Maminka.czTěhotenství

Těhotná na operačním sále?

22. 1. 2014
Těhotná na operačním sále?
Samozřejmě je lepší prožít klidné těhotenství, být zdravá a mít zdravé děťátko, ale nežijeme v ideálním světě a nemoci či úrazy se bohužel nevyhýbají ani budoucím maminkám. Jak je to s operacemi v období čekání na potomka?

Odhaduje se, že přibližně 1 až 2 procenta těhotných žen musejí být operována. Nejčastějším důvodem chirurgického výkonu je podle světové literatury zánět slepého střeva, těžká a opakovaná žlučníková kolika (žlučníkové kameny, tzv.
cholelitiáza), „uskřinutí“ vaječníků (ovariální torze) nebo úraz.

Méně často jde o kardiologickou nebo neurologickou operaci. Každá operace a narkóza (celková anestezie) je zatížena určitým nevelkým rizikem i u netěhotných, ale u budoucích maminek je nutné myslet také na vyvíjející se plod. Jelikož z etických důvodů není možné provádět testování (klinické studie) u těhotných, máme doposud jen empirické zkušenosti, které nejsou podloženy vědeckými a statisticky zhodnocenými údaji.

Proto je lépe vyřešit zdravotní problémy v rámci plánovaného rodičovství s předstihem ještě před otěhotněním anebo (pokud lze) odložit veškeré chirurgické výkony a některé diagnostické procedury (kolonoskopie, koronarografie, artroskopie apod.) až po šestinedělí.

Případ z praxe

Na ortopedickou kliniku přišla žena (25 let) k plánovanému artroskopickému vyšetření kolenního kloubu pro podezření na vážné poškození menisku a postranních vazů. Pro bolesti nezvládala zejména chůzi po schodech, užívala pravidelně čtyři týdny léky proti bolesti. V rámci přípravy v předvečer výkonu bylo anesteziologem zjištěno, že není možné vyloučit těhotenství. Žena souhlasila s provedením testu, který graviditu potvrdil.

Otázka, kterou musela žena vyřešit – tedy zda podstoupí celkovou anestezii i s možným rizikem pro zárodek (v nejrizikovější době, kdy se vyvíjejí orgány a „zakládají“ se vrozené vady), nebo zda výkon odloží – nebyla jednoduchá. Užívala léky proti bolesti, u nichž není doložena bezpečnost pro plod, proto bylo řešení ještě obtížnější.

Větší riziko: Choroba, nebo operace?

V USA se odborníci shodli na tom, že by ženám v plodném věku měl být před plánovanou operací nabídnut těhotenský test a měly by být poučeny, že anestezie s sebou nese pro dítě sice malé, ale existující riziko. Na zvířecím modelu (myš, králík, opice) byly zjištěny určité rozdíly mezi samicemi, které byly vystaveny celkové anestezii, a těmi, které ji neprodělaly. U samic po narkóze se objevilo o něco více předčasných porodů a potomci měli drobné odchylky ve vývoji nervové soustavy.

Podle doporučení výboru Americké porodnické a gynekologické společnosti nemá žádná látka, jež se v současnosti k narkóze používá, vliv na vznik vrozených vývojových vad. Možné riziko spočívá v tom, že u matek, které byly operovány, existuje větší pravděpodobnost předčasného porodu, a to bez ohledu na použití celkové narkózy nebo jen místní (znecitlivění epidurální anestezií), zda šlo o laparoskopický výkon nebo o klasickou, „otevřenou“ operaci. Ovšem nedořešenou otázkou zůstává, zda byl předčasný porod důsledkem nemoci, nebo operace a narkózy? V tom zatím odborníci nedokázali najít společnou odpověď.

Operace během těhotenství v bodech

  • Těhotenství není důvodem k odmítnutí operace, která ohrožuje zdraví a život matky nebo dítěte.
  • Operace pro nemoci, jež neohrožují matku nebo dítě, je lépe odložit až do doby po šestinedělí.
  • Je-li nutná operace v těhotenství, pak optimální čas je druhý trimestr, kdy už není riziko spontánního potratu nebo naopak předčasného porodu tak vysoké.
  • Operace by měla probíhat v takové nemocnici, v níž je dostupná porodnická péče (při nutnosti provést císařský řez v případě, že by byl ohrožen život dítěte) a pochopitelně pak i následná novorozenecká péče pro nezralé děti.
  • Před operací by měla vždy předcházet pečlivá konzultace s porodníkem a dětským lékařem – neonatologem.
  • Monitorování životních funkcí dítěte (alespoň před operací a ihned po operaci) je nezbytnou podmínkou.

K vzácnějším důvodům operace matky v těhotenství patří i zhoubné nádory, mozkové výdutě hrozící prasknutím, výkony na koronárních tepnách, odstranění krevní sraženiny z žil apod. Před náročnějšími operacemi je nutné zvážit, co představuje pro plod větší riziko – zda dlouhodobá narkóza, nebo předčasný porod císařským řezem.

Podle anesteziologů je před výkonem nutné normalizovat nebo co nejlépe upravit všechny životní funkce matky a zajistit dostatečný přívod kyslíku tak, aby stačil i pro plod v děloze. Je nutné vyhnout se všem lékům (i v rámci narkózy), které by mohly ohrozit plod nebo vyvolat kontrakce dělohy, naopak podávají se léky (tokolytika), jež kontrakce tlumí, a další léky, které brání některým komplikacím (například vdechnutí kyselých žaludečních šťáv).

Předoperační vyšetření těhotné si někdy vyžádá i nutnost konzultace kardiologa, protože je třeba odlišit příznaky provázející těhotenství od srdečního onemocnění. Jde například o dušnost, srdeční šelest, otoky, změny na EKG (známky zátěže levé komory a nespecifické změny ST úseků a T vlny). Je-li nutný rentgen, musí se zajistit, aby expozice plodu byla co nejnižší. Po dobu výkonu musí být dostupné provedení a vyhodnocení krevních testů a možnost transfuze.

Témata: Těhotenství, Celková anestezie, Operační sál, Vážné poškození, Optimální čas, Životní funkce, Šelest, Srdeční onemocnění, Narkóza, Porodní péče

Mohlo by vás zajímat
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Kolik slov skutečně mají umět dvouleté děti. Hlavně na ně nikdy nešišlejte!
Po císaři dávají lékaři dětem cumlat tampon z vaginy matky. Proč?
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Přehledně: Kolik hodin spánku potřebuje dítě pro zdravý vývoj
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Ryby Procházíte obdobím, které je pozitivní, a máte tudíž mnoho energie. Nejvíce posílíte po pracovní…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dominik, Dominika, Rainer

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné