Maminka.czTěhotenství

Příliš dlouhé těhotenství aneb Když nechcete přenášet

Bětka Niebauerová 6.  2.  2012
Stejně jako předčasný porod, tak i delší přenášení není v pořádku. Má svá rizika a komplikace. Existují tedy nějaké zaručené rady na urychlení porodu?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Správný termín“

Už byste chtěla mít porod za sebou, ale pořád nepřichází? Přitom určený den „D“ je už za vámi? Zachovejte klid - pouhá čtyři procenta žen skutečně porodí v den, který jim předpověděl lékař. Přesný termín porodu nikdy nelze určit zcela přesně. Nejpřesnější údaj je z ultrazvukového vyšetření ve 12. týdnu těhotenství. Pokud termín neodpovídá, přepočítává se a případně posunuje nejpozději během ultrazvukových vyšetření v posledním měsíci těhotenství.

Příčin, proč se děťátko nenarodí přesně ve stanovený den, je hned několik. Velmi často totiž dochází k chybě při výpočtu termínu porodu - až 40 % žen má nepravidelný menstruační cyklus nebo udá nesprávné datum poslední menstruace. Potom tedy nejde o přenášení v pravém slova smyslu, protože dítě se narodí v pravý čas. Chyba je jen ve výpočtech. Těhotenství trvá 40 týdnů +/- 2 týdny (počítáno od prvního dne do posledního dne menstruace), v tomto případě jde o porod v termínu. Za přenášení, neboli „potermínové“ těhotenství, se označuje každé těhotenství, které trvá déle než 42 týdnů.

MOHLO BY SE VÁM HODIT: 6 věcí, na které se při druhém těhotenství/porodu už koukám jinak

Rizika a komplikace

Tělo ženy je od přírody naprogramované na těhotenství dlouhé zhruba 40 týdnů, tedy 10 lunárních měsíců. Pokud těhotná žena začne „přenášet“, představuje to nejenom fyzickou a psychickou zátěž, ale také je tu velké riziko, že by mohlo miminko začít v bříšku strádat. Placenta, která je pro miminko životně důležitá, nahrazuje plíce, dodává miminku kyslík a odvádí kysličník uhličitý. Plní rovněž funkci hormonální a vylučovací. Má však omezenou funkci a to maximálně 42 týdnů. Pak začne rychle "stárnout" a ztrácet svou funkci. A to je velmi nebezpečné.

Některé její cévy se uzavírají, vznikají tzv. infarkty placenty. Při odumírání placenty přestává být miminko vyživováno a přestává růst. Jinou komplikací je, že placenta naopak může pracovat dostatečně a hrozí, že dítě přeroste možnosti placenty. Může také dojít ke komplikacím při porodu nadměrně velkého plodu. Zvláštní skupinou jsou matky diabetičky, které musí porodit před termínem, jelikož u nich placenta stárne rychleji a riziko odumření plodu po termínu je vysoké.

Zajímavost:„Přezrálí“ novorozenci mívají stařecký, vrásčitý obličej, zelenožluté zbarvení kůže na tělíčku a plodových blanách, v kožních řasách se olupuje povrchová vrstva kůže – epidermis, chybí lanugo a mázek, šourek u chlapců a stydké pysky u děvčátek jsou zarudlé, na dlaních ruček je macerovaná kůže (“ruce pradleny”), nehty dlouze přesahují špičky prstů.

Maximální pozornost

Je-li tedy miminko v děloze déle, jsou časté kontroly nezbytné, aby se zjistilo, zda funguje dobře placenta. Budoucí maminka by také měla sledovat pohyby plodu - jestli nejsou výrazně slabší, nebo naopak mnohem prudší. Oba případy mohou signalizovat, že s miminkem není něco v pořádku. Až na základě všech potřebných vyšetření se lékař rozhoduje pro umělé vyvolání (indukce) porodu. Většina žen se tohoto „nepřirozeného zásahu“ obává. Ale věřte, že je velmi důležitý - jde přeci o zdraví a život vašeho děťátka.

Tipy na přivolání porodu

Babských rad, jak přivolat porod je mnoho… “Zaručený výsledek” vám sice žádná z nich nepřinese, přesto, za zkoušku nic nedáte. Záleží jen na vás, na co máte chuť, je libo chůze do schodů, horká koupel, sex či červené víno?

Nejdříve ještě dva příklady ze života. Moje teta i kamarádka přenášely. Obě se rozhodly, že vyzkoušejí k urychlení porodu fyzickou námahu. Teta si vybrala strmý výstup na hrad Bezděz. Kamarádka zas několikrát vyšlapala schody do 12. patra. Měly byste prý vidět ty výrazy sousedů, když ji potkávaly na schodech ufuněnou s „obr břichem“. U tety tahle metoda zafungovala skvěle a rychle. Jen můj bratranec nakonec přišel na svět v Mladé Boleslavi, místo v Praze. Tam to bohužel už nestihli…

Kamarádka skončila místo s porodem, s pořádným vyčerpáním. Ale nakonec se malá narodila o pár dní později - na tatínkovy narozky. Šikovná holčička, že? Ví kdy je její čas:-) Proto stejně jako při ostatních dobře míněných radách, i tady je třeba zachovat chladnou hlavu a zdravý rozum.

Stimulace bradavek
Masírování bradavek od 39. týdne může účinně nastartovat kontrakce. Tento druh dráždění totiž vede k vyplavování oxytocinu, který účinkuje i při vyvolávání porodu.

Fyzická námaha
Dlouhé procházky, chůze do schodů, uklízení… můžou k urychlení napomoci. Jen pozor na přílišné zvedání horních končetin, třeba u věšení záclon. To může způsobit pupečníkovou komplikaci. A také všeho s mírou. Pokud se porod poté opravdu rozjede, budete potřebovat dost sil, tak ať vám nechybí.

Pohlavní styk
I když na něj nejspíš v tomhle stadiu nemáte ani pomyšlení, věřte, že takové mužské sperma dokáže zázraky. V ejakulátu jsou totiž látky podobné těm, které se zavádějí ženě do pochvy ve formě vaginální tablety v porodnici při umělém vyvolání porodu. Změkčí a uvolní děložní hrdlo a tím ulehčí také otvírání. Navíc i ženský orgasmus může přispět k uspíšení porodu. Jsou ale případy (např. nevhodné uložení placenty), kdy je intimní styk vysloveně zakázán.

Horká koupel
Vana s vodou teplou asi 40 °C uvolňuje podbřišek, což může vyvolat kontrakce. Také může urychlit první dobu porodní.

Červené víno
Tahle rada je hodně sporná. Ale pokud si chcete dát, tak opravdu maximálně jen jednu sklenku.

Čaj z maliníku (malinového listí)
Tento čaj se často doporučuje v posledních týdnech těhotenství, zkracuje a ulehčuje porod. Obsahuje cenné látky, ale také posiluje svaly pánve a uvolňuje dělohu. Užívání ale raději konzultuje se svým gynekologem. Není totiž nevhodný při pokročilejším nálezu na děložním hrdle.

Lněné semínko
Konzumace lněného semínka od 34. týdne změkčuje stolici, což uvolní porodní cesty a zvláční hladké svalstvo. To pomáhá k lepšímu otevření děložního hrdla při porodu.

Masáž hráze
Asi od 34. – 36. týdne těhotenství se doporučuje provádět masáž hráze. Ulehčí se průchod hlavičky, urychlí porod a sníží se riziko nástřihu hráze.

Témata: Mateřídouška, Těhotenství, Porod, Blána, Šikovná holčička, Horká koupel, Bezděz, Povrchová vrstva, Indukce, Přílišné zvedání, Fyzická námaha, Intimní styk, Hladké svalstvo, Maximální pozor, Mužské sperma, Hrad Bezděz