Maminka.czČasopis Moje psychologie

TEST: Je váš muž spíš bojovník nebo milovník?

, Časopis Moje psychologie
7. 6. 2014
TEST: Je váš muž spíš bojovník nebo milovník?
Otestujte si svého muže a zjistěte, jaký archetyp se v něm skrývá. Možná vám to pomůže více pochopit jeho jednání a proniknout k jeho mysli.

Podle Carla Gustava Junga je člověk obdařen vrozenou sadou archetypů, tedy sadou určitých vzorců zodpovědných za jeho chování, prožívání. Archetypy jsou uložené v našem nevědomí, obsahují psychickou zkušenost mnohých generací a jsou součástí kolektivního nevědomí lidstva.

Archetypy jsou typické postavy, motivy, které vyprávějí symbolickou formou o základních zkušenostech lidské existence. Mluví v symbolech a metaforách. I když to tak možná nevypadá, mužské archetypy fungují i v postmoderní době. Vždy zahrnují nějakou formu moci a řeší, jak moc vzniká, jak se ovládá, sdílí a jak se užívá pro dobro druhých.

Jaký se skrývá ve vašem muži?

Hrdina

Archetyp hrdiny má v nevědomí výhodu pozice neporazitelného. Má nekonečné množství životů, smrt ho nezastaví, zdá se být nekonečně silný. Je si jistý svým cílem, pravdou a nikomu se za své cíle nezodpovídá. Dobrým příkladem je většina postav akčních amerických filmů. Archetyp hrdiny je součástí chlapecké psychiky, která hledá vlastní hranice a zároveň je překonává. Hrdina je nedospělý bojovník.

Král

Vyjadřuje sílu autority vnitřní i vnější. Moudrý král spojuje a vidí celkový obraz. Je sebejistý, necítí se být ohrožen ostatními, nepotřebuje obdiv. Poskytuje zdravou nezávislost, autonomii s přesně vymezenými hranicemi. Čím větší je král, tím většímu království může vládnout. Když král není v rovnováze, může se stát slabochem nebo tyranem. Může být dobře rozpoznatelný při kontaktu s dětmi. Někdo na ně křičí, někdo se výchovy nezúčastňuje. Moudře kralující muž má ve výchově priority, dává svým dětem mantinely, ale i prostor.

Čaroděj

Úkolem čaroděje je proměňovat nepochopitelné věci v pochopitelné. Je to podmanivá postava, je archetypem uvědomění, vědomí, růstu a proměny. Pomáhá poznat hloubky, smysl a stíny svého já. Může se ale stát čarodějem ničitelem, jako když například duchovní, guru nebo léčitel uvěří ve vlastní moc a přemůže ho pýcha. V zaměstnání rozpoznáte vyzrálého kouzelníka tak, že nemanipuluje kolegy ani šéfem, ani jen tiše nepozoruje, ale v pravý čas překvapí a přijde s originálním nápadem.

Bojovník

Archetyp odvahy a stálosti hodně vyžaduje sám od sebe. Rád ochraňuje své hranice, ať už ty reálné, nebo ty vnitřní, psychologické. Potřebuje mít nad sebou dobrého krále. Vyžaduje a přináší odvahu a vytrvalost, smysluplně ventiluje agresivitu a přirozenou potřebu chránit ženu. Špatný bojovník využívá svoji energii, aby sám sobě získal slávu, a místo ochránce se z něj stává ničitel.

Milenec

Archetyp milence dává mužské psychice schopnost prožívat city, navazovat vztahy a intimitu, oceňovat krásu a užívat krásy života. Ve zralé podobě ostatní mužské archetypy zjemňuje, ale nezměkčuje. Je to archetyp důležitý pro partnerství, ale také pro plnohodnotné prožívání života. Jeho stínovými postavami jsou promiskuitní Casanova na jedné straně, nebo maminčin mazánek na straně druhé.

(Článek vyšel v časopisu Moje psychologie 5/2014)

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Časopis Moje psychologie, Testy a kvízy, Americký film, Muž, Originální nápad, Dobrý příklad, Nevědomí, Boj, Casanova, Carla, Test, Carl Gustav Jung, Milovník

Mohlo by vás zajímat
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Pár dní ve školce a už je zase nemocné? Poradíme vám, jak podpořit imunitu
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
Něžné, dojemné i smutné. Prarodiče se poprvé vidí s vnoučaty
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!

Horoskopy

Lev Neodpovídejte na všechny dotazy, které se týkají vašeho života. Někteří lidé jsou až moc zvědaví a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leopold, Leopoldina, Leopolda

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu