[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Dvaadvacetiletá maminka tří dětí Taylor Locke z amerického Ohia sklidila na sociálních sítích obří uznání za svou odvahu. I když nazývat něco, co by mělo být přirozenou součástí porodu, odvážným a něčím výjimečným, je podle ní přece jen trochu „mimo“.
Taylor totiž zveřejnila video bezprostředně po porodu své třetí dcerky, na kterém jasně žádá porodní asistentku, aby počkala s přestřižením pupeční šňůry. „Přestřihneme pupeční šňůru, protože vám co nevidět vyjde placenta, ano?“ ptá se čerstvé maminky porodní asistentka. Taylor se ptá: „Je ta pupeční šňůra bílá?“ Načež jí asistentka poněkud vágně odpovídá, že má „normální barvu“.
„Chci počkat, až bude bílá,“ odpovídá rázně Taylor a podívá se na asistentku, která však na její přání nereaguje. Nakonec však žena Taylor poslechla a její požadavek splnila.
„Zasloužíte si takový porod, jaký chcete. Nebojte se promluvit! Tohle je moje třetí dítě, třetí porod bez medikace. A druhé dotepání pupečníku,“ vysvětlila Taylor, kterou lidé chválili za její rozhodnutí i za to, že se nenechala odbýt. Ostatně video, které sdílela na TikToku, vidělo už přes 20 milionů lidí.
@taylor_._mae You deserve the labor and delivery that YOU want👏🏼👏🏼 Dont be scared to speak up!! This is my third baby, third unmedicated labor and delivery (i have a history of hemorrhaging after birth so i do get pitocin after delivery), third hospital birth, and second time delayed cord clamping (first baby we had no choice). I knew there was no reason to cut the cord early, just for my placenta to come out?? I enjoyed my experience with this midwife and this is the only off thing that happened. #laboranddelivery #newborn #thirdtimemom #thirdbaby #momof3 #unmedicatedbirth #unmedicatedlabor #delayedcordclamping #creatorsearchinsights ♬ original sound - Taylor | SAHM & Lifestyle
Mladá maminka v popisku vysvětlila, že i přes počáteční nedůvěru porodní asistentky splnit jí toto přání s ní byla spokojená. „Chci, aby bylo jasné, že je to skvělá porodní asistentka. O mém porodním plánu jsme spolu diskutovaly několikrát během předporodních návštěv, ale stejně jako mnoho lékařů i ona pracuje s mnoha pacientkami, takže si myslím, že na můj požadavek spíš zapomněla, a to jí nemám za zlé. Jsem si však velmi dobře vědoma toho, že jsem to já, kdo má, pokud není něco z lékařského hlediska špatně, pravomoc určit si, co si po porodu přeje,“ napsala Taylor.
Odložený podvaz pupečníku je v některých porodnicích už samozřejmostí. Například ve Fakultní nemocnici Ostrava je tento postup běžný, a to i u císařských řezů. I u něj lékaři pupečník podvážou až po jedné minutě. „Ihned po porodu položíme dítě na tělo maminky a s přerušením pupečníku čekáme, než dojde k takzvanému dotepání, čili než většina krve přejde z placenty do plodu. Zvýšený příliv pupečníkové krve má pozitivní vliv například na zásoby železa během prvního půl roku dítěte nebo snižuje nutnost podání krevní transfuze,“ vyjmenovává lékař porodních sálů MUDr. Richard Špaček.
Primářka tamního oddělení neonatologie MUDr. Hana Wiedermannová si myslí, že odložení podvázání pupečníku má pozitivní dopad i na předčasně narozené děti. „Četné studie prokázaly, že u předčasně narozených dětí má odložení podvázání pupečníku pozitivní přínos i ve sníženém výskytu anémie a krvácení do mozku,“ uvádí na webových stránkách nemocnice. Budoucí maminky tento úkon žádají ve svých porodních plánech.