Maminka.czTěhotenství

Těhotná, ale v posteli: Co byste nikdy neměla přehlížet na rizikovém?

, Časopis Maminka
4. 3. 2012
Těhotná, ale v posteli: Co byste nikdy neměla přehlížet na rizikovém?
Jaké důvody mohou vést k tomu, že je vaše těhotenství rizikové? Je jich řada – až u 15 % budoucích maminek dochází během gravidity k nějakým komplikacím, které zpravidla vyžadují hospitalizaci. V poslední době je nárůst rizikových těhotenství ovlivněn i možností umělého oplodnění. Ženy po IVF jsou vždy sledovány jako rizikově gravidní, i kdyby se sebevíc cítily skvěle. Co byste nikdy neměla brát na lehkou váhu, se dočtete v pokračování článku...

ČTĚTE TAKÉ: Jak si užít i rizikové těhotenství? Dozvíte se v 1. díle článku

Co byste nikdy neměla ignorovat?

  • Čas od času mohou některé příznaky znamenat, že je načase vyhledat odborníka a věnovat nejen sobě, ale i bříšku extra pozornost..
  • Máte-li potíže nebo si nejste něčím jistá, nenechávejte si to pro sebe a promluvte si o tom s lékařem. Víte, co se říká – lepší se třikrát zeptat a odejít s tím, že šlo o planý poplach, než své pocity nejistoty a obavy podceňovat a těhotenství si zkomplikovat (nebo dokonce ohrozit).
  • OTOKY – v jiném stavu jsou poměrně časté (nadměrné hromadění tekutiny v buňkách, tkáních a vnějších cévách oběhového systému). Velmi často otékají nárty a kotníky. Mírné otoky se objevují ve druhé polovině těhotenství a způsobuje je vysoká hladina estrogenu, jež přispívá ke zvýšení objemu krve. Většinou nejde o nic závažného (těmito problémy trpí asi 80 % těhulek), ale pokud se objeví kromě dolních končetin také na rukách a obličeji, k tomu se přidá vysoký krevní tlak a bílkovina v moči, zbystřete a informujte ihned lékaře, může jít o preeklampsii. Ta je velmi riziková nejen pro vaše dítě, ale i pro vás.
  • RANNÍ NEVOLNOSTI – i ty bývají obvykle normální, ovšem pokud začnete ztrácet na váze a jste dehydrovaná, v pořádku to již není. Pak jsou zapotřebí „kapačky“ a samozřejmě zamyšlení nad vaším jídelníčkem.
  • SVĚDĚNÍ TĚLA – pokožka je v těhotenství vysušovaná a zarudlá, a to vlivem hormonů. Svědí-li kůže skutečně nepřiměřeně, může to být symptom cholestázy (žlučníkové onemocnění). Ta je pro miminko nebezpečná, takže pokud vám svědivost nepřipadá normální, kontaktujte svého lékaře.
  • KŘEČE V PODBŘÍŠKU – občasné kontrakce jsou v pokročilé graviditě normální, ale neměly by být pravidelné. Jakmile by začaly být děložní stahy častější a pravidelné, může jít o počínající předčasný porod. Kontrakce bez příčiny mohou signalizovat, že není všechno v pořádku. Pokud se ke křečím v bříšku ale přidají vaginální bolesti či špinění, nebo dokonce krvácení, měla byste zavolat rychlou záchrannou službu. Tyhle bolesti rozhodně neznamenají, že jste se den předtím přejedla a žaludek vám to dává za vinu!
  • KRVÁCENÍ – během prvního trimestru špiní každá třetí žena, zvláště v období, kdy by obvykle menstruovala. Krvácení se také může objevit v důsledku vaginální infekce či mírného poranění děložního hrdla při intimním styku. Jakékoli potíže tohoto druhu byste však neměla podceňovat a měla byste je konzultovat se svým lékařem. Krvácení může v prvním trimestru znamenat samovolný potrat, mimoděložní těhotenství, v posledním pak například odlučování placenty či vcestné lůžko nebo předčasný porod. I s malou kapičkou krve vyrazte k doktorovi – ten rozhodne, jak moc je váš stav závažný a zda je nutná hospitalizace nebo postačí jen „domácí“ ležení.
Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Vysoká hladina, Planý poplach, Intimní styk, Vaginální infekce, Nutná hospitalizace, Postel, Riziko

Mohlo by vás zajímat
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
V Česku našli nový domov, ukrajinští manželé se z vděčnosti stali pěstouny
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu

Horoskopy

Střelec Ani slovy neumíte popsat, jak jste rádi, že je tady finální pracovní den. Své místo na výsluní si…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vladislav, Vladislava, Priska

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné