Maminka.czPorod

Těhotenství = nálady na houpačce

Jana Kantorová 22.  3.  2016
Hormony ovlivňují celý náš život, ať už si to uvědomujeme, nebo ne. V těhotenství se však celá tahle houpačka ještě znásobí. Víte proč?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Hormony! Vlastně celý život ženy mají tihle poslové života vliv na naše ženství, naši krásu, náladu, hubnutí, chutě, a dokonce i sexuální apetit. 
Během těhotenství se mění nejen ženské tělo, ale zabrat dostává i ženská psychika. Většina těhotných žen je zničehonic náladových, vyčítá svým partnerům i čaj připravený v jiném hrnečku, rychle se u nich střídají plačtivé chvíle s pocity naprostého štěstí.

„Manžel si dlouhou dobu myslel, že přeháním, že jen využívám příležitosti k tomu, abych se s ním pohádala, protože jsem taková. Ale já jsem nemohla svoje nálady a pocity absolutně ovládat. Těhotenství bylo hrozné, ale ještě horší to bylo v šestinedělí,“ vypráví naše čtenářka Kamila. A má pravdu. V těhotenství a stejně tak následně po porodu se rychle mění hladina hned několika hormonů. 
Jakých a jak se s tím dá bojovat? 

Co je třeba vědět o poporodní depresi 

Kdy se objevuje?

První příznaky může žena pocítit zpravidla během prvních tří měsíců po porodu. Problém se ale může objevit až do dvou let věku dítěte. Navíc pojem laktační psychóza je poněkud zavádějící, protože potíže nesouvisejí s kojením a potrápit mohou i maminku, která svému dítěti podává umělé mléko.

Co cítíte?

Pocity jsou u každé ženy odlišné, ale objevuje se jeden spojující prvek: pocit nepropojenosti s dítětem. Dále mohou být ženy zmatené, dezorientované a osamělé. Mezi další příznaky pak patří změny ve stravovacích návycích a změna spánkového režimu.

Koho může potkat?

Větší pravděpodobnost, že se poporodní deprese objeví, se vyskytuje u žen, které mají depresi v osobní nebo rodinné anamnéze. Dále také ty ženy, které zažívají silné a výrazné změny nálad během menstruačního cyklu. Největším rizikovým faktorem je ale předchozí onemocnění poporodní depresí. Zvláště tehdy, pokud byla neléčena. Riziko, že deprese propukne, se v tomto případě zvyšuje až o 75 %.

Jak se léčí?

Jde o kombinaci léků (antidepresiv) a psychoterapie. Ve vážnějších případech je nutná i hospitalizace. Je to postupný proces, ženě se neuleví během týdne, ale většina žen se cítí lépe zhruba po 4 až 5 měsících.

Nebojte se vyhledat pomoc

Pokud si myslíte, že zrovna vy trpíte poporodní depresí, nestyďte se říct si o pomoc! Ať už manželovi, kamarádce, nebo svému gynekologovi. Ten vám poradí, na koho se obrátit. Deprese patří mezi nejčastější komplikace těhotenství, ale také mezi ty nejsnáze léčitelné. 

Tělo řízené hormony

„Hormony jsou řídicí látky organismu, které se tvoří v endokrinních žlázách nebo tkáních, jsou přenášeny krví a ovlivňují růst, činnost, srdce, centrální nervové soustavy a dalších tělesných orgánů,“ vysvětluje gynekoložka Radka Gregorová z Lékařského domu v Praze 7. Zároveň dodává, že nikdy nepůsobí izolovaně, ale vždy v souhře s dalšími, se kterými se snaží být v rovnováze. „Když se to zadaří, všechno funguje, jak má, a člověk se cítí na vrcholu sil,“ říká lékařka.

Většina žen se ale v počátcích menstruačního cyklu setká s nerovnováhou některých hormonů, které pak způsobují jisté potíže. Většina gynekologů pak veškeré ženské hormonální výkyvy řeší podáváním umělých hormonů v podobě různých hormonálních preparátů. Ty tak „léčí“ PMS, bolestivou a dlouhou menstruaci, chybějící menstruaci, menopauzu, nepřicházející porod apod.

„Ženy nejsou dostatečně poučeny o propojenosti hormonů s lidskou psychikou a zdravím,“ dodává ještě odbornice. Přitom stačí upravit životní styl, s rozumem se pohybovat, jíst pestrou a vyváženou stravu a celkově žít zdravě. V takovém případě se většina hormonálních výkyvů brzy uklidní. „Tedy aspoň ve chvílích, kdy není na vině vážný zdravotní problém.“ 

Posviťme si na ně 

Za změnou nálad, nevolnostmi, zadržováním vody, vadami na kráse, ale i za udržením samotného těhotenství stojí hned několik důležitých hormonů. Prakticky každá žláza s vnitřní sekrecí zvyšuje během devíti měsíců svoji činnost a produkce hormonů tak roste. V období ovulace vzniká ve vaječnících tzv. žluté tělísko, což je dočasná žláza s vnitřním vylučováním. Nedojde-li k oplození vajíčka, po 10 až 14 dnech žluté tělísko zaniká. Jakmile se ale zadaří, produkuje právě tohle tělísko hormony (progesteron a estrogen) důležité k udržení a zachování těhotenství. 

Jeho funkci v následujících měsících přebírá placenta, která se stává doslova továrnou na produkci hormonů. Kromě již zmíněných produkuje také speciální těhotenské hormony, které se starají, aby byl plod dostatečně vyživen, aby správně rostl a nic mu nechybělo.

Hormony nás sice „trápí“ celých devět měsíců, ale bez nich by tento zázrak jednoduše nebyl proveditelný. A které že to vlastně jsou? Zaprvé je to HCG aneb také lidský choriový gonadotropin. Právě tento hormon je prvním poslem počátku těhotenství. Jeho hodnota stoupá od prvních dnů a zjistitelný je těhotenským testem z lékárny nebo krevním testem. Na svědomí má vynechání menstruace, ranní nevolnosti a zvracení, které většinou ustoupí ve druhém trimestru, protože tehdy jeho hladina začíná po 10. týdnu těhotenství pomalu klesat.

Společně s progesteronem stojí za nadměrnou únavou a zvýšenou potřebou spánku. V závěru menstruačního cyklu dochází k poklesu hormonů progesteronu a estrogenu, v období těhotenství se tomu ale tak neděje. Naopak jejich hladina raketově stoupá a vysoká zůstává až do porodu. 

Progesteron napomáhá na počátku gravidity k udržení vznikajícího plodu a zabraňuje předčasným kontrakcím. Ze začátku ho produkuje žluté tělísko, následně pak placenta. Dalším znamením, že se v těle zvýšila hladina progesteronu, jsou zvětšující se prsy, únava, citlivost na pachy apod.

Hormon estrogen zato produkují vaječníky a jeho úkolem je dohled na správný růst dělohy. Vysoká hladina estrogenu může způsobovat krvácení dásní, připravuje tělo na porod rozvolňováním vazů a kloubů hlavně v oblasti pánve apod.

Relaxin zase změkčuje pojivové tkáně a důvod je jednoduchý: aby porod nebolel ještě více, než bolí. Jeho produkce vrcholí právě před porodem, aby vše proběhlo co nejlépe.

Oxytocin je nejdůležitější porodní hormon, právě on má na svědomí stahy dělohy, které napomáhají porodit dítě. Způsobuje, že vás zaplaví pocit lásky k právě narozenému miminku, a právě on pomáhá hormonu prolaktinu produkovat mateřské mléko. Před porodem i v jeho průběhu může být lékaři podáván umělý hormon oxytocin, který má vyvolat nepřicházející porod a podpořit kontrakce.

Možná tomu nebudete věřit, ale právě hladina hormonu radosti a štěstí neboli endorfinu je při porodu až 30x větší než obvykle. Je to důležité proto, aby žena tak těžkou zkoušku, jakou porod bezpochyby je, zvládla. Čas dalšího hormonu, adrenalinu, přichází v závěru porodu a pomáhá dítěti dostat se na svět. V druhé době porodní je jeho přítomnost v těle tedy velmi žádoucí. Právě on způsobí, že žena sebere všechny své síly a aktivně přivede miminko na svět.

A nakonec prolaktin, který v těhotenství způsobuje změny na prsních žlázách těhotné ženy a po porodu je jeho vyšší hladina spouštěčem naplnění prsů a kojení.

Houpačka po porodu 

Problém s psychikou je způsoben drastickým poklesem hladiny hormonů po porodu, nevyspáním, celkovou vyčerpaností, a navíc i pocitem vyloučení ze společnosti. Odborníci rozlišují tři stadia psychických potíží:

Zaprvé poporodní nebo také baby blues, jež se vyskytuje až u 80 % žen. Odborníky jsou tyto potíže přijímány spíše jako normální, a proto je není potřeba nijak léčit. Stačí jen podpora rodiny a blízkého okolí. Většinou se totiž jedná o krátkou záležitost, která přejde sama od sebe. Objevuje se zhruba tři dny po porodu a hlavními příznaky jsou skleslost, smutek, plačtivost, přecitlivělost a někdy i zlost.

Zadruhé jde o poporodní depresi. Ta postihuje zhruba 10 % žen a objevit se může klidně i později po porodu. Matka je vyčerpaná, unavená, nevyspalá, pesimistická a denně zažívá bezdůvodné pocity úzkosti. Dalšími příznaky pak je pocit bezmoci, výčitky svědomí, poruchy spánku a v horších případech i sebevražedné myšlenky. Zde už je namístě vyhledat odbornou pomoc. 

V případě poporodní (laktační) psychózy jde o nejzávažnější poporodní stav a objevuje se zhruba u 0,1 % žen. Matka ztrácí kontakt s realitou, je silně rozrušená, náladová, má poruchy soustředění a výpadky paměti. Mohou se objevit také halucinace, matka nedokáže o dítě pečovat, někdy mívá pocit, že dítě není její. Tento stav vyžaduje okamžitou hospitalizaci matky. 

Kazí nejen náladu 

V těhotenství (a nejen při něm) mají hormony vliv i na náš vzhled. Někomu přímo svědčí, jiné nastávající maminky se trápí padajícími vlasy, ekzémy nebo akné. „Ačkoli to zní jako výmluva, ženy jsou určitě ovlivňovány hormony, ba co víc, někdy jimi mohou být až ochromeny. Jako by na chvíli ztratily kontrolu nad svým životem,“ uvádí sílu hormonů na pravou míru odbornice na ženskou krásu Petra Řehořková z Petra Clinic.

Důkazem jako takovým může být i menstruační cyklus, při kterém dochází k poklesu a vzestupu ženských hormonů. Stejně tak k tomu dochází i v těhotenství. 
„Menstruační cyklus ovlivňuje celý náš život a vliv má i na krásu. Zhruba týden před začátkem menstruace klesá hladina estrogenu, nazývaného také hormon lásky, a zhoršuje se tak kvalita pleti, vlasů i nehtů,“ dodává odbornice. 

Těhotenské nepříjemnosti

  • Hned zpočátku těhotenství se objevuje vysoká citlivost prsů, ty se mohou zvětšit a během těhotenství mohou dokonce produkovat tekutinu.
  • Kvůli hormonálním změnám vám mohou otékat dolní končetiny.
  • Vzhledem k napínání kůže se mohou objevit strie, a to nejen v oblasti břicha, ale také na hýždích, stehnech nebo prsech.
  • Objevit se mohou také hemoroidy, svalové křeče, zhoršený zrak.
  • Zvracení, zácpa, pálení žáhy, nadýmání, nevolnost, pocit jako při kocovině, nadměrná únava, vyčerpanost, bolesti hlavy.
  • Dále také špatné trávení a neovladatelné chutě nebo nesnášenlivost některých jídel.
  • Chuť na něco, co není jídlo, tzv. pika (třeba na hlínu, omítku, uhlí apod.).
  • V neposlední řadě má neustále se měnící hladina hormonů vliv na psychický stav nastávajících maminek. Objevuje se strach, úzkost, citová nestálost, deprese, plačtivost, nespavost, migrény... 

Krása v těhotenství 

V průběhu devítiměsíčního čekání na potomka se žena setká přímo s ohňostrojem hormonů, které nelze ovlivnit. Některé ženy úplně září, jiné se trápí nejen velkou narůstající hmotností kvůli zadržování vody, ale také kožními problémy, náladovostí a přílišnými chutěmi.

„Hormon estrogen stimuluje tvorbu melaninu, což je chemická látka, která dodává pleti pigment. Je-li ho přebytek, mohou se objevit na pokožce melasma známá jako pigmentové skvrny,“ říká dermatoložka Petra Samková. Jedinou ochranou je opalovací krém s UV faktorem, a to i v zimním období. 

Jak se s nimi vyrovnat?

I v těhotenství se mohou objevit silné deprese. Většinou se ale jedná o důsledek hormonálních změn a bojovat proti tomu lze úsměvem, péčí partnera a kvalitním a pravidelným jídelníčkem.

Jezte pravidelně malé porce jídla, snižte příjem kofeinu a cukru a pravidelně si v průběhu dne dejte dvacet (klidně i hodinku).

Ani v těhotenství byste neměla zapomínat na pravidelný pohyb.

Nejčastější obavou nastávajících maminek je to, jestli z nich budou dobré mámy. Tyhle pocity ale naopak bývají znakem toho, že budete svědomitý rodič.

Mluvte o svých pocitech s partnerem, vyberte si jednu, maximálně dvě knihy, které jsou v souladu s vaším přesvědčením, a těmi se řiďte. Poslouchejte svého doktora a konzultujte s ním komplikace i problémy, které se mohou objevit. Nebojte se požádat o pomoc a snažte se trávit co nejvíce času s rodinou a blízkými. 

Témata: Těhotenství, Porod, Časopis Maminka, Šestinedělí, Chování a vztahy, vada na kráse, Migrény, Nadměrná únava, Pravidelný pohyb, Houpačka, Narůstající hmotnost, Výmluva, Chemická látka, Hormonální preparát, Prsní žláza, Pojivo, Největší riziko, Pocit bezmoci, Důležitý hormon, Poporodní stav, Ženský hormon, Plačtivost, Psychóza, Menstruační cyklus, Náladovost