Také si v posledním trimestru nezapínáte bezpečnostní pás, protože to opravdu není pohodlné? A jak to máte s airbagy, opravdu by je měla mít těhotná vypnuté?
Z dopravních statistik rozvinutých zemí jde až 70 % těžkých poranění v době těhotenství na vrub dopravním nehodám! Možná pak částečně i proto, že má mnoho maminek pocit, že poutat se v době zejména pokročilejšího těhotenství je pro ně a budoucí miminko nebezpečné. Nicméně kupříkladu známý porodník Antonín Pařízek v publikaci Kniha o těhotenství a dítěti uvádí: „Pás v naprosté většině případů pomůže nejen mamince, ale i nenarozenému dítěti. Je však potřebné připoutat se správně.“ Bohužel i v malé rychlosti může bez připoutání dojít k fatálním úrazům, nejčastěji k oddělení placenty od dělohy – v takovém případě plod odumírá a maminka je akutně ohrožena vykrvácením! Ostatně víte, že při nárazu v rychlosti 50 km/hod. se vaše hmotnost násobí šesti? Pásy jsou tedy absolutní nutností!
Anna Doubravová
9. května 2012
Tipy a rady v těhotenství
Jak se správně připoutat? (za volantem i jako spolujezdec)
- Odborníci doporučují, aby spodní popruh pásu probíhal co nejhlouběji pod bříškem.
- Pás, který vede šikmo přes trup, pak musí směřovat stranou vedle břicha a dále směrem nahoru procházet mezi prsy maminky. Popruh by neměl sklouzávat z ramene a neměl by vést přes krk.
- Spodní část pásu potom v žádném případě nesmí procházet přes bříško nastávající maminky, aby při možném nárazu nedošlo k poškození plodu.
- Jestliže je v automobilu airbag, není jej potřeba vypínat, avšak sedadlo maminky sedící proti airbagu musí být posunuté co nejvíce dozadu. Mezi břichem a volantem by měl být vždy prostor. Například od palubní desky se uvádí až 25 cm! A pozor, airbag správně funguje jen v součinnosti s bezpečnostním pásem.
- Pro větší pocit bezpečí lze zakoupit speciální pomůcky pro těhotné, které díky fixaci spodního pásu pod břichem zajistí, aby se při nárazu v důsledku nehody nevysunul pás vzhůru a nezatlačil v nejrizikovějších místech.
- Pozor na tuhé a ostré předměty pod pásem, mohou vás vážně zranit!
Těhotná spolujezdkyně
Samozřejmě, že je nutné se poutat i na zadních sedadlech, a to opět výhradně tříbodovým bezpečnostním pásem. Až 70 % smrtelných úrazů na zadních sedadlech auta je totiž zaviněno tím, že se cestující nepřipoutal! Užívání bezpečnostních pásů na předních i zadních sedadlech je tedy nejen dle zákona, ale i statistik a zdravého rozumu jednoduše nutností – a to nejen pro těhotné!
Nejčastější pověry o těhotenství, kterým stále věříme
Tereza Víchová
27. srpna 2020