Barevnými páskami polepení lidé nejsou žádní podivíni. Tejpování neboli kineziotaping je velice účinná metoda, která vám může v těhotenství ulevit od bolestí a zpříjemnit vám tak některé týdny či měsíce.
A jak to funguje? Pružné barevné pásky jemně nadzvednou pokožku a tím podpoří její lepší prokrvení. Usnadňují přirozený proces hojení těla tím, že poskytují stabilitu a oporu kloubům i svalům – v těhotenství, po porodu, při sportu i v běžném životě.
Co jsou tejpy?
Tejp je bavlněná pružná látka, která je utkaná do 90 stupňů, tudíž je roztažitelná jen v podélném směru. Svými vlastnostmi připomíná svrchní vrstvu kůže, ke které přilne svou druhou, lepící stranou.
Tejp je prodyšný, pokožka se pod ním nezapaří a je roztažitelný až na 150 procent. Pokud se správně aplikuje, přilne k pokožce tak, že ho přestanete vnímat a můžete se zcela přirozeně pohybovat, v ničem vás neomezuje. Můžete se s ním bez problémů koupat i sprchovat.
Pokud použijete kvalitní tejpy, po uschnutí budou nadále držet na pokožce. V závislosti na tom, kam se tejpy lepí, se zároveň liší jejich vlastnosti.
Cíl je však pokaždé stejný. Měly by vám ulevit od bolestí nebo otoků. Tejp nalepený na kůži aktivuje její receptory, které vysílají signály na odstranění určité poruchy.
Máte-li například natažený sval, je bolestivý, ztuhlý a špatně se prokrvuje. Pokud na něj aplikujete tejp, zvýší se jeho prokrvení, které má pak za následek snížení bolesti a otoku. Z toho důvodu se páska aplikuje v největším protažení dané partie. „Často se mě maminky ptají, jestli rozhoduje barva tejpu,“ říká Daniela Drobíková, specialistka na kineziotaping.
Barva tejpů je přitom jen psychologickou záležitostí. Všechny barvy mají stejné vlastnosti, jsou stejně silné i pružné. Přesto existují důvody, proč používat různé barvy. Například v Japonsku, odkud tato metoda pochází, používají na otoky spíš studené barvy, jako je modrá nebo bílá, a na místa, která potřebují teplo, zase hřejivé barvy, jako je oranžová nebo červená.
V těhotenství i po porodu
Barevné pásky vám v období těhotenství pomohou ulevit například od bolestí v bederní oblasti. V takovém případě se tejpy lepí do tvaru hvězdy. Dáte tím prostor pro lepší cirkulaci krve, pomůže to odplavit odpadní látky, podpoříte regeneraci svalů a celkově zpevníte páteř. Po porodu vám zase tejpovací pásky pomůžou při zatahování dělohy.
Pokud budete po porodu tejpovat bříško, dochází k rychlejšímu zavinování dělohy. Kineziotaping je také výborným pomocníkem při potížích s pupeční kýlou. Nošení stahovacího pásu nemusí být každému příjemné, kyneziotaping je v tomto případě mnohem lepší alternativou.
Poskytne vám více volnosti. Tejpovací pásky se lepí přes pupík, aby se tlakem zatlačoval zpátky. Mohou být nalepené týden v kuse a pracují 24 hodin denně. Mnoho maminek trápí po porodu diastáza, tedy rozestup přímých břišních svalů. Správně a včas nalepené pásky pomohou svalům znovu se spojit.
„Je to delší cesta, ale daleko lepší a šetrnější než pozdější operace nebo potíže s bolestmi zad, kýlou nebo vyhřezlou ploténkou,“ dodává Daniela Drobíková.
Jak používat tejpy?
Barevné tejpovací pásky sundáte nejlépe mokré ve sprše nebo ve vaně. Pomalu, bez trhnutí, abyste pokožku zbytečně nepodráždila. Zbylé lepidlo pak snadno odstraníte mýdlem.
Po odstranění je pokožka mírně podrážděná, je proto vhodné ji promazat krémem nebo masťovým základem a nechat ji odpočinout. Další aplikace tejpů je pak podle Daniely Drobíkové vhodná po dvou až třech dnech.
Kontraindikace aneb kdy tejpy nelepit
Dermatitidy, ekzémy znaménka výrazně přesahující povrch kůže čerstvé jizvy podrážděná nebo extrémně citlivá pokožka křečové žíly, trombózy horečnaté stavy diabetes – cukrovka hnisavé kožní projevy.
Zkušenosti maminek s tejpováním
Klára, 30 let
U obou těhotenství jsem tejpování vyzkoušela a nemůžu si to vynachválit. Bolesti zad byly nesnesitelné a zpočátku jsem vůbec nedávala žádnou důvěru barevným páskám. Ale funguje to skvěle. Při druhém těhotenství jsem zvládala tejpovat už sama. Dnes jsou už obě děti ve školce, ale ani tak při bolestech zad nikdy nesáhnu po pilulce. Prostě tejpuju.
Martina, 26 let
Na tejpování jsem byla před měsícem. Zbývají mi dva měsíce do porodu a začíná to být náročné. Bolesti zad mě trápily vždy a teď byly nesnesitelné.
Myslím, že tejpy mi pomohou zdárně dokončit těhotenství.
Sylvie, 32 let
Na tejpování se teprve chystám. Dočetla jsem se o tom nedávno. Čekám dvojčata a záda i břicho dostávají pořádně zabrat. Připadá mi to podle popisu báječné. Na cvičení se moc v tomhle stavu necítím, chemie nepřipadá v úvahu, takže se těším, až to konečně vyzkouším.
Tejpování těhulek i maminek
Mgr. Daniela Drobíková, porodní asistentka, specialistka na kineziotaping, danieladrobikova.cz
Zvládnou si maminky nalepit pásky samy? Tejpovací pásky si lze doma nalepit bez nutnosti kurzu. Pokud však ale chcete tejpovat někoho jiného, nutně doporučuji si kurz udělat. Já některým maminkám vysvětluji, jak si zalepit například diastázu v těhotenství nebo po porodu s tím, že si to první nalepení vyzkoušejí vždy pod mým dohledem.
Kde si pořídit kvalitní tejpy? Mám vyzkoušeno mnoho tejpovacích pásek, a to přímo na sobě. Od těch nejlevnějších po dražší. A musím říct, že je to velký rozdíl! U těch levnějších jsem měla podrážděnou pokožku, tejp mě svědil, vydržel nalepený jen pár dní a lepidlo pak nechtělo z pokožky dolů. Oproti tomu ten kvalitnější vydržel dlouho, neodlepoval se, pokožka byla bez podráždění a po odstranění nebylo po lepidlu ani stopy. Takže se určitě vyplatí investovat do kvalitnějších, tedy i cenově dražších pásek.
Existují i nějaké nežádoucí účinky? Tejp sám o sobě by neměl mít žádné takové účinky. Přesto se v praxi setkávám s lidmi, kteří jsou alergičtí na náplast, tedy na jeho akrylovou vrstvu. Používám zásadně hypoalergenní tejpy. V souvislosti s nadměrným protažením pásky při její aplikaci hrozí to, že se pokožka podráždí. Je tedy vhodné, pokud o nějakých negativních reakcích víme, aplikovat tejp s menším protažením.