Maminka.czČasopis Moje psychologie

TEST: Je váš muž spíš bojovník nebo milovník?

Marta Fenclová 7.  6.  2014
TEST: Je váš muž spíš bojovník nebo milovník?
Otestujte si svého muže a zjistěte, jaký archetyp se v něm skrývá. Možná vám to pomůže více pochopit jeho jednání a proniknout k jeho mysli.

Podle Carla Gustava Junga je člověk obdařen vrozenou sadou archetypů, tedy sadou určitých vzorců zodpovědných za jeho chování, prožívání. Archetypy jsou uložené v našem nevědomí, obsahují psychickou zkušenost mnohých generací a jsou součástí kolektivního nevědomí lidstva.

Archetypy jsou typické postavy, motivy, které vyprávějí symbolickou formou o základních zkušenostech lidské existence. Mluví v symbolech a metaforách. I když to tak možná nevypadá, mužské archetypy fungují i v postmoderní době. Vždy zahrnují nějakou formu moci a řeší, jak moc vzniká, jak se ovládá, sdílí a jak se užívá pro dobro druhých.

Jaký se skrývá ve vašem muži?

Hrdina

Archetyp hrdiny má v nevědomí výhodu pozice neporazitelného. Má nekonečné množství životů, smrt ho nezastaví, zdá se být nekonečně silný. Je si jistý svým cílem, pravdou a nikomu se za své cíle nezodpovídá. Dobrým příkladem je většina postav akčních amerických filmů. Archetyp hrdiny je součástí chlapecké psychiky, která hledá vlastní hranice a zároveň je překonává. Hrdina je nedospělý bojovník.

Král

Vyjadřuje sílu autority vnitřní i vnější. Moudrý král spojuje a vidí celkový obraz. Je sebejistý, necítí se být ohrožen ostatními, nepotřebuje obdiv. Poskytuje zdravou nezávislost, autonomii s přesně vymezenými hranicemi. Čím větší je král, tím většímu království může vládnout. Když král není v rovnováze, může se stát slabochem nebo tyranem. Může být dobře rozpoznatelný při kontaktu s dětmi. Někdo na ně křičí, někdo se výchovy nezúčastňuje. Moudře kralující muž má ve výchově priority, dává svým dětem mantinely, ale i prostor.

Čaroděj

Úkolem čaroděje je proměňovat nepochopitelné věci v pochopitelné. Je to podmanivá postava, je archetypem uvědomění, vědomí, růstu a proměny. Pomáhá poznat hloubky, smysl a stíny svého já. Může se ale stát čarodějem ničitelem, jako když například duchovní, guru nebo léčitel uvěří ve vlastní moc a přemůže ho pýcha. V zaměstnání rozpoznáte vyzrálého kouzelníka tak, že nemanipuluje kolegy ani šéfem, ani jen tiše nepozoruje, ale v pravý čas překvapí a přijde s originálním nápadem.

Bojovník

Archetyp odvahy a stálosti hodně vyžaduje sám od sebe. Rád ochraňuje své hranice, ať už ty reálné, nebo ty vnitřní, psychologické. Potřebuje mít nad sebou dobrého krále. Vyžaduje a přináší odvahu a vytrvalost, smysluplně ventiluje agresivitu a přirozenou potřebu chránit ženu. Špatný bojovník využívá svoji energii, aby sám sobě získal slávu, a místo ochránce se z něj stává ničitel.

Milenec

Archetyp milence dává mužské psychice schopnost prožívat city, navazovat vztahy a intimitu, oceňovat krásu a užívat krásy života. Ve zralé podobě ostatní mužské archetypy zjemňuje, ale nezměkčuje. Je to archetyp důležitý pro partnerství, ale také pro plnohodnotné prožívání života. Jeho stínovými postavami jsou promiskuitní Casanova na jedné straně, nebo maminčin mazánek na straně druhé.

(Článek vyšel v časopisu Moje psychologie 5/2014)

Témata: Testy a kvízy, Časopis Moje psychologie, Milovník, Casanova, Americký film, Dobrý příklad, Carla, Boj, Test, Carl Gustav Jung, Muž, Vaš, Originální nápad, Nevědomí
Mohlo by vás zajímat
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Pět stížností dětí na školu, které byste neměli podceňovat. Proč a jak je řešit?
Procházková Simona
Školák
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Ewě Farne druhé těhotenství neuvěřitelně sekne! Začala jsem si svého těla opravdu vážit, přiznala zpěvačka
Mrázková Dita
Slavné maminky
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod