Maminka.czNovorozenec

Těhotenskou cukrovkou trpí až pětina žen, nepodceňte ji

22. 6. 2011
Těhotenskou cukrovkou trpí až pětina žen, nepodceňte ji
Máte v těhotenství větší žízeň a hlad než obvykle? Močíte častěji a více? Cítíte se slabá a unavená? Tyto příznaky provázejí období gravidity i za normálních okolností – nemusíte tedy vůbec poznat, že něco není v pořádku. Těhotenskou cukrovku odhalí teprve testy.

Těhotenská cukrovka je porucha látkové výměny, především metabolismu cukrů. Nejčastěji se objevuje v druhé polovině těhotenství po 24. týdnu, protože tehdy placenta vytváří hormony, které mají takzvaně antiinzulinový účinek. Tkáně v těle mají na působení inzulinu sníženou citlivost a slinivka navíc nedokáže dostatečně reagovat na zvýšenou potřebu inzulinu během gravidity. Tělo má tedy v konečném účinku inzulínu málo a ještě špatně fungujícího. Těhotenská cukrovka však končí okamžikem porodu, respektive odloučením lůžka, a během šestinedělí se látková výměna opět zcela stabilizuje.

To, jestli těhotenskou cukrovku dostanete, nemůžete bohužel nijak ovlivnit. Je zcela předurčena dědičností a postihne jen ženy, které k ní mají vrozenou dispozici. Riziko cukrovky však roste s věkem. To má zcela prosté vysvětlení – starší organismus už není tak výkonný jako dříve, a to nejen po fyzické stránce, ale i právě v oblasti metabolismu. A kvůli tomu, že mnoho žen dnes odkládá mateřství až na vyšší věk, je pak počet případů vyšší, než tomu bylo dříve.

Zjistit, jestli máte k těhotenské cukrovce sklony, je těžké. U generace našich maminek a babiček se přítomnost této nemoci nezjišťovala, a tak dnes není možné dohledat, zda ji prodělaly, či nikoli. Testování na těhotenskou cukrovku ještě donedávna probíhalo pouze u rizikových skupin rodiček – to znamená u žen obézních, u těch, kde se cukrovka objevila v příbuzenstvu, či u matek, které již měly nějaké komplikace v předchozích těhotenstvích. Teprve od roku 2009 platí doporučení, aby byly na těhotenskou cukrovku testovány všechny gravidní ženy.

Pokud těhotenská cukrovka není odhalena a léčena, vznikají samozřejmě určitá rizika jak pro dítě, tak pro matku. Dítě především vstřebává glukózu, kterou nemůže využít matčino tělo, a roste tak mnohem rychleji, než je přirozené. Jedná se o tzv. makrosomii a porodní váha dětí maminek s těhotenskou cukrovkou bývá přes čtyři kilogramy. Nemoc může způsobit také poruchu dozrávání tkání plodu, která zvyšuje riziko poranění miminka při porodu. Ani po něm ale obtíže nekončí – u novorozence se mohou objevit poruchy srdečního rytmu nebo potíže s dýcháním, hrozbou je rovněž hypoglykémie. I ve vyšším věku ale hrozí určité komplikace, kromě poruch pozornosti či rizika dětské obezity je to rovněž samotná cukrovka.

Při zanedbání léčby těhotenské cukrovky může dojít k potížím i v případě matky. Během gravidity pak hrozí zejména vysoký krevní tlak, zvýšené riziko infekcí a poranění při porodu a také poruchy jater.
Těhotenskou cukrovku jednoznačně prokáže orální glukózo-toleranční test (oGTT), který by měl váš lékař provést mezi 25. a 28. týdnem gravidity, v případě rizikových těhotenství již kolem 20. týdne. Pokud bude výsledek testu pozitivní, nezbývá než se pustit s tímto nepříjemným onemocněním do boje.

Základem je dohled zkušeného porodníka a diabetologa, přísná dieta a pravidelné měření hladiny krevního cukru pomocí jednoduchého přístroje zvaného glukometr.
Důležité je nejen složení diety, ale také pravidelnost příjmu potravy. K vyrovnané hladině cukru je třeba jíst častěji v malém množství a ve stejných intervalech, například každé tři hodiny. Ke snižování hladiny krevního cukru napomáhá i pohyb, třeba plavání nebo chůze.

Ačkoli těhotenská cukrovka odezní okamžikem porodu, může znamenat riziko i do budoucna, a to v podobě cukrovky 2. typu (obě cukrovky mají společnou vrozenou dispozici a podobný mechanismus vzniku).

Témata: Děti, Těhotenství, Porod, Novorozenec, Kojenec, Cukr, Slinivka, Přísná dieta, Pravidelné měření, Látková výměna, OGTT

Mohlo by vás zajímat
Míša Tomešová má druhého syna! Ve čtvrtek ještě zpívala na jevišti
První pomoc při píchnutí vosou nebo včelou? Chlazení a antihistaminika
Sex po porodu: Tohle jste možná vůbec nevěděli!
Děti nechtějí k prarodičům. Jsou moc přísní, stěžují si!

Horoskopy

Ryby Jistě se vám uleví, když zjistíte, že akce, na kterou vás kdosi povinně naverboval, se nekoná. Uděláte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bernard, Anabela, DinoRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu