[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Rodila jsem v malé příjemné nemocnici, kterou jsem si sama vybrala. Porodní asistentku, jež mi při porodu pomáhala, jsem znala z předporodního kurzu. Tato zkušená dáma si dokonce pamatovala všechny mé zvídavé (i naivní) dotazy i představy o tom, jak bych si ten velký den představovala.
Mladý a sympatický doktor, který malému při porodu fandil (pomáhal na svět, by bylo silné tvrzení), pro mě také nebyl neznámým obličejem v bílém plášti – v porodnici mě několikrát vyšetřoval. Vše vypadalo takřka idylicky. Tedy ne až tak, že by mě kontrakce šimraly a sestupující hlavička vyvolávala libé pocity, ale kromě středně silných bolestí, které jsem se snažila rozpustit ve sprše a poctivě prodýchávat, jsem se cítila silná a personálu věřila.
Sice jsem nechtěla rodit v poloze nemohoucí želvy (na zádech s nohama nahoře), ale tak nějak se to semlelo a já to vůbec neřešila. Dýchala jsem, tlačila a snažila se, nebýt hlučná. Nemám křičení ráda. Ale řev, který prořízl dusný vzduch sálu v okamžiku, kdy fandící doktůrek střihl, vylekal i mne. Asistentka zakoulela očima. Až později mi řekla, že rozhodně ne na mě. Snaživý porodník střihl brzy. Navíc kdybych nebyla na zádech, možná by ani žádné stříhání nebylo nutné. Příště budu o něco chytřejší.
ČTĚTE TAKÉ: Horoskop na červenec 2012
Dva dny po porodu mě známá asistentka vysvětlila, proč mě nástřih tak bolel. Nedočkavý a nezkušený doktor střihl příliš brzy. Při fyziologickém porodu se nástřih provádí na vrcholu kontrakce a během prořezávání hlavičky, kdy je hráz maximálně napjatá a její citlivost takřka nulová. Pan doktor zkrátka zaťal do živého a nepřipraveného matriálu. A materiál na to do smrti nezapomene...
Epiziotomie je...
„Epiziotomie je nástřih hráze těsně pod pochvou ve druhé fázi porodu. Provádí se jako prevence proti natržení hráze v II. době porodní, v okamžiku objevení hlavičky dítěte v poševním vchodu. Existují dva typy nástřihu; mediální (vedený středem přímo dolů) a mediolaterální (vedený středem dolů a do strany). V ČR dává většina porodníků přednost druhému typu nástřihu, při kterém je nižší riziko rozšíření až k řitnímu otvoru.“