Maminka.czTestujeme s dětmi

Testujeme s dětmi: Desková hra na obchod chytla děti i rodiče

22. 10. 2018
Deskové hry vám doporučí každý psycholog, protože pomáhají rozvíjet spoustu užitečných dovedností. Navíc děti učí vzájemné komunikaci. Pokud s nimi navíc hrají rodiče, utužují se jejich vzájemné vztahy. Platí to i o hře Obchod od Albi, kterou jsme testovali v redakci i v rodinách s dětmi.

Když jsme se rozhodli testovat deskovou hru Obchod, zajímalo nás hned několik věcí. Zda je pro děti pochopitelná a přitom zábavná, zda je skutečně něco naučí, jak slibuje, a také to, jaké je její provedení, tedy jak vypadá a zda něco vydrží. Dá se říci, že ve všech těchto požadavcích naše nároky splnila. 

Ve hře mají děti za úkol dojít z domova do obchodu a tam nakoupit potraviny z nákupního seznamu. Cestou na ně čekají jak příležitosti vydělat si peníze, tak nástrahy, kvůli kterým o ně mohou přijít.

"Hra děti ohromně bavila. Nejvíce možnost nakládat s penězi. Šestiletí jsou čerství prvňáčci, kteří si při hře osvojili pravidla rozměňování větších bankovek na drobné. Zábavné byly i domácí úkoly, které děti chtěly plnit i mimo hru," pochvalovala si Lucie, která hru testovala se svými dětmi a jejich kamarády ve věku od pěti let výše. 

Šest věcí, které dělají rodiče úspěšných dětí! Jak jste na tom vy?

Děti bavilo také rozdělování potravin podle složení na mléčné a masné výrobky, zeleninu, ovoce a ostatní. "Méně zábavný je konec hry, kdy se vrací děti s nákupem domů," dodává Lucie. Děti vydržely hrát hru hodinu, což je slušný výkon, udržet jejich pozornost tak dlouhou dobu dokáže máloco. Za nereálné považuje dohrání hry za půl hodiny, jak je uvedené na obalu. Na škodu to však zjevně nebylo. 

Prvňáci a druháci budou nadšení

Pro jak staré děti je hra určená? Výrobce uvádí pro dva až čtyři hráče od čtyř let, nám se osvědčila zejména pro děti v první až druhé třídě. Ty mladší potřebují výraznou rodičovskou asistenci, starším už se zdála moc lehká. 

"Hra je moc hezky zpracovaná, líbil se nám kufřík, ve kterém je všechno, co se hrou souvisí, uložené. Spojení figurky s nákupním vozíkem je prima. Pravidla jsou jasná a srozumitelná," hodnotila matka šestileté Amálky a devítiletého Tobiáše. Rodina se trochu zarazila jen u rozdělování nákupu, nakonec však vyřešili i to. 

Každopádně doporučujeme, aby při rozbalování i uklízení hry asistovali rodiče, aby se něco nepoztrácelo. "Samotné nakupování v obchodě je fajn, děti musí přemýšlet, jak peníze rozměnit, aby měly správnou sumu na koupi potravin. Asi nejvíc se nám i dětem líbily úkoly související s domácími pracemi, které celou hru oživují," dodala matka dvou dětí. Ocenila by však, kdyby ceny potravin více odpovídaly těm reálným, případně poměrům mezi nimi, ostatní testující to však jako problém neviděli. 

 

Už máte Mimibazar v mobilu? Nákup i prodej vybavení pro děti snazší než kdy předtím

Hra Obchod ze vzdělávací edice Kvído slibuje, že děti provede základy finanční gramotnosti, což je věc, která je na rodičích a hra jim to rozhodně může usnadnit. Zároveň umožňuje zažívat situace z reálného života, což učení napomáhá. 

Kromě zacházení s penězi se děti také dozvědí, jaké potraviny je třeba nakoupit na jejich oblíbená jídla, a rozpoznají, které zboží patří mezi mléčné výrobky, ovoce a zeleninu a ostatní potraviny. Vyhrává ten nejrychlejší hráč, který přinese celý nákup domů, má dostatek peněz na zaplacení na pokladně a přitom odolá všem nástrahám v obchodě.

 

Testujeme s dětmi: Pejsek učí děti čísla, barvy, zvuky, umí i schovku
Testujeme s dětmi: Jak rodinám vyhovovaly látkové plenky
Maminka
Témata: Testujeme s dětmi, Rodina a vztahy, Hračky pro děti, Hry pro děti, Rodiče, Psychomotorický vývoj (poradna), Ostatní test, Hra, Desková hra, Gramotnost, Kvido, Vzájemná komunikace, Domácí práce, Celá hra, Nákupní vozík, Tobiáš, Děti, Mléčný výrobek, Lucie, Vozík, Uklízení, Tobiase, Potraviny, Kufr, Nákupní seznam

Mohlo by vás zajímat
Takhle vypadá porod! Neuvěřitelné detaily, dojemné první momenty, intimita
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Veronika Arichteva má syna Luka Christa. Dvě nohy, dvě ruce a boží nos!
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Vrať se, až se uklidníš! Tahle věta nic neřeší. Jak zkrotit dětské nálady?
Takhle to dopadne, když se o děti starají tatínci
20 věcí, na které se ptejte dětí, když přijdou ze školy. Jedině takhle se něco dozvíte
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit

Horoskopy

Vodnář První prosincový den se vám otevřou báječné šance zviditelnění v práci. Zase se nacházíte v období, kdy…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Iva, Ivanka, Edmund

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné