Maminka.czČasopis Moje psychologie

TEST: Je váš muž spíš bojovník nebo milovník?

, Časopis Moje psychologie
7. 6. 2014
TEST: Je váš muž spíš bojovník nebo milovník?
Otestujte si svého muže a zjistěte, jaký archetyp se v něm skrývá. Možná vám to pomůže více pochopit jeho jednání a proniknout k jeho mysli.

Podle Carla Gustava Junga je člověk obdařen vrozenou sadou archetypů, tedy sadou určitých vzorců zodpovědných za jeho chování, prožívání. Archetypy jsou uložené v našem nevědomí, obsahují psychickou zkušenost mnohých generací a jsou součástí kolektivního nevědomí lidstva.

Archetypy jsou typické postavy, motivy, které vyprávějí symbolickou formou o základních zkušenostech lidské existence. Mluví v symbolech a metaforách. I když to tak možná nevypadá, mužské archetypy fungují i v postmoderní době. Vždy zahrnují nějakou formu moci a řeší, jak moc vzniká, jak se ovládá, sdílí a jak se užívá pro dobro druhých.

Jaký se skrývá ve vašem muži?

Hrdina

Archetyp hrdiny má v nevědomí výhodu pozice neporazitelného. Má nekonečné množství životů, smrt ho nezastaví, zdá se být nekonečně silný. Je si jistý svým cílem, pravdou a nikomu se za své cíle nezodpovídá. Dobrým příkladem je většina postav akčních amerických filmů. Archetyp hrdiny je součástí chlapecké psychiky, která hledá vlastní hranice a zároveň je překonává. Hrdina je nedospělý bojovník.

Král

Vyjadřuje sílu autority vnitřní i vnější. Moudrý král spojuje a vidí celkový obraz. Je sebejistý, necítí se být ohrožen ostatními, nepotřebuje obdiv. Poskytuje zdravou nezávislost, autonomii s přesně vymezenými hranicemi. Čím větší je král, tím většímu království může vládnout. Když král není v rovnováze, může se stát slabochem nebo tyranem. Může být dobře rozpoznatelný při kontaktu s dětmi. Někdo na ně křičí, někdo se výchovy nezúčastňuje. Moudře kralující muž má ve výchově priority, dává svým dětem mantinely, ale i prostor.

Čaroděj

Úkolem čaroděje je proměňovat nepochopitelné věci v pochopitelné. Je to podmanivá postava, je archetypem uvědomění, vědomí, růstu a proměny. Pomáhá poznat hloubky, smysl a stíny svého já. Může se ale stát čarodějem ničitelem, jako když například duchovní, guru nebo léčitel uvěří ve vlastní moc a přemůže ho pýcha. V zaměstnání rozpoznáte vyzrálého kouzelníka tak, že nemanipuluje kolegy ani šéfem, ani jen tiše nepozoruje, ale v pravý čas překvapí a přijde s originálním nápadem.

Bojovník

Archetyp odvahy a stálosti hodně vyžaduje sám od sebe. Rád ochraňuje své hranice, ať už ty reálné, nebo ty vnitřní, psychologické. Potřebuje mít nad sebou dobrého krále. Vyžaduje a přináší odvahu a vytrvalost, smysluplně ventiluje agresivitu a přirozenou potřebu chránit ženu. Špatný bojovník využívá svoji energii, aby sám sobě získal slávu, a místo ochránce se z něj stává ničitel.

Milenec

Archetyp milence dává mužské psychice schopnost prožívat city, navazovat vztahy a intimitu, oceňovat krásu a užívat krásy života. Ve zralé podobě ostatní mužské archetypy zjemňuje, ale nezměkčuje. Je to archetyp důležitý pro partnerství, ale také pro plnohodnotné prožívání života. Jeho stínovými postavami jsou promiskuitní Casanova na jedné straně, nebo maminčin mazánek na straně druhé.

(Článek vyšel v časopisu Moje psychologie 5/2014)

Témata: Testy a kvízy, Časopis Moje psychologie, Dobrý příklad, Casanova, Nevědomí, Muž, Milovník, Americký film, Originální nápad, Boj, Carla, Test, Carl Gustav Jung

Mohlo by vás zajímat
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Táta fotí boží fotky dětí! Jak to dokáže a kam chodí na nápady?
Kristýna Boková je těhotná. Čeká svoje třetí dítě, prozradila pohlaví?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
To s námi bude už navždy?! Tyhle děti vůbec nejsou nadšené ze sourozence
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?
Aneta Krejčíková je dvojnásobná máma, má dceru! Jak se jmenuje?

Horoskopy

Kozoroh I když jste v práce doslova utopení, pořád to nestačí. Přestává vám to myslet a nadřízený na vás tlačí…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Radomír, Radomíra, Radomila

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné