problém stresujících se,
přetížených a nervově labilních žen. Falešný výsledek bývá někdy důsledkem příliš brzkého provedení testu, nesprávného provedení nebo méně kvalitního testu, který jste zakoupila.

Jistota v pěti minutách

Současné testy jsou už tak citlivé, že výsledek ukážou během pěti minut. Nejčastějšími typy jsou proužek, který se ponoří do moči, dále kazeta, jež obsahuje kapátko a midstream, který se ponoří rovnou do proudu moči.

Zpočátku je hladina hCG nižší (kolem 10–30 IU/ml), postupně se zvyšuje podle délky času ode dne oplodnění. Ve druhém týdnu v těhotenství se zvýší až na 300 000 IU/ml. Vrcholu dosahuje mezi 8. a 10. týdnem gravidity. Je příčinou častých nevolností, které ženy na začátku těhotenství velice často trápí.

V případě, že čekáte dvojčata nebo vícečata, budou hladiny hCG už od začátku vyšší než v případě jednočetné gravidity. Pozor: přítomnost tohoto hormonu může také ovlivnit užívání některých léků nebo nemoc. Třeba nádor jater. Daleko
spolehlivější je stanovení množství hormonu z krve. Odběr vzorku ovšem provádí lékař, takže musíte navštívit gynekologa.

Odlišnosti

Jednotlivé testy se liší citlivostí. Ta spočívá v časnosti zachycení hCG v moči. Některé nabízejí odpověď už 7. den po oplodnění, jiné až 1. den vynechání menstruace. Různí se i cenou výrobku (rozpětí je asi 30–200 korun) a dobou testování: K některým se dá použít pouze ranní moč (kdy je koncentrace hCG nejvyšší), u jiných můžete test provést kdykoli v průběhu dne.

Pokud jde o způsob použití, tedy pohodlnost jeho provedení, jsou na trhu k dostání testovací tyčinky, pásky, kapátko a miska, speciální sterilní nádobka. Liší se i rychlostí, s níž se dozvíte výsledek (od jedné do přibližně pěti minut). Nevěřte testům, které nabízejí výsledek už pět dní po oplodnění, hCG se totiž v moči objevuje až 7. den po oplodnění. Zajímavé je, že pozitivní výsledek se většinou dozvíte rychleji, asi za minutu, na negativní čekáte daleko déle. Rozhodně za hlavní kritérium kvality považujte citlivost testu.

Hodnoty hCG

7 dní od početí (3 týdny od PM) 0–5 mIU/ml
14 dní od početí (4 týdny od PM) 3–426 mIU/ml
21 dní od početí (5 týdnů od PM) 10–7340 mIU/ml
28 dní od početí (6 týdnů od PM) 1080–56 500 mIU/ml
35–42 dní (7–8 týdnů) 1650–229 000 mIU/ml
43–64 dní (8–11 týdnů) 35 700–288 000 mIU/ml
57–78 dní (11–15 týdnů) 13 300–253 000 mIU/ml
17.–24. týden (druhý trimestr) 4060–65 400 mIU/ml
od 25. týdne (třetí trimestr) 3640–117 000 mIU/ml

Ovšem pozor: pozitivní těhotenský test sice znamená, že jste v jiném stavu, ale lékař musí pomocí ultrazvuku zjistit, zda je plod uložen v děloze, tedy tam, kde být má a kde se může vyvíjet. Mimoděložní těhotenství je pro ženu životně nebezpečné a musí být urychleně ukončeno. Proto neotálejte s návštěvou gynekologa.

V případě, že nemáte bolesti ani jiné obtíže a vyjde vám pozitivní test, telefonicky kontaktujte svého lékaře, sdělte datum poslední menstruace a datum prvního pozitivního testu a podle porady s ním se objednáte na smysluplný termín, neboť příliš časný ultrazvuk se musí opakovat.

den deti
Témata: Časopis Maminka, Těhotenský test, Kritérium, Telefonický kontakt, Nejčastější typ, Pozitivní test, Nádobka, Test, Hlavní kritérium, Ranní moč

Mohlo by vás zajímat
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování

Horoskopy

Blíženci Hned ráno vás překvapí dobrá nálada, která vás bude provázet po celý víkend. Už se nechcete pouštět do…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ferdinand, Lolita, Ferdinánd

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné