Maminka.czTěhotenství

Těhotenská abeceda S - sex, spánek, sport, strie

Ivana Ašenbrenerová 5.  7.  2011
Máte pocit, že víte o jiném stavu a porodu skoro všechno? Může se však vyskytnout něco, co vás překvapí a s čím si nevíte rady. Poradíme vám v našem seriálu – tentokrát se zaměříme na písmeno „S“.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

* Sex v těhotenství

Pro mnohé ženy je gravidita skvělou možností, jak si naplno užít milování se svým partnerem. Řada budoucích maminek dokonce tvrdí, že teprve v těhotenství zažily poprvé orgasmus.

Ani podle odborníků není žádná překážka, proč se vyhýbat pohlavnímu styku (pokud je tedy všechno v pořádku a vaše těhotenství není rizikové). Jiný stav může být díky pozitivním fyzickým a psychickým změnám dokonce sexuálně velmi bouřlivé období. To, že žena otěhotní, může znamenat velké posílení její sebedůvěry, což se může pozitivně projevit v partnerském sexu.

Na druhou stranu jsou i budoucí maminky, které v těhotenství hodně přiberou, z toho důvodu si připadají méně přitažlivé a o sexu nechtějí ani slyšet. Proto je dobré o tom obdobím i po stránce sexu – budoucí maminka netrpí ranními nevolnostmi (obvykle), není už tolik vyčerpaná a unavená a ještě jí nepřekáží zvětšující se bříško. Údajně rovněž sexuální fantazie bývají v tomto období pestřejší, takže se rozhodně milování nebraňte, pokud na něj s partnerem mluvit a na rovinu si říct, co vlastně oba chtějí.

Nemusí přece za každou cenu dojít k pohlavnímu styku – někdy stačí pocit vzájemné blízkosti a v řadě případů i autoerotika. Také ta má přece něco do sebe. Určitě však platí, že by nikdo z partnerů neměl toho druhého k sexu nutit. Máte strach se milovat, abyste neublížila svému miminku v bříšku?

K tomu není žádný důvod – plod je perfektně chráněn plodovým vakem s plodovou vodou, takže mu při pohlavním styku nehrozí žádné nebezpečí. Opatrnost je ale vždy namístě – vyhněte se raději divokému sexu a experimentům, které by mohly ohrozit zdraví. Obecně je vyšší riziko infekcí (zvláště mykotických) a při krvácení v prvním trimestru se mohou potíže s mykózami zhoršit. Podle odborníků je druhý trimestr relativně bezproblémovým máte chuť, a užívejte si ho!

* Spánek

Pokud máte v těhotenství problémy se spaním, nejste jediná. S přibývajícími týdny se totiž zvětšuje bříško a pak není divu, že se v noci v posteli převalujete a nejste schopná usnout. Kromě toho vás může budit nucení na močení, což na kvalitě spánku také nepřidá. V pozdějších fázích vás také mohou zaskočit nejrůznější sny, někdy příjemné, jindy dokonce strašidelné. Ty obvykle vypovídají o vašich obavách z porodu či o představách o tom, jak budete zvládat mateřství. Nenechte se těmito sny znervóznit, jsou naprosto přirozené a normální. Snažte se o správný spánkový režim. Naučte se spát na levém boku, s jednou nohou položenou křížem přes druhou a mezi ně si dejte třeba polštářek.

Záda si podložte dalším polštářem (skvělý je anatomický), abyste se nepřekulila. Pokud se divíte, proč spát právě na levém boku a ne třeba na zádech nebo na boku pravém, je to proto, že děloha leží v naprosté většině případů v pravé polovině břicha. Vpravo „běží“ hlavní céva, která odvádí krev z dolní poloviny těla, tzv. dutá žíla. Pokud byste tedy spala na pravém boku nebo na zádech, mohlo by dojít k útlaku této důležité žíly a zpomalil by se odtok krve z placenty.

Na to by plod reagoval snížením tepové frekvence. Jakmile je tok krve zpomalen, sníží se i žilní návrat k vašemu srdci, takže dojde ke sníženému srdečnímu výdeji do cévního oběhu těhotné a také do mozku. Výsledkem pak je, že musíte často měnit polohu, protože se vám nedokrvuje mozek a necítíte se dobře. K lepšímu spánku také pomůže relaxace (uvolnění dolních končetin, nácvik správného dýchání nosem). Když se naučíte uvolnit i svoje myšlenky (kterých jistě není málo), je pravděpodobné, že usnete snáze a příjemněji. Máte-li možnost, před spaním se ještě projděte a dopřejte si koupel nohou. Večer už moc nepijte (rozhodně ne silný čaj) a nejezte nic těžkého. Spousta budoucích maminek si pochvaluje před spaním sklenici teplého mléka.

* Sport

Pokud jste patřila před otěhotněním k aktivním sportovkyním, pak vám asi ani gravidita nebude bránit v tom, abyste ve sportu pokračovala. Ostatně, není třeba se těmto aktivitám vyhýbat, samozřejmě jestliže jste v pořádku. Ovšem na druhou stranu sport v těhotenství může přinášet určitá rizika a vy byste o nich měla vědět. Nejdůležitější ze všeho je, abyste poslouchala svoje tělo a reagovala na signály, které vám dává.

Odpočívejte, jste-li unavená… Je prokázáno, že ženy, které v jiném stavu sportují, mají snadnější porod a lépe se po něm zotavují. Zdokonalí se činnost srdce, plic a krevního oběhu, zmírní se zažívací obtíže, uvolní se vám ztuhlé svaly a lépe budete snášet bolest (třeba zad). Kromě toho sport pomáhá uvolňovat chemické látky v mozku, například dopamin, serotonin (hormon štěstí) a endorfiny, které zcela zaručeně zlepší vaši náladu.

Vždy ale vybírejte vhodné sportovní aktivity, přece jen v těhotenství asi nebude vhodné, abyste zlézala skály, potápěla se nebo lyžovala. Jízdu na kolečkových bruslích či skateboardu také lékaři nedoporučují, stejně jako cvičení v posilovně se závažím. Ideální fyzickou aktivitou je plavání (třeba těhotenský aquaaerobik), nenáročná turistika (rozhodně se tím nemyslí výstup na Mount Everest), cykloturistika v rovinatém terénu (pravděpodobně jen ve druhém trimestru, ve třetím by vám už asi bříško překáželo), těhotenská jóga (skvělá pro relaxaci, protažení i nácvik dýchání) a na výběr máte z řady speciálních kurzů tělocviku pro budoucí maminky.

Cvičte pro radost, nikoli pro výkon. A pro jistotu vše konzultujte se svým lékařem nebo odborným instruktorem. Cílem není totální zhroucení, ale dobrý pocit.

* Strie (pajizévky)

Tyhle ošklivé červené až fialové jizvičky nemá ráda žádná žena. Bohužel až 90 % těhotných se s nimi setká. Strie jsou nebolestivé, jenom mohou někdy svědit.

Nejsou projevem zdravotních komplikací a vznikají jako důsledek zvětšení tělesného objemu, kdy se svrchní část kůže nedokáže rychle napínat a praská – na vině je nejčastěji právě těhotenství a rychlý nárůst váhy. Jak s nimi zatočit? Nejlepším řešením je samozřejmě prevence, protože už vzniklé strie nejdou žádným způsobem odstranit, pouze časem vyblednou a zjemní se, ale stopy po nich na kůži prostě zůstanou.

Některé ženy je berou jako „krásnou“ připomínku těhotenství, na které se těšily, jiné se s nimi nechtějí smířit. Na jejich vzniku se podílí především genetika (strie mají i ženy velmi štíhlé) a hormonální a mechanické změny. Jako prevence je nejlepší pravidelné ošetřování pokožky bříška, hýždí a stehen kvalitními přípravky proti striím, a to už od 4. měsíce gravidity. A je téměř jedno, jak drahý přípravek koupíte, nejvíce vám pomůže pouze pravidelná péče promašťováním pokožky, a to i obyčejným hydratačním krémem.

Fungují také masáže některými éterickými oleji (nechte si poradit od certifikovaného aromaterapeuta). Léčba strií je obtížná a lze využít laserovou terapii, při které dojde ke zlepšení stavu či barevného kontrastu. Laserové zákroky jsou ale poměrně drahé (počítejte s částkou kolem 1500 Kč) a obvykle nestačí jedno sezení.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Těhotenství, Láska a vztahy, Časopis Maminka, Sex, Spánek, Sport, Strie, abeceda, Pravidelná péče, Svrchní část, Mount Everest, SPA, Spor, Sexuální fantazie, Bouřlivé období, Těhotenská jóga, Plodový vak, Sport na Heureka.cz

Video