Maminka.czTěhotenství

Těhotenství není nemoc! Máme pro vás 7 tipů, jak si ho náležitě užít

Simona Procházková 14.  1.  2022
Těhotenský test ukázal dvě čárky. Je to tu, čekáte miminko. Máte před sebou téměř deset měsíců čekání na vytoužený uzlíček. "Jaké to asi bude? Zvládnu to?" Podobné otázky se vám možná honí hlavou. Hlavně se snažte si toto neopakovatelné období užít na maximum. Nabízíme pár šikovných tipů.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Těhotenství je mnohdy označováno jako jedno z nejhezčích období v životě ženy. Občas ale zapomínáme na to, že nemusí být vše úplně zalité sluncem a kromě těšení a radosti mohou nastávající maminky potkávat nejrůznější starosti, obtíže nebo obavy. Kromě kil navíc, šílené únavy, podivuhodných výkyvů nálad, oteklých kotníků, strií, mastících se vlasů nebo nevzhledných pupínků či pigmentací se připravte na to, že se stanete vděčným cílem všech okolo, kteří se považují za zkušenější, a tudíž „povolanější“ k tomu, aby vám udíleli nevyžádané rady, co byste měla nebo naopak rozhodně neměla dělat.

VIDEO: Jaká jsou základní vyšetření během těhotenství?

Nepodléhejte jim příliš, nenechte se znervóznit, důvěřujte své intuici, naslouchejte vlastnímu tělu a hlavně, nezapomeňte si těhotenství užívat. Na okamžiky s rostoucím miminkem v bříšku budete po celý život s dojetím vzpomínat.

Jak si užít těhotenství na maximum

Nemějte výčitky. Nemusíte se cítit provinile, že jste unavená, necítíte se na nákupy nebo kafe s kamarádkou, nemáte doma naklizeno… Odpočívejte, jak je potřeba a nepřepínejte síly.

Budeš táta. Jak tuto radostnou zprávu oznámit partnerovi? Právě vy můžete udělat z tohoto okamžiku ten nezapomenutelný. Dítě je dar. Tak silná emoce se dá vyjádřit i jinak než slovy. Zapojte fantazii a kreativitu a užijte si to.

Motýlí křídla. Těšte se na nezapomenutelné první zašimrání v bříšku, kterým vám dá děťátko najevo, že se mu u vás daří dobře. Jaké to je? Jako peříčko, jako bublinky. Něco nám uvnitř nás říká: „Jsem tady.“ Je to chvíle, kdy se přistihnete, že nahlas mluvíte se svým děťátkem, které nosíte pod srdcem.

Odměňujte se. Zajděte si na manikúru, pedikúru, těhotenskou masáž, ke kadeřnici, kupte si nějakou drobnost pro radost nebo aspoň jedny hříšně drahé těhotenské šaty.

Hýbejte se. Pravidelná fyzická aktivita prospěje tělu i duši. Samozřejmě záleží jen na vás, jakému druhu pohybu dáváte přednost. Pokud se cítíte dobře a vaše těhotenství probíhá fyziologicky, není důvod lenošit. Procházky na čerstvém vzduchu, kurz těhotenské jógy nebo plavání, protahování na velkém míči, možností, jak se udržet v kondici, je spousta. Pohyb vyplaví endorfiny a ty vám spolehlivě zvednou náladu.

Vypište se ze strachu. Potýkáte se s úzkostmi a obavami, jak vše zvládnete? I když se snažíte podobné myšlenky vytěsnit, čas od času vás možná ovládnou. Psychologové radí sepsat si všechny své obavy na papír a schovat do šuplíku. Uvolníte tak nahromaděné napětí. Super terapií je též psát si deník.

Uspořádejte mimi večírek. Takzvaný baby shower neboli párty pro nenarozené miminko, na kterou pozvete kamarádky, sousedky či kolegyně, je tradice, kterou určitě znáte z amerických filmů. Zasloužíte si malou oslavu svého mateřství. Podle zvyku vám pozvaní hosté donesou malé pozornosti a dárečky pro vás i děťátko, příjemně posedíte a popovídáte si u dobrého jídla. 

Čemu je lepší se v těhotenství vyhýbat? A jak v tomto období přistupovat k sexu, abyste si ho užila vy i váš partner? Přečtěte si celý článek v lednovém vydání časopisu Maminka. Časopis je dostání ve všech trafikách a na ikiosek.czrohlik.cz a kosik.cz.

Témata: Těhotenství, Mateřství, Časopis Maminka, Miminko, Od těhotenství k porodu, Těhotenský test, Tipy a rady v těhotenství, Nemoc, večírek, Tip, Uzlíček, Měsíc čekání, Čárka, Těhotenské testy na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
PŘÍBĚH:  Kvůli endometrióze jí chtěli vzít dělohu. Nedala se a dnes má roční holčičku
Brožová Lenka
Endometrióza
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Vojtova metoda bez pláče? Jde to! Ne vždy je navíc nutná, říká fyzioterapeutka
Láchová Michaela
Fyzioterapie
Dejte „to” do ústavu, řekli jí o dceři. Jana se nevzdala a z „hadrové panenky” Johanky křeše denně zázraky
Víchová Tereza
Příběhy