Maminka.czTěhotenství

Těhotenství po potratu. Kdy to lze zkusit znovu?

Jana Potužníková 3.  10.  2016
Projít si zamlklým těhotenstvím, tedy samovolným potratem, rozhodně není nic příjemného. Ale stejně nesnadné může být i projít dalším, tentokrát už povedeným pokusem. Předcházející ztráta vás totiž může zdrtit, vzít vám důvěru ve vlastní tělo a zahltit vás stresem, úzkostí a strachem. Co je tedy na těhotenství po potratu nejtěžší a čeho se můžete přestat bát?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Znovu v tom!

Až se budete znovu radovat nad pověstnými dvěma čárkami, radujte se upřímně a od srdce, ne s obavami. Stát se to může opravdu velmi rychle, protože až 80 % žen, které o miminko přišly v rané fázi těhotenství (protože těhotenství zamlká a končívá samovolným potratem nejčastěji do 12. týdne), otěhotní znovu a úspěšně.

Objednejte se tedy ke gynekologovi, nechte si potvrdit těhotenství krevním vyšetřením a snažte se, abyste z ordinace odešla klidná, ne vystrašená. Jak se dočtete v příbězích našich čtenářek, je u dalšího těhotenství možná nejtěžší nezačít se hned bát – a to ani pokud jste o miminko přišla již dvakrát.

Při opakovaném potratu lékaři většinou stanovují individuální systém těhotenských prohlídek, kontroly jsou častější, testy komplexnější. To vás také může držet víc v pohodě. Neustálý přísun informací o postupujícím těhotenství, to je vždycky povzbuzení a jistota.

A tou by měl být i váš partner, kamarádky (ty, které si zaslouží vědět o vaší šťastné zprávě hned, klidně zapojte, aby těhotenství prožívaly spolu s vámi a byly vám nablízku). Prostě, věřte v dobré konce. A normálně naplno žijte!

Askeze na samotce?

To bývá další úskalí u těhotných, které si prošly ztrátou. Když už jsou znovu těhotné, jako by se rozhodly zavřít do skleníku a tam v klidu počkat, aby své dítě donosily. Vyhýbají se fyzické práci, ale také sexu, nechtějí nikam chodit, bojí se i naprosto přirozeného pohybu, jakým je třeba plavání, chůze, jež těhotným naopak prokazatelně prospívá.

Ale žena vystrašená předchozí ztrátou zkrátka může ve spoustě běžných činností vidět riziko a vyhýbat se mu. Přitom, když to vezmeme popořadě: Sex? Je v pořádku. Jestliže vám to z nějakého konkrétního důvodu nezakázal lékař a máte na něj chuť, není důvod se ho vzdávat „preventivně“, aby se něco „nepokazilo“.

Pohyb? Taky v pořádku. Nejste-li na rizikovém těhotenství (to po potratu ani zamlklém těhotenství vůbec není pravidlem!), je pohyb naopak třeba. Nemůžete sedět devět měsíců doma a pak se divit, že nemáte kondici na porod. Procházky jsou navíc geniální. Ano, silové cvičení typu fitness, to se skutečně nehodí, ale to se nehodí pro většinu těhotných. Naopak vyzkoušejte speciální těhotenské cvičení, protože pohyb jsou endorfiny, endorfiny jsou dobrá nálada a tu vy přece potřebujete jako sůl!

A relaxujte, užívejte, laďte se… Vyvarovat se nemusíte ani cestování. Není proč, pokud vám nevadí dlouhé sezení, nenatékají vám extrémně nohy a podobně. Pro jistotu se můžete poradit s gynekologem, ale jinak se ani cest nevzdávejte. Znáte to, co nestihnete před dítětem…

Věděli jste, že...

…60 % ze založených těhotenství zaniká?
…25 % z těhotenství, která jsou již vidět na ultrazvuku, také skončí smutnou zprávou?
…po potratu máte až 80% šanci, že se vám znovu podaří otěhotnět úspěšně?
…po dvou smutných loučeních je vaše šance ještě 70 %, po třech stále nadpoloviční, bezmála 60%?
…až po třetím samovolném potratu nebo zamlklém těhotenství začínají lékaři řešit, co je za problém (první i druhá ztráta jsou podle všeho jen velmi smutnou náhodou, potíže signalizuje až ztráta třetí)?


Článek pokračuje na další straně...

 

 

Témata: Těhotenství, Než otěhotníte, Časopis Maminka, Kyretáž, Potrat, Správné načasování, Samovolný potrat, Čárka, Nejlepší lék, Pot, Těhotenské cvičení, Krásné překvapení, Váš psychika, Kritické období, Postupující těhotenství, Jedináček, WHO, Silové cvičení, Bětka, Třetí těhotenství, Rizikové těhotenství, Běžící pás, Dlouhé sezení, Úzkostlivá matka, Zamlklé těhotenství