Maminka.czTěhotenství

Tahák pro výběr jména

, Časopis Maminka
16. 11. 2011
Tahák pro výběr jména
Dívčí jméno Šanel už sítem odborníků na jména prošlo. Pokud se mi narodí další dcera, slibuju, že se bude jmenovat Prada! Nebo mi to neprojde?

Při výběru jmen jsme se s manželem drželi při zemi. Vycházeli jsme z předpokladu, že k českému příjmení se nic jiného než česká klasika nehodí. Jak jsme se mýlili. Proč jsem třeba nesáhla po oblíbené Samantě, Isabelle, Aidě nebo jiné světovější možnosti? Dnes už vím, že kdybych před lety věděla, že budu mít tři dcery, nazvala bych je Kazi, Teta a Libuše. Prostě proto, že to nejsou jména obvyklá, ale krásná a česká. Zajímalo by mě, jestli by prošla dnešním sítem a pečlivou kontrolou, nebo zda by byla zamítnuta jako naprosto nevhodná a nepoužitelná.

NENECHTE SI UJÍT: Chudáci děti: Nejhorší dětská jména světových celebrit

Tahák pro výběr

Pokud si nejste jista, jak své zlatíčko pojmenovat či jestli je taková verze jména povolená, obraťte se v předstihu na matrikářku. Měla by mít u sebe seznam povolených a uznaných jmen vydaných v přehledné knize, takže budete prakticky okamžitě vědět, na čem jste. Na druhou stranu, i když vámi zvolené jméno v seznamu nebude, nemusíte házet flintu do žita, zažádejte si o odborný posudek a uvidíte. Kdybyste třeba v sedmdesátých letech chtěla svého potomka pojmenovat Aidan, nejspíš by vám to vzhledem k politické situaci u nás neprošlo, dneska byste měla být v klidu. Stačí doložit, kde se vámi zvolené jméno užívá, a je na úřednících, aby rozhodli, jestli je použitelné i v české kotlině, nebo ne. Na výběr jména pro svého potomka máte až půl roku jeho života.

Počítejte ale s tím, že se bude v rodném listě jmenovat NEZJIŠTĚNO NOVÁK. Třeba. A teprve v okamžiku, kdy se rozhodnete, komu je vaše dítě podobné, jaké jméno by se hodilo k jeho osobnosti nebo vám jiné podstatné záležitosti konečně rozkryjí, jak se bude jmenovat, můžete úřady požádat o opravu v zápisu.
Podle zákona ale na rodný list nemůžete čekat až do doby, než se rozhodnete. Vaše ratolest jej potřebuje co nejdřív po narození. Bez něj by totiž nezískala zdravotní pojištění a podobně. Vaše dítě může mít oficiální jméno a doma na něj volejte, jak chcete.
Naše Viktorka si třeba myslí, že se jmenuje Vikulka. Na Viktorii neslyší. Baruška je Bibu a Andulka Aňa.
Laskyplné a bez oficiálních obstrukcí…

Vyberte si

Pro snadnější orientaci pro vás máme nejpřehlednější seznam oblíbených českých jmen. Stovku holčičích a tentýž počet chlapeckých jmen. Je jen na vás, jestli sáhnete po rodinném, nebo „moderním“. Jedno je jasné. Třešinka se vaše slečna jmenovat nebude, takže jí tak můžete říkat v rodině, ale na sešit si bude muset psát něco konzervativnějšího. Na druhou stranu, není to dobře? Malému dítěti by jméno Třešinka docela slušelo, dokážete si ale představit, že za třicet let bude z vaší dcery právnička a bude se představovat například advokátka Třešeň Vávrová? Kdo jí bude věřit, že opravdu umí? Pokud vám výčet jmen nestačí, podívejte se na www.maminka.cz

Exotický nádech

Nemusíte mít partnera cizince, a přesto se vaše dítě může jmenovat jinak. Zapomeňte na Lenku, Petru nebo třeba Míšu, vaše dcera si přece zaslouží exoticky znějící jméno, které jí otevře dveře do světa. V České republice tak byla povolena například: Aasshynia, Biqi, Elaine, Fathíja, Gaoxiang, Imana, Lupita, Olexandra nebo Zlatica. Během celého roku 2010 se vůbec dařilo a jmenný seznam tak hýří zajímavostmi. Na dětském hřišti si dnes hraje (třeba hned vedle vaší Aničky) Liliana, Tea, Timea, Madlen, Angelína, Babeta, Donáta, Šanel, Graciela nebo Mišela. A jak se teoreticky mohl jmenovat váš syn, kdybyste se rozhodla experimentovat? Klidně Abdoul, Bilguut, Dmytro, Enaki, Kazuki, Spiros, Vittorio, Thang atd. Do mateřského centra s vámi mohou chodit Zachariáš, Ervín, Česlav, Gorděj, Andělín, Miloň, Vavřínek, Nikodém, Oktavián nebo Jiljí. Samozřejmě vliv na cizokrajná jména a jejich výskyt mají rovněž přistěhovalecké a smíšené páry, kdy se prvorozené dítě jmenuje po někom z původní rodiny. Mimochodem, na výsluní zájmu se vrací staré české jméno – Melichar!


Harry Potter - Materidouska
Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Jména, Melichar, České jméno, Grácie, Prvorozené dítě, Exotický nádech, Česká klasika, Výběr jména, Šanel, Třešinka, Tah, Výběr

Mohlo by vás zajímat
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Maminka roku: Dceři dávali jen padesátiprocentní šanci, říká Denisa
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
O druhé dítě se snažíme už osm let. Pořád se nevzdávám naděje
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Porodní pozice: Nikdo vám nemůže zakázat rodit vstoje nebo v dřepu

Horoskopy

Kozoroh Letos prožijete skutečně ojedinělé vánoční přípravy, a proto se nechte unášet pravým duchem…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Radana, Radovana, Ivica

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné