[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Ve skutečnosti je jeho absence vitamínu D rizikovým faktorem vzniku řady chronických nemocí - srdečních a onkologických onemocnění, schizofrenie, cukrovky, psoriázy, revmatoidní artritidy i dalších autoimunitních onemocnění.
Právě tehdy je výživa schopna obzvláště ovlivnit strukturní a funkční vývoj organismu! Potvrdilo se, že právě tyto strukturní a funkční změny mohou mít dlouhodobé následky pro lidské zdraví. Biologické mechanismy si mohou nadlouho zapamatovat metabolické účinky raného výživového prostředí plodu a novorozence. Nedostatečný příjem vitamínu D v perinatálním období může takto vytvořit základ dlouhodobého pozdního poškození zdraví.
Nové poznatky potvrdily důležitou roli vitamínu D při budování imunity dítěte. Vitamín D podporuje v imunitních buňkách tvorbu vlastních antibiotických bílkovin a zvyšuje schopnost imunitního systému zabíjet choroboplodné zárodky. Udává se například, že děti matek s deficitem vitamínu D v těhotenství mají větší sklon k infekcím horních cest dýchacích během prvního roku života. Dlouhodobě normální hladiny vitamínu D přispívají pozitivně na průběh infekcí (i chřipky) tak, že podporují regulační mechanismy imunitního systému a tím zajišťují jeho rovnováhu. Snižuje se tak riziko poškození orgánů zánětem a přechodů akutních onemocnění do chronického stadia.
Na základě nedávno provedeného výzkumu University of Glasgow se poruchy učení častěji vyskytují u dětí, které byly počaty mezi lednem a březnem - v ročním období, kdy není dostatek slunečního záření na produkci vitamínu D.
Studie prokázala, že poruchami učení trpělo 8,5% dětí, které byly počaty mezi lednem a březnem a jen 7,6% dětí, které byly počaty mezi červencem a zářím. Sezónní výkyvy se týkaly poruch učení jako jsou autismus, intelektuální problémy a problémy s učením, např. dyslexie.
Je důležité, aby těhotné ženy užívaly vitamin D podle doporučení a začali s jeho doplňováním co nejdříve, ideálně ještě v době, kdy se pokoušejí otěhotnět. V důsledku toho se zvýší šance, že budou mít zdravé dítě.
Zdrojem vitamínu D je olej z rybích jater (treska, sleď, sardinka, losos). Menší množství se nachází v mase, vaječném žloutku, mléce a v mléčných výrobcích, houbách sušených na slunci, kvasnicích, kakau, kokosu, datlích. Největší podíl aktivního vitamínu D se ale získává přirozenou cestou z účinků slunečního záření na kůži.
Lékaři stále častěji upozorňují na jeho fatální nedostatek v organismu těhotných žen a dětí. Vzhledem k významu vitamínu D a na problémy s jeho dostupností si jeho adekvátní příjem vyžaduje doplnění, nejlépe formou přírodních doplňků výživy. Velmi účinně dokáže jeho deficit doplnit vitamín D3 - cholekalciferol - kanadské firmy Jamieson.