Maminka.czRozhovor

Těhotná moderátorka Eva Hecko Perkausová: Prosím zkušenější maminky o pomoc! S čím se potýká u prvorozeného syna?

Dita Mrázková 7.  11.  2023
Mít doma desetikilové batole, které prozkoumává svět a být v 7. měsíci, to už vyžaduje jistou zdatnost i odvahu. Eva (29) však zvládá aktivity syna Killiana i v pokročilém těhotenství. Jen jedna věc ji momentálně hodně trápí. I proto se obrátila na maminky z řad těch zkušenějších. Pomůžete třeba právě vy?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když jsme spolu mluvily v červnu naposledy, říkala jste, že si přejete druhého potomka co nejdřív. To jsem netušila, jaký kalup to tedy bude! 

Přiznám se, že v tu dobu už jsem tušila, že jsem těhotná. (usmívá se) Nicméně těhotenství bylo ještě v úplném počátku, takže jsem si toto překvapení chtěla nechat ještě chvíli pro sebe.

Tomu naprosto rozumím. V čem se odlišuje vaše druhé těhotenství od toho prvního? 

Vlastně mě náramně překvapilo, že na mě těhotenství dlouho nebylo znát, respektive že docela dlouho nebylo vidět to typicky kulaté těhotenské bříško. Tím, že prožívám druhé těhotenství a ještě poměrně krátce po tom prvním, tak jsem čekala, že vše půjde rychleji a že to na mě bude brzy znát. Nakonec nás ta rychlost překvapila až v šestém měsíci, kdy mi bříško vykouklo bleskově ze dne na den. Z toho v uvozovkách „nic” si najednou připadám jako v osmém měsíci. A určitě mě opět mile překvapilo a potěšilo, že jsem znovu neprožívala žádné nevolnosti nebo další komplikace.

VIDEO: HOLKY NA VÍNĚ: EVA HECKO PERKAUSOVÁ

Když žena rodí poprvé, neví, co ji čeká. Radost střídají obavy, je to zkrátka takový koktejl nepoznaného. Nakolik budete těžit z vašich předchozích zkušeností?

První porod je zážitek a velká zkušenost, a právě díky tomu, že už vím, co mě čeká a nemine, tak vím i to, že se s tím nedá nic dělat. (směje se) Trochu věřím a doufám, že druhý porod bude tentokrát rychlejší. Ale jak všechno proběhne, to zařídí osud. Hlavně ať je všechno v pořádku a miminko zdravé.

Dnes je boom rodit doma, případně jen za asistence porodních dul. Koketovala jste někdy s touto myšlenkou?

Nekoketovala. Já jsem ráda, že v dnešní době máme možnost rychlé kvalitní péče pod dohledem zkušených lékařů. Nikdy nevíte, co se může přihodit a jaké komplikace můžou nastat.

 

Dnes si říkám, že těch prosezených hodin na gauči jsem si měla vážit víc...

 

Asi mi dáte za pravdu, že když jste byla těhotná s Killianem, užívala jste si jen sama sebe. Mohla jste si zajít na masáž nebo na kávu, kdy jste chtěla, pospat si, jak dlouho jste chtěla... Zkrátka tam byla pořád ta jistá dávka svobody. Teď jste maminkou desetiměsíčního batolete, které vám asi už nedá tolik možností vydechnout. Jak se to ve vašem denním režimu projevuje?

Je to tak. Z toho volného času, který jsem měla předtím, už moc nemám. Dnes si říkám, že těch prosezených hodin na gauči jsem si měla vážit víc. (směje se) Všechny dny věnuji převážně malému a chvíle jen pro mě nastává pouze v dobu, kdy Killian usne. Jenže každá maminka ví, že v tu chvíli, než abychom věnovaly čas jen sobě, tak se zaměříme na domácnost a vaříme, uklízíme a tak dále.

Co teď – v období největšího prozkoumávání světa – Killianka baví nejvíc?

Aktuálně nejvíc ho baví všechno, co není klasická hračka. Takže neustále hledáme po domácnosti například ovladač na televizi nebo mobilní telefon. Další jeho oblíbená činnost je vyhazování věcí ze šuplíků, rozhazování srovnaného prádla ze skříně a prozkoumávání různých koutů našeho domova. Ale to k tomu asi patří, myslím, že tohle období zná každá maminka.

V našem předchozím rozhovoru jste se svěřila, že synka trápila kožní alergie. Máte už nepříjemné období za sebou? 

Alergie bohužel stále přetrvává. Nedávno jsme byli na kontrolních testech a výsledky jsou pořád stejné. Věřím, že to snad věkem odezní. Killianovi nedělají dobře takové ty úplně základní potraviny, které jsou obsaženy skoro všude - pšenice, vejce, škrob, mléčná bílkovina... Na druhou stranu máme ale i kliku, že je dnes už tolik možností a obchodů přizpůsobených právě lidem s potravinovými alergiemi či speciálními dietami. 

Máte nějakou vychytávku pro maminky, kterou jste třeba odpozorovala, nebo vám ji některá ze zkušenějších maminek poradila?

Za tipy nebo vychytávky od maminek, které s dětmi řeší to samé, bych byla sama ráda! Takže prosím maminky, hoďte mi info a třeba nějaké to doporučení do zpráv na Instagramu.

Killian je v období prvních krůčků. Tedy i období, které dává zabrat každé mámě – a těhotné o to víc!

Je to někdy záhul, to ano. Ale zvedání malého se vyhnout nedá, ať chcete, nebo ne. Zejména když je potřeba ho nakrmit nebo někam přemístit. Prostě ho čapnu a zvednu několikrát za den, a to už je tak automatické, že mi ani nedochází, kolikrát že denně zvednu to desetikilové "závaží".

Nakolik necháváte péči o syna na tatínkovi?

Tatínek má Killianka na starost převážně ve chvíli, kdy jdu do práce vysílat Hlavní zprávy na Primě a CNN Prima NEWS. Naštěstí je moje pracovní doba, co se týče mateřských povinností, pro večerní zpravodajství dost přívětivá. Takže se synovi věnuji skoro celý den. Do zaměstnání chodím v odpoledních hodinách a po příchodu z práce pak jdu malého rovnou koupat a nastává naše večerní rutina.

Nedávno jste odtajnila, že čekáte znovu chlapečka. Jak se na tu převahu mužské energii těšíte?

Moc, protože mít doma takový zástup chlapů, to je pecka. A už teď se těším na to období, až si kluci budou umět hrát spolu. Budou vědět, že mají nejen mámu a tátu, ale i jeden druhého. Očekávám ale i to, že budeme mít celý byt vzhůru nohama a doma bude  veselo.

Máte už vybrané jméno?

Jsem v sedmém měsíci, ale jméno ještě vybrané nemáme. Minuly rok nám ta jména šla vybrat téměř hned a na všech jsme se shodli. Letos jsme si řekli, že to vyřešíme, až budeme vědět pohlaví. A teď už pohlaví miminka víme a zatím jsme se stejně na žádném jménu neshodli. A já ani nemám nápad, který by se mi vyloženě líbil. Takže zatím hledáme inspiraci…

Ještě k té mužské energii. Není tajemstvím, že toužíte po velké rodině. Tak třeba to do třetice lehce vykompenzuje holčička...

Děti jsem chtěla mít blízko po sobě především proto, aby nebyl syn dlouho bez sourozence. To se teď poštěstilo. A jestli bude další přírůstek, to už necháme osudu. Určitě ale neplánuji hrnout se hned do dalšího člena rodiny. Času mám ještě dost.

Témata: Těhotenství, Porod, Láska a vztahy, Rozhovor, Slavné maminky, Mateřství, Batole, Instagram, Rodičovství, Syn, Celebrity, Rodiče, Kariéra, mateřská láska, Emoce, Pracující matky, jméno, Moderátorka, Eva Perkausová, Eva Hecko Perkausová, těhotenské bříško, Killian, CNN, Maminka, Prima News