Maminka.czTěhotenství

Těhotenství po 35. roku: Co opravdu obnáší?

9. 9. 2011
Těhotenství po 35. roku: Co opravdu obnáší?
Stále více žen se rozhodne přivést na svět dítě v pozdějším a pozdějším věku. Taková volba je ze spousty pohledů logická, ovšem nese s sebou také určitá rizika.

Ekonomické, sociologické, psychologické a další příčiny mohou být důvodem pro to, že se nemalá skupina žen v současnosti rozhodne pro pořízení potomka až po překročení třicátého pátého roku svého věku. Tato hranice není zvolena náhodně, ale představuje bod, po němž už se věnuje těhotným maminkám výrazně větší lékařská pozornost.

Společenský trend

Narůstající věk rodiček začal u nás nabírat na obrátkách od devadesátých let minulého století. Dříve byly zcela běžné osmnáctileté matky, zatímco dnes představují spíše výjimku a okolí nad nimi často s nepochopením vrtí hlavou. Stále častěji se vyskytuje postup - škola (univerzita), zisk zaměstnání, vybudování určité pozice a teprve poté přichází na řadu dítě.

Tedy až ve věku kolem třicítky. Je-li první dítě narozeno až tehdy, druhé či třetí přichází na řadu nutně pár let poté. Ovšem nejen touha po vlastní kariéře a sebeuplatnění je motivem k posunutí mateřství. Řada matek či rodin se cítí nedostatečně finančně zabezpečena a šetří, nebo si chtějí ještě chvíli užívat mládí bez závazků apod. V horším případě početí brání zdravotní problémy jednoho z partnerů.

Zkušenost, klid a peníze

Starší a zkušení rodiče mohou přinést výchově dítěte řadě výhod. S větší pravděpodobností budou dítě již plánovat, nepřekvapí je jako některé mladé, s čímž se pojí větší příprava na rodičovskou roli. Dá se předpokládat také solidnější finanční zajištění, které dokáže dítěti zabezpečit dostatek prostředků k rozvoji a zábavě, aniž by se musel výrazně snížit životní standard mámy a táty.

Neméně důležitým faktorem je větší životní zkušenost rodičů. Ti se tak dokáží lépe vyrovnat s nástrahami života připravených jak pro ně samotné, tak pro vlastní ratolest. Jednoduše řečeno, starší a zralejší osobnost bude s větší pravděpodobností (nikoli však bez výjimky) také zralejším rodičem s lepší vychovatelskou schopností.

Se současným stavem zdravotní péče a posunutím věku dožití je také výrazně méně pravděpodobné, že by starší rodiče měli ze svého dítěte udělat sirotka. Obavy o to, že mít potomka v pokročilém věku znamená, že se matka či otec nedožijí jeho maturity, jsou tedy spíše liché.

Biologické hodiny

Přestože muž se může stát otcem i na smrtelné posteli, u matek je to poněkud jiné. Ženské reprodukční období je omezeno a znatelně se s pokročilým věkem snižuje schopnost dítě počít a také zdravé donosit a porodit. Ne nadarmo tak příroda zařídila tzv. biologické hodiny, které ženám začínají tikat, když je již nejvyšší čas otěhotnět dřív, než se zvýší riziko neúspěchu, nebo bude dokonce úplně pozdě.

Statisticky má každá druhá žena nad čtyřicet let problém s otěhotněním, po pětatřicátém roku se to týká každé čtvrté ženy. Srovnáme-li navíc třicetileté a čtyřicetileté těhulky, tak druhé jmenované mají třikrát větší šanci, že potratí. Rovněž zde existuje vyšší pravděpodobnost, že narozené dítě bude mít podváhu, bude trpět dýchacími potížemi a u rodičky se může vyvinout těhotenská cukrovka.

Downův syndrom

Častým strašákem budoucích matek, které si dávají na čas, je nebezpečí Downova syndromu u dítěte. Existují velice přesné statistiky dokazující zvyšující se riziko poškození plodu touto genovou poruchou s pokročilejším věkem matky. Zatímco do pětatřicátého roku života ženy je pravděpodobnost „downa“ poměrně malá, poté již roste velice rychle vzhůru.

Ve třicátém osmém roce je Downovým syndromem postiženo jedno dítě ze sto dvaceti, ve čtyřiceti je to již jedno z osmdesáti. Jen pro představu, je to zhruba na úrovni jako u dítěte zplozeného bratrancem a sestřenicí. Lékaři si toto riziko uvědomují, takže těhotné ženy podstupují prověrky ultrazvukem a vyšetření plodové vody. Je tak možné včas problémové těhotenství přerušit.

Další rizika

Kromě toho bývají u starších žen také častější mimoděložní těhotenství. To samozřejmě komplikuje vývoj i samotný porod. Více císařských řezů se provádí právě na rodičkách po pětatřicátém roce života. Nicméně moderní medicína si s těmito komplikacemi dovede do značné míry poradit.

Z výše uvedených důvodů je třeba zvážit, nakolik se vyplatí riskovat možné komplikace. Některým se sice dá předejít či je výrazně omezit za asistence lékaře, jiné mohou být ale pro plánované rodičovství neřešitelným problémem. Pak by mohly získané zkušenosti, zázemí, kariéra a peníze přijít vniveč.

povleceni
Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Kojenec, Batole, Rok, Uvedený důvod, Finanční zajištění, Univerzita, Pokročilý věk, Neřešitelný problém, Životní standard, Současný stav, Asistence lékaře, Narůstající věk, Druhá žena

Mohlo by vás zajímat
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Jak si ušít roušku? Kdy ji kvůli koronaviru nosit?
Hrnkový beránek: Paráda hotová za pár minut! Tady je video recept
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!

Horoskopy

Ryby V tomto období vám stresové situace neříkají pane. I kdyby nějaká přišla, tak si jí nevšimnete. Proč…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Norbert, Sidonie, Norman

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné