Maminka.czTěhotenství

Těhotenství není nemoc! Máme pro vás 7 tipů, jak si ho náležitě užít

Simona Procházková 14.  1.  2022
Zdroj: Istock
Těhotenství není nemoc! Máme pro vás 7 tipů, jak si ho náležitě užít | Zdroj: Istock
Těhotenský test ukázal dvě čárky. Je to tu, čekáte miminko. Máte před sebou téměř deset měsíců čekání na vytoužený uzlíček. "Jaké to asi bude? Zvládnu to?" Podobné otázky se vám možná honí hlavou. Hlavně se snažte si toto neopakovatelné období užít na maximum. Nabízíme pár šikovných tipů.

Těhotenství je mnohdy označováno jako jedno z nejhezčích období v životě ženy. Občas ale zapomínáme na to, že nemusí být vše úplně zalité sluncem a kromě těšení a radosti mohou nastávající maminky potkávat nejrůznější starosti, obtíže nebo obavy. Kromě kil navíc, šílené únavy, podivuhodných výkyvů nálad, oteklých kotníků, strií, mastících se vlasů nebo nevzhledných pupínků či pigmentací se připravte na to, že se stanete vděčným cílem všech okolo, kteří se považují za zkušenější, a tudíž „povolanější“ k tomu, aby vám udíleli nevyžádané rady, co byste měla nebo naopak rozhodně neměla dělat.

VIDEO: Jaká jsou základní vyšetření během těhotenství?

Nepodléhejte jim příliš, nenechte se znervóznit, důvěřujte své intuici, naslouchejte vlastnímu tělu a hlavně, nezapomeňte si těhotenství užívat. Na okamžiky s rostoucím miminkem v bříšku budete po celý život s dojetím vzpomínat.

Jak si užít těhotenství na maximum

Nemějte výčitky. Nemusíte se cítit provinile, že jste unavená, necítíte se na nákupy nebo kafe s kamarádkou, nemáte doma naklizeno… Odpočívejte, jak je potřeba a nepřepínejte síly.

Budeš táta. Jak tuto radostnou zprávu oznámit partnerovi? Právě vy můžete udělat z tohoto okamžiku ten nezapomenutelný. Dítě je dar. Tak silná emoce se dá vyjádřit i jinak než slovy. Zapojte fantazii a kreativitu a užijte si to.

Motýlí křídla. Těšte se na nezapomenutelné první zašimrání v bříšku, kterým vám dá děťátko najevo, že se mu u vás daří dobře. Jaké to je? Jako peříčko, jako bublinky. Něco nám uvnitř nás říká: „Jsem tady.“ Je to chvíle, kdy se přistihnete, že nahlas mluvíte se svým děťátkem, které nosíte pod srdcem.

Odměňujte se. Zajděte si na manikúru, pedikúru, těhotenskou masáž, ke kadeřnici, kupte si nějakou drobnost pro radost nebo aspoň jedny hříšně drahé těhotenské šaty.

Hýbejte se. Pravidelná fyzická aktivita prospěje tělu i duši. Samozřejmě záleží jen na vás, jakému druhu pohybu dáváte přednost. Pokud se cítíte dobře a vaše těhotenství probíhá fyziologicky, není důvod lenošit. Procházky na čerstvém vzduchu, kurz těhotenské jógy nebo plavání, protahování na velkém míči, možností, jak se udržet v kondici, je spousta. Pohyb vyplaví endorfiny a ty vám spolehlivě zvednou náladu.

Vypište se ze strachu. Potýkáte se s úzkostmi a obavami, jak vše zvládnete? I když se snažíte podobné myšlenky vytěsnit, čas od času vás možná ovládnou. Psychologové radí sepsat si všechny své obavy na papír a schovat do šuplíku. Uvolníte tak nahromaděné napětí. Super terapií je též psát si deník.

Uspořádejte mimi večírek. Takzvaný baby shower neboli párty pro nenarozené miminko, na kterou pozvete kamarádky, sousedky či kolegyně, je tradice, kterou určitě znáte z amerických filmů. Zasloužíte si malou oslavu svého mateřství. Podle zvyku vám pozvaní hosté donesou malé pozornosti a dárečky pro vás i děťátko, příjemně posedíte a popovídáte si u dobrého jídla. 

Čemu je lepší se v těhotenství vyhýbat? A jak v tomto období přistupovat k sexu, abyste si ho užila vy i váš partner? Přečtěte si celý článek v lednovém vydání časopisu Maminka. Časopis je dostání ve všech trafikách a na ikiosek.czrohlik.cz a kosik.cz.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Mateřství, Miminko, Od těhotenství k porodu, Tipy a rady v těhotenství, Těhotenský test, Nemoc, Tip, Uzlíček, Čárka, Měsíc čekání, Těhotenské testy na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Porodnické násilí v 21. století? Ženy ho zažívají stále. Pomůže jim nové centrum
Víchová Tereza
Porod
Pavlína Jágrová exkluzivně: První trimestr byl peklo, zachránil mě přítel. Teď už si těhotenství konečně užívám!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tereza Ramba pojmenovala dceru netradičně. Které další známé maminky se při výběru jmen nedržely klasiky?
Formánková Simona
Miminko
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Má 21 dětí a těší se na další! Budeme jich mít nakonec 105, říká hrdě mladá maminka
Formánková Simona
Galerie
Fotit pavouka, modelovat krychle, sázet bylinky: Co všechno nás naučila škola on-line?
redakce Víchová Tereza
Koronavirus
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče