Maminka.czPo porodu

Tělo po porodu je jiné! 7 změn, které vás mohou zaskočit nebo vystrašit

19. 10. 2018
Tělo po porodu je jiné! 7 změn, které vás mohou zaskočit nebo vystrašit
Vaše tělo odvedlo skvělou a neuvěřitelně těžkou práci, a tak není divu, že mu těhotenství a porod daly trochu zabrat. Jako novopečenou maminku vás pak můžou některé skutečnosti hodně překvapit. Povolené břišní svaly, inkontinence, křečové žíly… lékaři vzkazují, hlavně nepropadejte panice!

Možná se nestačíte divit, co všechno se během těch několika měsíců těhotenství stalo a jak moc se vaše tělo změnilo. Nepoznáváte se a přemýšlíte, jestli ještě někdy bude všechno jako dříve? Ano, některé změny jsou bohužel nevratné, spousta nepříjemností a nevítaných proměn se ale dá řešit.

Povolené bříško a rozestup svalů

Bojíte se, že už napořád budete vypadat jako v pátém měsíci? Žádný strach, chce to jen trpělivost a cílené posilování. Levá a pravá strana svalů tvořících přední stěnu břicha se v důsledku velkého vnitřního tlaku během těhotenství někdy oddělí a uvolněná tkáň, která je spojuje, je nedokáže udržet. Mezi oběma stranami se následně vytvoří mezera. Některé druhy cviků a sportovních aktivit tento stav mohou ještě zhoršit, a tak se někdy cvičením místo pevného bříška stane vypouklé. Většinou je štěrbina tak malá, že se dá správně zvoleným cvičením snadno uzavřít, v horších případech pomůže chirurgický zákrok. Každopádně, než se vám břicho vrátí do formy, nějakou dobu to trvá a s jakýmkoli cvičením nezačínejte dříve než po skončení šestinedělí (po císařském řezu doporučují lékaři počkat tři až čtyři měsíce).

Vypadávání vlasů

Určitě jste si všimla, že během těhotenství byly vaše vlasy ve výborné kondici. Díky hormonům (zejména estrogenu, který je stimuluje) jsou obvykle husté, lesklé a pevné a rostou o něco rychleji. Po porodu se ale naopak situace změní a může se vám zdát, že vypadávají po hrstech a intenzivněji a rychleji se mastí. Tento problém začnete pozorovat nejspíše dva až tři měsíce po porodu a stav se obvykle do půl roku upraví. Některým maminkám ale zůstane kvalita vlasů změněna už navždy. Vypadávání ale určitě ustane.

Péče po porodu: Do sprchy a větrat! Co ještě urychlí hojení?

Větší noha

Očekávala jste sice, že se nějaký čas po narození dítěte pravděpodobně nevejdete do svých oblíbených džín, ale ve snu vás nenapadlo, že bude problém obout boty? Může se to stát! Nejnovější vědecké studie prokázaly, že v těhotenství se může ženám změnit velikost i tvar chodidla. Přibírání na váze v graviditě a zvýšená rozvolněnost kloubů a vazů způsobují zborcení příčné klenby nohy. A ztráta výšky nožní klenby bývá trvalá. Podle výzkumů má až 70 % žen po porodu delší i širší chodidlo, a to v některých případech až o 8 milimetrů. Díky těmto změnám můžete nějaký čas po porodu trpět bolestí chodidel při chůzi.

Občasný únik moči

Hodně nepříjemná obtíž, se kterou se potýká spousta novopečených maminek. Obvykle se jedná pouze o dočasný problém, způsobený povolenými svaly pánevního dna. Když se při porodu tlačila hlava miminka na boční stěnu pochvy, nervy na těchto místech se staly dočasně necitlivými. Pomůže vám procvičování svalů pánevního dna (velmi účinné jsou tzv. Kegelovy cviky). Dobrou zprávou je, že nervy se regenerují rychle a typická poporodní inkontinence trvá jen několik dní až týdnů. „Během těhotenství dochází ke změně anatomických poměrů, které mohou trvat i po porodu. Pokud zároveň dojde ke zvýšení tělesné hmotnosti, mohou se problémy kumulovat. Inkontinence se dá řešit fyzickým cvičením, redukcí tělesné hmotnosti, v některých případech léky nebo operací,“ říká MUDr. Jan Pokorný, MBA. Každopádně je vždy dobré svěřit se s problémem svému lékaři a poradit se s ním.

