Maminka.czTěhotenství

Těhotenský deník Anety: Je rozdíl mezi prvním a druhým těhotenstvím?

Iva Endrychová 12.  4.  2015
Každé těhotenství ženy vnímají jinak. Přečtěte si, jak své druhé těhotenství vnímala Aneta, která se nám se svými pocity svěřila, už když čekala svou první holčičku.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Seznam kapitol
2. Druhý trimestr - Bojujeme se zdravím

14. týden - přípravy na sourozence

Začínám Magdičku připravovat na to, že bude mít sourozence. Dívala se na mě a říkala, že mám velký bříško. Řekla jsem jí, že tam mám miminko, tak na mě koukala jako na blázna a říkala, že tam žádné miminko nemám. Ted už začíná sama říkat, že mám v bříšku miminko, ale myslím, že to vůbec nechápe. Jinak Magdičce rostou poslední zoubky. Všechny pětky najednou, chuděrka moje.

A já jsem se zaregistrovala k porodu.  Podařilo se nám to do Podolí. Teď už se přihlašuje přes internet. A funguje to tak, že v 8:00 se spustí aplikace, musí se vyplnit formulář a odeslat. Je to docela boj, berou jen 12 žen za den. Ale měla jsem štěstí, protože už v 8:03 bylo plno. Je to nejen o rychlosti, ale i o štěstí.

15. týden - cítím první pohyby

Už občas naše miminko cítím. Je to brzo, ale jsem si jistá, že to jsou pohyby děťátka. Magdičku jsem taky tenkrát cítila brzo. Doufám, že je vše v pořádku. Do dalšího ultrazvuku zbývají ještě 3 týdny, to je doba.

Magda i já jsme stále nemocné. Je to jen rýma a kašel, ale je to už dlouho a je to úmorné. V noci se kašel zhoršuje.

16. týden - našla si nás rýma a kašel

Pořád jsme nemocné, ale už se to lepší. Občas jsem měla v noci takové záchvaty kašle, že jsem se o miminko bála. Teď už jsme čtyři dny bez léků, tak snad už to bude dobré.  Ani počasí není kdoví jaké. Často je zataženo a vítr. Když ale vysvitne sluníčko, už má sílu. Navštívila mě Vanda a Verča, takže jsem se alespoň trochu rozptýlila.  Počasí nám také moc nepřeje, bývá zataženo a vítr. Miminko už se v bříšku krásně vrtí, nemůžu se dočkat utz.

17. týden - zdravotní problémy

Pořád nás trápí rýma a kašel, ale snad už to skutečně ustupuje. Já jsem se předevčírem v jednu hodinu v noci vzbudila a bylo mi hrozně zle od žaludku. Běžela jsem zvracet a do rána jsem 4 zvracela. Ráno si mamka musela vzít dovolenou a vzít si Magdičku  k sobě. Nebyla jsem schopná se o ni starat. Byla to naštěstí jen nějaká jednodenní viróza.

18. týden - miminko skrývá pohlaví

Tento týden nezačal šťastně. Viróza se přenesla na Magdu. Celou noc prozvracela, bylo to hrozné. Ráno jsme jeli k doktorce, udělala jí kompletní odběry. I Magdu to naštěstí za jeden den přešlo, teda, jak se to vezme. Dostala totiž průjem. Naštěstí výsledky odběrů jsou v pořádku. Jsem ráda, že jí udělali i výtěr z krku a nosu, tak vím, že to nachlazení, co se nám táhne už měsíc, není nic vážného.

Za to mně se kašel zhoršil. Piju cibulovou šťávu s cukrem, je to odporné, ale je to konečně něco, co mi opravdu pomáhá.  Byla jsem u zubařky na prevenci a také kvůli razítku do průkazky, naštěstí se to obešlo bez zákroku. Rovnou jsem k zubařce zaregistrovala i Magdu. Byla moc hodná a ukázala krásně zoubky.

Kontrola na gynekologii v těhotenské poradně (tento interval byl fakt dlouhý) dopadla dobře. Za šest týdnů jsem nic nepřibrala, tak jsem ráda. Vše mi jde do břicha, to je ale teda už pořádné. Na ultrazvuku bylo vidět, jak miminko sedí na zadku, ale zda je to chlapeček nebo holčička zase prozradit nechtělo. Ale to už jsme jednou zažili.

19. týden - výletíme

Hurá jsem bez kašle. I Magda je v pořádku, jen má rýmu. Takže jsme začali výletovat. Byli jsme v berounském medvědáriu, tam se Magdě moc líbilo. Také jsme byli ve Stradonicích na návštěvě u známých. 

20. týden - každý pohyb je namáhavý

Půlka těhotenství je za mnou. Nestačím si ho vůbec užívat, jak tomu bylo s Magdičkou. Je mi to líto, ale bohužel to jinak nejde. Mám už opravdu pěkné břicho a začíná mi trochu překážet. Třeba na hřišti, když Magdu vysazuju na vysoké prolézačky a klouzačky apod. tak mi to dá už zabrat.

Už pět dní prší a je hnusně, vítr a zima, ach jo, ach jo. Jsme s Magdou většinou doma a nudíme se, je to peklíčko, když nemůžeme jít s Magdou ven. Tam to lépe to utíká. Ale na břicho je to namáhavější.  Magdička miluje hřiště a ráda si hraje s dětmi. Najde si tam vždy nějakou kamarádku a je naprosto spokojená. Je to malý horolezec. Všude leze, po sítích vyšplhá až nahoru, zvládne i horolezeckou stěnu a dolů sjede pod mým dohledem po tyči. Je na svůj věk opravdu šikovná. Snad jí vezmou od podzimu do školky. Myslím, že by to pro ni bylo to nejlepší. Se mnou a s mimčem doma by se nudila a asi by to bylo náročné i pro mě. Uvidíme, jak to dopadne. 

21. týden - budeme mít holčičku

Tak jsem vstoupila do 6. lunárního měsíce a mám za sebou velký utz. V 20+5 tt. Vše je v pořádku a máme potvrzeno, že to bude holčička. Jakmile jsem si lehla a doktorka začala dělat utz, malá usnula, takže byl problém, vše změřit. Nechtěla ukázat jednu ručičku a vůbec hlavičku a obličej, po půl hodině snažení jsem šla do mekáče a dala si čokoládový dortík, pak jsem se vrátila na další měření. Malá se sice vzbudila, ale hlavičku také ukázat nechtěla…

Nakonec se tedy vše podařilo změřit, ale s velkým úsilím. Viděla jsem, jak si líže koleno, dělala tam kotrmelce, bylo to roztomilé. Fotku ale nemám, nebyla by hezká. Zkusíme ji vyfotit příští týden. Nyní má 416g a měří 20-25cm. Je pěkná velká.

Akorát mám placentu na přední stěně dělohy. Proto jsem hůře cítila ty pohyby… Musí se sledovat její umístění, snad by měla ještě stoupnout, ale musí se sledovat, aby neklesala. Kdyby byla přes děložní čípek, nesmí se rodit přirozeně, což stejně nemám v plánu a musí se také hlídat, aby nevrostla do přední stěny, to by byl průšvih. Ale snad se bude posouvat nahoru a vše bude v pořádku.

Za prohlídku jsem zaplatila 1200 Kč. Dostala jsem žádanku na test na cukrovku, kam se musím objednat. Chtěla jsem se objednat na 3D utz, ale zapomněla jsem na to, tak příště. Jinak mě občas píchá břicho, asi tím, jak se zvětšuje děloha a taky si moc neodpočinu, pořád někde lítám s Magdou. Je to nyní trošku náročnější. U Magdy se totiž rozjelo naplno období vzdoru.

22. týden - Magda se učí na kole

Magdička poprvé cítila na ručičce kopanečky své malé sestřičky Bylo to nádherné. Opravdu myslím, že chápe, že uvnitř miminko je. Sama od sebe říká, jak miluje miminko a objímá a pusinkuje bříško, je to úžasné. Byly jsme s Bárou, Emičkou a Marečkem v ZOO. Moc jsme si to všichni užili, hlavně holky tedy. Magdička byla naprosto nadšená.

Byla jsem v poradně, přibrala jsem od začátku těhotenství 6kg. Za poslední měsíc to to jsou tedy 3kg nahoru. Uf. Doufám, že to nebude postupovat takhle až do konce těhotenství… to bych pak byla jako tank. Holčička je v pořádku. Doktorka mi dělala ještě asi 20 minut utz, něco doměřovala z minula. Tím jak mám placentu vepředu a ještě mám jizvu po císaři, tak je horší viditelnost. Malá se zase nechtěla otočit tak, jak by to bylo potřeba. Jsem objednaná na 4D utz, ale nevím, jestli to nakonec nezrušíme, každý ten utz naháníme malou jako blázen. Dělala jsem opět dřepy a různé cviky, aby se přetočila, ale je paličatá, jinak se tam hýbe jako čamrda. Někdy mě kope už opravdu silně.

Magdičce jsme koupili kolo se šlapkami a s postraními kolečky. Docela jí to na něm jde, je šikovná. Pro mě je to ale utrpení jít s ní ven s kolem, musím být ohnutá a pomáhat jí, kam jede a to je pro mě taková špatná poloha, bříšku se to vůbec nelíbí.

23. týden - přihláška do školky

Tento týden jsme letos byli poprvé s Magdičkou v Borohrádku. Bohužel nám moc nevyšlo počasí, ale i tak jsme večer mohly opéct první buřtíky. Už se těším, až tam budeme v létě. Narodila se nám tam čtyři jehňátka, Magdička z nich byla unešená.

Začínám řešit oslavy svých 30. narozenin, které se kvapem blíží. Také jsem řešila přihlášku do školky, už mám vše oběhané a příští týden podáme přihlášku a budeme se modlit, aby Magdu na podzim přijali.

Břicho mám obrovské, někdy už mi opravdu překáží, vytáhnout kočár s Magdou do kopce je pro mě už opravdu fuška. Občas mě píchá břicho, tak si vezmu vždy magnesium po něm se to zlepší. Jinak je vše v pořádku. A jsem objednaná na vyšetření na těhotenskou cukrovku.

24. týden - jak se bude jmenovat?

Tento týden se nesl ve znamení oslav. Je mi už 30let. Uf. S našima jsme byli v nové asijské restauraci, kde to bylo výborné a moc jsme si to užili. S Jarkou jsme byli v cukrárně, kde jsem měla i objednaný narozeninový dort. Pak byla ještě oslava s mými nejlepšími kamarádkami, nejdříve v restauraci a pak u nás doma. Moc se to vše vydařilo. Dostala jsem nádherné dárky. Sadu náušnic a prstenu s perlami, poukaz na těhotenské focení, jelení šperk, řasenku Lancome, pravé šampaňské, bonbony, knížky Harryho Pottera, parfém a také noční košili a župan do porodnice.

S Petrem bychom chtěli zajít ještě v květnu jen spolu sami do Ambiente, teď není nějak čas.  Jsem ráda, že se vše tak krásně vydařilo. Také jsem si koupila nové těhotenské oblečení nějaká tílka a také těhotenské letní kalhoty, legíny a sukni. Už mám na mém obřím břiše pruh.

S Petrem jsme se začali dohadovat nad jménem a nemůžeme se shodnout. Moje favoritky byly Elena, Soňa a Erika, líbila se mi i Katarína, Markéta a Zuzana. Nic z toho neprošlo. Možná se ale nakonec dohodneme na Eleně, i když to tak zatím úplně nevypadá.

Někdy mě pálí žáha, ale zatím to spraví lok mléka.

25. týden - Velikonoce

Velikonoční svátky jsme strávili v Borohrádku. Magdička byla nadšená. Počasí se celkem vydařilo, mohli jsme být hodně venku a také jsme poprvé grilovali. Magdička proháněla ovečky a jehňátka. V pondělí ji přišli vyšlehat kluci Tocháčkovi. Bylo to moc hezké.  Elenka kope ostošest. Jinak je mi dobře a vše je bez problémů.

26. týden - miminko je stále v pohybu

Vypadá to, že tento týden u mě Elenka pořádá mega party. Kope už tak, že je to trochu vidět i zvenku. Tlačení kočáru s Magdou do kopce je pro mě peklo a jsem opravdu zvědavá, jak ty tři měsíce, co zbývají do porodu, zvládnu.

Byla jsem v těhotenské poradně a vše je v pořádku. Přibrala jsem za měsíc 2 kg. Celkem mám nahoře 8kg. Malá na UTZ  hajala. Za týden jdu na 4D UTZ, tak se těším, snad se malá trochu předvede. Magdičku hlídala teta Monika s Markétkou a Magdička byla hodná, tak jsem byla moc ráda.

27. týden - test na těhotenskou cukrovku

Mám za sebou test na těhotenskou cukrovku. Probíhalo to trochu jinak, než když jsem byla těhotná s Magdičkou. Ráno na osmou nalačno, nejdřív mě píchli do prstu, jestli mi vůbec budou moci dělat ten test. Tam vyšla hodnota 5.5, což je v pořádku. Pak mi vzali krev z žíly, poté mi odebrali další krev za hodinu a za hodinu znova. Bohužel jsem nesměla odejít a i když jsem měla knížku, byla to velká nuda. Moc to neubíhalo a měla jsem hlad a žízeň. Kdyby se člověk mohl jít někam rozptýlit, bylo by to lepší. Ale mám to za sebou a výsledky jsou v pořádku.  

Byla jsem na 4D UTZ v 26+5. Malá je už otočená hlavičkou dolů. Uvelebila se tak ve stejném týdnu jako Magda. Akorát Magdička si tenkrát sedla na zadeček. Je krásně velká. Má už 1094g, to je skoro o 200g víc než měla tou dobou Magda. A kope jako ďas. Jsem ráda, že je vše v pořádku. Placenta je stále na té hranici. Pohlaví bylo opět vidět, i když to vypadalo nejdříve, jakoby to měl být chlapeček, ale je to opravdu holčička. Je krásná. Myslím, že má jiný nos než Magdička, trochu podobné si jsou, ale ne úplně. 

O těhotenství s Magdou psala Aneta pro web maminka.cz těhotenský deníček. Připomeňte si jej. 

Anetin těhotenský deníček: 2. trimestr

Sepsala: Aneta Voborníková

Témata: Těhotenství, Vaše příběhy, jezdkyně, deník, Velké břicho, Medvědář, Poslední menstruace, ÚPMD, Harry Potter, Magnezium, Rodinné focení, Den, Streptokok B, Čtvrtý den, Hnízdění, Děložní čípek, Dlouhá doba, Taťka, Zátka, Šampaňské, Lněné semínko, Tánin, Cestovatelka, Mez, Narozeninový dort