Maminka.czBatole

Ten řízek ti nedám

Vy se možná stravujete jako vegetariáni a cítíte se skvěle. Myslíte si ale, že váš potomek na tom bude stejně? Nabídnete mu maso pro zdravý růst, nebo zastáváte názor, že malé děti si jím jen zanášejí organismus?
, Časopis Maminka
23. 7. 2010
Ten řízek ti nedám

Určitě máte ve svém okolí věčnou dietářku nebo přesvědčenou vyznavačku určitého životního stylu, která uplatňuje své stravovací návyky i u svého malého potomka. Děti jsou totiž jako malé opičky, a co dělají dospělí, to také rády opakují. Týká se to nejen sprostých slov, ale i způsobu stravování.

Masíčko je fuj?

Vegetariánský způsob výživy znamená vynechání některých živočišných produktů z jídelníčku. Často se nejedná pouze o způsob stravování, ale jde o spojení s určitou životní filozofií - buď východního typu, nebo se jedná o lidi smýšlející ekologicky, kteří mají určité etické přesvědčení.

Problémem ale je, že se s jejich životním přístupem neshodují lékaři. Ti takový způsob stravování pro děti a vyvíjející se organismus považují za naprosto nevhodný. Vegetariáni se dále dělí na vegany, laktovegetariány a laktoovovegetariány. Pro dospělého jedince může podobně zaměřená dieta mít pozitivní vliv na snížení cholesterolu, úpravu nadměrné hmotnosti apod.

Pro děti může mít ale nedostatek bílkovin fatální důsledky. Organismus v období prudkého růstu potřebuje bílkoviny a energii v nich obsaženou, stejně jako sacharidy, esenciální aminokyseliny a přiměřené množství tuků.

To vše dostává z nemasité stravy, ale bílkoviny jsou nezbytně nutné pro buněčnou výstavbu, krevní obnovu a mozkovou činnost. Jakékoli jednostranné diety proto mohou vývoj nezralého organismu ohrozit.

* Dětské tělo může nepatřičně zareagovat na snížení energie a bílkovin v objemu přijímaných potravin. Děti mají omezenou kapacitu žaludku, takže nedokážou sníst větší množství suplujících luštěnin a salátů jako dospělí.

* Organismus dítěte potřebuje plnohodnotné živočišné bílkoviny, ve kterých jsou obsaženy nezbytně nutné esenciální aminokyseliny. Ty jsou nutné pro vývoj v kojeneckém období. Důležité jsou samozřejmě i u předškoláků nebo adolescentů.

* Z rostlinné stravy se hůře vstřebávají vitaminy, takže je jí potřeba sníst mnohem víc, což objem dětského žaludku nedovoluje.

* Chudokrevnost - respektive nedostatek vitaminu B, který je obsažený převážně v mase a mléce.

* Maso je taktéž nabité železem. Projevem jeho nedostatku je snížená obranyschopnost organismu a chudokrevnost (úbytek červených krvinek nebo ztráta hemoglobinu).

* Pokud ze stravy své ratolesti vynecháte také maso rybí, může mu chybět vitamin D. Jeho nedostatek způsobuje křivici a celkově slabé kosti.

Kostičky chřadnou

V době, kdy dětské tělíčko prudce roste, především v období kojeneckém a batolecím, můžou se nedostatky ve výživě projevit růstovým zaostáváním. Děti mohou být chudokrevné, náchylné k sezonním virovým onemocněním, se kterými si jejich oslabený organismus nebude schopný poradit.

Pokud budete chtít, aby se i přesto vaše dítě stravovalo podle etických pravidel, která vyznává vaše rodina, zvažte, jestli nejvhodnější formou z výše uvedeného není alespoň laktoovovegetariánství.

V tom případě mohou jíst děti alespoň vejce a mléčné výrobky, což může napomoci s doplňováním tolik potřebných živin.

Tip: Nesnažte se servírovat vybranou stravu sama, své rozhodnutí konzultujte s odborníky na výživu. Nechte si poradit, jestli je pro vaše dítě v určitém věku vhodné měnit způsob stravování. Na vegetariánství ve vaší rodině taktéž upozorněte pediatra, který by měl kontrolovat hladinu železa v krvi apod. Snažte se svou ratolest zásobit potravinovými doplňky, aby měla dostatek všech potřebných živin.

Průvodce „vege“ kuchyní:

* Vegetariánská strava musí obsahovat vyvážený poměr luštěnin a cereálií, sóji a tofu, aby namíchaný koktejl přesně dodával organismu potřebné živiny.

* Železo se snáze vstřebává, pokud je jeho příjem podpořen vitaminem C.

* Kojenci-vegetariáni a jejich maminky by denně měli vypít alespoň půl litru mléka.

* Zeleninu nezapíjejte mlékem, vitaminy z ní se pak špatně vstřebávají.

* Existuje i mléčná sójová výživa pro případ, že by matka odmítala mléko živočišného původu. Takové sójové kojenecké mléko bývá obohacováno o potřebné vitaminy a minerály.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.


Témata: Děti, Batole, Časopis Maminka, Výživa a stravování, Dětské tělo, Oslabený organismus, Dětské tělíčko

Mohlo by vás zajímat
I nemocné dítě potřebuje zábavu. Jak malého maroda zabavit a nezbláznit se?
Deprese není záležitostí pouze dospělých, ale týká se i dětí
Chcete ušetřit a výhodně nakoupit? Pojďte s námi na nákupy do Lindexu
Gábina (35): Manžel chce sex denně. Mně to stačí jednou za měsíc

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu