[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Provedené testy potvrdily již existující důkazy o všudypřítomnosti této nebezpečné látky, která útočí na lidský organismus z mnoha stran.[2] Výsledky analýz dnes na tiskové konferenci prezentovali a komentovali i dva hosté, nezávislí odborníci v oblasti toxikologie, RNDr. Jiří Patočka, DrSc., profesor toxikologie z Jihočeské univerzity, a MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant pro oblast zdravotních rizik, kteří se shodli na nutnosti omezit působení bisfenolu A na lidský organismus.
Přestože o škodlivosti bisfenolu A již existují stovky studií, stále se vede debata, zda-li je jeho používání v nízkých koncentracích bezpečné. Již samotné stanovení „bezpečné“ denní dávky BPA je skoro nemožné, protože působí na každý organismus jinak a navíc nikdy ne samostatně, nýbrž v mixu s dalšími chemikáliemi, které mohou škodlivé účinky posilovat.
Co je bisfenol A?
Bisfenol A (BPA) je chemická látka objevená na konci 19. století. Vzniká kondenzací fenolu a acetonu, proto ono písmeno A. Masivně se začal využívat až s nástupem polymerů. Produkuje se v obrovském množství – přes 3 mil. tun ročně. BPA je látka toxická, která má schopnost narušovat funkci hormonálního systému.
K čemu se bisfenol A používá?
Bisfenol A se začal masivně využívat od 50 let minulého století. Přes 2/3 celosvětové produkce BPA se používá při výrobě polykarbonátových plastů. Používá se také na výrobu epoxidových pryskyřic a nátěrů, najdeme ho i v kancelářských potřebách, elektronice, podlahových krytinách nebo CD a DVD nosičích. Problematické je především jeho využití v materiálech přicházejících do styku s potravinami, včetně kojeneckých lahví, ze kterýchse uvolňuje a dostává i lidského organismu.
Může se bisfenol z výrobků dostávat do lidského organismu?
Ano, bisfenol A se uvolňuje z řady výrobků, včetně plastového nádobí a kojeneckých lahví, a vstupuje do lidského těla. Studie ukazují, že moč až 90% populace v průmyslových státech obsahuje tuto látku. Životní prostředí kolem nás je BPA doslova zamořeno – běžně ho lze nalézt například v prachu, vodě, krvi, dokonce byl objeven i v mateřském mléce apupečníkové šňůře novorozenců.
Je bisfenol A škodlivý pro lidské zdraví?
Během posledních deseti let byly vypracovány stovky peer-reviewed studií, kterépoukazují na vážná zdravotní rizika, jakými jsou rakovina prsu, varlat a prostaty činárůst vzniku diabetu a řada dalších onemocnění způsobených expozicí nízkýmdávkám bisfenolu A. Důkazy o škodlivosti BPA stále přibývají. Největší obavy vzbuzujíúčinky této látky na novorozence a malé děti, protože jejich citlivé organismy nemajíschopnost tuto látku z těla odstranit tak rychle, jako dospělí jedinci.
Regulují státy používaní bisfenolu A?
Jako první zakázala kojenecké lahve a další dětské nádobí s obsahem bisfenolu AKanada a nedávno ho dokonce přidala na oficiální seznam toxických látek.Následovalo ji několik států a měst USA (Chicago, San Francisco, Wisconsin,Connecticut, Minnesota, Maryland). Kalifornie oznámila záměr přidat BPA na seznamlátek, které způsobují rakovinu nebo vrozené vady. V Evropě zakázalo BPAv kojeneckých lahvích první Dánsko, podobný zákaz přijal i francouzský parlament.Švédsko a Rakousko oznámilo, že v případě nepřijetí rychlého zákazu v rámci EU,podniknou individuální kroky směřující k regulaci této nebezpečné chemikálie nanárodní úrovní.
„Důkazy o škodlivosti existují a navzdory určité míře nejistoty je zřejmé, že je nezbytné podniknout okamžité kroky v duchu principu předběžné opatrnosti, abychom minimalizovali působení této látky přinejmenším do doby, než se vyřeší nejasnosti o její nebezpečnosti ve výzkumech,“říká Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR.
Profesor Patočka k tomu dodává: „Zkusme uplatnit princip předběžné opatrnosti i ve vlastní domácnosti. Nekupujme polykarbonátové výrobky, které přichází do styku s potravinami. Nekupujme svému dítěti polykarbonátovou kojeneckou láhev, a pokud ji již máme, odvezme ji na sběrný dvůr a kupme mu skleněnou nebo polypropylenovou.“
Oba hosté se shodli, že je nezbytné výskyt bisfenolu A regulovat, a to především u výrobků pro kojence a novorozence, kteří jsou vůči této látce nejcitlivější. Nejsou totiž schopni odbourávat BPA tak rychle jako dospělí jedinci, a jsou proto nejvíce ohroženou skupinou.
To, že jsou této látce skutečně vystaveni, prokázaly i testy Greenpeace, jejichž výsledky okomentoval MUDr. Miroslav Šuta: „Výsledky testů lahviček ukazují, že jde o jednu z významných cest, kterou jsou i české děti vystaveny působení bisfenolu A. Bohužel nejnovější výzkumy ukazují, že to není ani zdaleka cesta jediná, a stále více vědců na základě laboratorních pokusů varuje před možnými negativními vlivy BPA na lidské zdraví. Domnívám se, že rostoucí množství varovných studií přináší dostatečné důkazy o škodlivosti BPA, aby české úřady aplikovaly princip předběžné opatrnosti, zejména ve výrobcích určených dětem a těhotným ženám.“Greenpeace proto dlouhodobě vyzývá ministerstvo zdravotnictví, aby stejně jako například Kanada, řada států USA, Dánsko nebo Francie bisfenol A v předmětech pro kojence zakázalo.