Hemoroidy

Vzniknou nejčastěji silným tlakem zvětšující se dělohy a mohou vám hodně znepříjemnit život. Pokud se objeví během gravidity, jejich stav se obvykle ještě zhorší při samotném porodu. Existuje mnoho způsobů, jak si pomoci. Vyzkoušet můžete studené obklady, vlhčené léčivé ubrousky na hemoroidy po stolici, sedavé lázně či masti, které seženete v lékárně. Pokud se situace nezlepší nebo se objeví krvácení, určitě se poraďte s praktickým lékařem nebo cévním specialistou. Ten vám může naordinovat tzv. venofarmaka (léky na žíly). Závažnější hemoroidy se pak řeší chirurgicky, nejde ale o žádný náročný a komplikovaný výkon.

Povolená pochva

Pokud máte za sebou vaginální porod, je nutné počítat s tím, že po něm zůstane vaše vagina o něco málo větší, než byla dříve. Bezprostředně po porodu je navíc poměrně dost oteklá. Otok ale po pár dnech opadne, svaly se vrátí do normálu a vagina se začne zmenšovat. Některé ženy si přesto stěžují, že při pohlavním styku si „dole“ připadají „vytahané“ a povolené. Pomoci dokážou opět Kegelovy cviky, zaměřené na posilování svalů v oblasti pánevního dna a močového měchýře. Další obtíží, která vás může zaskočit, je nedostatečné zvlhčení vaginy po porodu. To je způsobeno nižší hladinou hormonu estrogenu ve vašem těle, což je zejména během kojení zcela normální.

Poradna: Jsem po císaři a chci začít sportovat. S čím začít?

Křečové žíly

Varixy neboli křečové žíly jsou jasně viditelné žíly těsně pod povrchem kůže, které jsou rozšířené, mají ztenčenou stěnu a různě se nevzhledně kroutí. Nejčastěji jsou jimi „poznamenány“ dolní končetiny. Měla jste dispozice k jejich vzniku již před otěhotněním? Těhotenství patří mezi rizikové období, které může zhoršit jejich stav. Pokud jste zjistila, že se tento problém týká i vás, volbou číslo jedna, která končetinám uleví, je pravidelné nošení speciálních kompresních punčoch. Lékař vám může doporučit také nejrůznější lokální léčivé přípravky, které obsahují heparin, ve formě mastí nebo tablet. Doporučuje se též zvýšit příjem vitaminu C, B, E a zinku. V případě, že pozorujete zásadní zhoršení stavu nebo vás obtěžují bolesti či otoky, vyhledejte lékaře, který zhodnotí, jaký postup léčby bude právě pro vás nejefektivnější.

Rostoucí bříško není důvodem k lenosti! Hýbejte se!
Ploché břicho po porodu: Co to znamená, když se řekne abdominoplastika?
Sex po porodu: Tohle jste možná vůbec nevěděli!

 

Předplatné Matka
Témata: Těhotenství, Porod, Tipy a rady porod, Po porodu, Hubnutí po porodu, Pánevní dno, Kegelovy cviky, Povrch kůže, Zvětšující děloha, Povolený sval, Pevné bříško, Měchýř, Rizikové období, Sval, Náročný výkon, Inkontinence, Levá strana, Procvičování, Posilování, Nízká hladina, Praktický lékař, Sportovní aktivita, Vaginální porod, Nožní klenba, Nedostatečné zvlhčení

Mohlo by vás zajímat
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem
Muž píše o porodu: Bolest byla cítit po celém sále, zatínal jsem zuby s ženou
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Pozor na narušitele motorického vývoje: Proč mohou škodit odrážedla?
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?

Horoskopy

Blíženci Šéf je na vás ostrý jako břitva, ale nepodléhejte tomu. Snažíte se mu až moc zavděčit. Dělejte svou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Erika, Aron, Áron

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné