Maminka.czTěhotenství

10 chytrých tipů, které vám pomůžou dobít energii v těhotenství

Michaela Láchová 13.  3.  2024
Baterie je téměř vybitá, hlásí váš mobil. Cítíte se často také tak? Jste těhotná, máte na to nárok! To ale neznamená, že si své „baterky“ nezvládnete snadno dobít. Jak? To už záleží třeba i na vašem naturelu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Každý jsme jiný – díkybohu. A stejně jako prožíváme totožné situace každý úplně jinak, porůznu hledáme i zdroje energie. Slavný psycholog Karl Gustav Jung nás kdysi rozškatulkoval na introverty a extroverty – právě podle toho, kde který z nás čerpá energii.

Zatímco introvert ji nejlépe dobije o samotě, extrovert ji čerpá hlavně z vnějších podnětů a vztahů s ostatními lidmi. Později ale sám přiznal, že až takto černobílé to rozhodně není. Nejpočetnější skupina lidí, takzvaní ambivalenti, si totiž často vybírají podle situace, kým zrovna budou.

VIDEO: Dula Anna Vršník: Dobrý porod dělá dobrá příprava

Co se čerpání energie týče, rozhodně ale platí, že co nabíjí jednoho, tomu druhému může naopak energii brát. „Ponořit se do sebe?“ Pro někoho zdroj maximální energie, pro jiného cesta, jak se totálně ukousat nudou. Když ale přijdete na ty své pravé a pro vás na míru šité energetické prameny, nebo dokonce gejzíry, je to obrovská výhra. A my vám pomůžeme ve výběru těch správných cest, po kterých se za nimi můžete vydat v době očekávání miminka, které čerpá energii z vašich zásob. 

1. Spěchejte do lesa 

Máte nějaký oblíbený? Vezměte si vodu do batůžku a vydejte se do něj. Sama nebo s partnerem, jak jen máte chuť. Můžete vyzkoušet obojí a zjistit tak, co vás při daném rozpoložení více „nabije“. Pokud vám to velikost bříška dovolí, obejměte nějaký vám sympatický strom (a pokud je už pupík příliš velký, obejměte ho zády). Zavřete na chvilku oči a jen dýchejte.

2. Kochejte se, nasávejte! 

U přírody ještě zůstaneme, protože ta je nekonečným zdrojem energie pro lidi jakéhokoli naturelu. Poseďte na chvilku u jezírka nebo rybníka, vylezte na kopec a chvilku si odpočiňte na jeho vrcholku. Osobitým kouzlem vás ovšem můžou přitáhnout i jiná místa. Vydejte se třeba na blízké keltské hradiště, zříceninu nebo do poutního kostela. Najděte prostě místo, kde vás zaplaví pocity harmonie a psychické euforie. Magickou sílu mívají kláštery. Energeticky silná místa u nás můžete najít třeba na vrchu Hostýn, vrcholu Řípu či na Svatém Kopečku v Mikulově. Proslulé jsou i Boží kameny u Strakonic, kostel v Neratově nebo léčivé prameny v Jeseníkách.

3. Tvořte! 

Pokud tvoříte ráda… Možností je nespočet. Můžete zkusit začít šít – mini věci na miminko jsou skvělé pro začátečníky. Malujte, kreslete, vybarvujte, navlékejte korálky, háčkujte – prostě cokoli, co vás baví.

4. Obklopte se krásnými maličkostmi 

Příliš mnoho věcí často lidem spíš energii bere, to je fakt. A těhotenství je ideální období, jak se zbavit všeho, co vám stejně doma jen zabírá místo. To ale neznamená, že si nemůžete pořídit něco hezkého, co vám udělá radost. Třeba krásný lapač snů. Pokud se ale rozhodnete pohnout i s postelí, protože není podle feng-šuej, poproste partnera nebo někoho blízkého, aby to udělal, rozhodně nic těžkého sama netahejte!

5. Nechte se nakazit 

Teď tedy nemyslím žádnou chorobou, ale energií! Protože energie je vysoce nakažlivá. Snažte se proto obklopit lidmi, se kterými je vám dobře. Pozor na energetické upíry, kteří z vás podvědomě energii vysávají. Těm se raději vyhněte velkým obloukem!

6. Hýbejte se! 

Cvičte těhotenskou jógu, tančete (s ohledem na bříško), prostě se hýbejte! Energie je něco, co uvádí věci do pohybu. A právě pohyb prospívá všem, introvertům i extrovertům, starým i mladým, zdravým i nemocným. Je tolik možností, že se v něm najde opravdu každý, jen musí chtít. Fyzická aktivita zajišťuje dobré okysličování organismu a podporuje látkovou výměnu, vděčíme jí za fungování svalů, pružnost šlach i pevnost kostí. Stačí jen najít ten správný způsob pro sebe samotnou. V těhotenství je skvělá třeba i rychlá chůze.

7. Meditujte

Pokud jste nic takového ještě nikdy nezkoušela, určitě to stojí za to. Na internetu najdete mnoho inspirace i pro období těhotenství. Mrkněte třeba na úžasné meditace Terezy Kramerové (terezakramerova.cz).

8. Delegujte povinnosti

Kdy, když ne teď? Dovolte si být tak trošku sobecká. Lepší příležitost ve svém životě možná už nenajdete. Ne, opravdu nemusíte mít vyleštěné příbory a oblečení vyskládané podle barev. Když jste unavená, prostě si lehněte a klidně i přes den, když to půjde, si dejte dvacet. Vaše tělo a miminko už si řeknou, kdy co potřebují. Stačí nastražit uši.

9. Jezte ne za dva, ale dvakrát zdravěji

Zařaďte do jídelníčku hodně ovoce a zeleniny, dodají vám vitaminy, minerály a vlákninu. Zkuste ovesné vločky, ve kterých je i železo, jehož nedostatek může způsobovat únavu. Draslík můžete doplnit třeba banány nebo meruňkami, vitamin C zase černým rybízem, brokolicí nebo kiwi. Pokud nejste alergická, dopřejte si i ořechy, dodají vám nenasycené mastné kyseliny a spoustu energie. Jako to ale platí téměř se vším – přiměřeně, přiměřeně! Ke kvalitní stravě také nezapomeňte hodně pít, ideálně čistou pramenitou vodu.

10. Na plný pecky! 

Nebo potichu, jak máte chuť – ale pusťte si hudbu, kterou máte ráda. Hudba je léčivá a třeba mě osobně nabíjí energií vlastně ve všem, co dělám. Píšu při ní, běhám při ní, uklízím s ní… Poslouchám ji vlastně celý den. A když je mi smutno, zahraju si na klavír… A jaký je ten váš energetický gejzír? Už víte?

Rozhovor:

LENKA FUENTES, kouč, terapie NLP s hypnózou, lenkafuentes.cz

Nastávající maminky si, především v prvním a třetím trimestru, často stěžují na únavu. Máte nějaké tipy, jak a kde načerpat v těhotenství psychickou energii?

Odpočinek a dostatek spánku jsou určitě základ a mají bezprostřední vliv na psychiku, na to, jak se cítíme, jakou máme náladu a chuť komunikovat nebo se něčemu věnovat. Tipů, kde ale ještě navíc načerpat psychickou pohodu, může být více. Například čas v přírodě je nesmírně cenný pro naše zdraví i psychickou pohodu. Příroda svou energií dokáže podpořit naše vnitřní samoléčebné procesy, aktivovat pozitivní myšlení, transformovat únavu a ještě nám otevřít cesty k inspiraci. Pokud má nastávající maminka své koníčky a zájmy, neměla by je odkládat s tím, že na ně nyní už nemá čas. Je důležité zachovat si čas pro sebe, pro to, co ji baví a naplňuje, i když to časově může být malinko omezené. Doporučila bych zařadit i relaxační techniky, například meditaci na nějaké téma, podporu pozitivního myšlení a vnitřního klidu, pohodu, podporu přání. Výborná je také automatická kresba, skrze niž se například těhotné mohou spojovat se svým děťátkem, pomocí pastelek a barev posilovat vzájemné propojení a energeticky se připravovat na harmonický porod. Psychicky může těhotné maminky podpořit i pravidelné cvičení. A určitě bych nezapomínala na humor a smích. Ano, hodně se smát je pro psychiku každého člověka nezbytnou součástí života.

Čemu a komu byste se naopak doporučovala vyhýbat, co nebo kdo nás, nejenom v těhotenství, o energii připravuje?

Rozhodně se vyhýbat společnosti, která je nastavená primárně negativně. Lidem, kteří se rádi baví o katastrofách, ve všem vidí problém, hodnotí, kritizují, řeší druhé, posuzují, jsou nastaveni negativně. Takový postoj tito lidé zpravidla zastírají rouškou zkušeností a tvrdí, že chtějí pro ty druhé to nejlepší. V těhotenství je dobré se určitě vyhýbat i negativnímu zpravodajství, neživit myšlenky strachu, obav a katastrof, které se dějí. Pokud něco máme vědět, tak se to k nám vždy dostane – doporučila bych tedy vyhnout se všemu, čím se mysl předem sytí negativitou.

Souvisí to podle vašeho názoru i s naturelem? Dají se tipy na zdroje energie doporučit s ohledem na povahu člověka?

Ano, každému vyhovuje něco jiného. Obecné rady platí, ale každý si z nich může vybrat to, co mu vyhovuje právě podle povahy. Čistá povaha neexistuje, proto bych doporučila naslouchat svým pocitům, tělu. I v těhotenství se může leccos měnit. To, co ženě vyhovovalo před těhotenstvím, může mít v těhotenství jinak. Třeba ji bavily meditace a v těhotenství cítí, že chce být akčnější, že ji baví tanec, více pohybu. Je tedy dobré moc nepřemýšlet o tom, co by měla dělat nebo ne, ale naslouchat sama sobě. V čem se cítí naplněná, šťastná, uvolněná.

Buďte paní svého těhotenství. Na co máte právo a co si nemusíte nechat líbit?
Témata: Těhotenství, Porod, Rozhovor, Psychika, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, internet, příroda, meditace, korálky, Psycholog, Hack, Neratov, Skupina, Svatý Kopeček, NLP, Hostýn, Jeseníky, Říp, Anna Vršník, Energie, Strakonice, Mikulov, Tip, Naturel