[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Cyklostezka spojuje historické město Přibyslav s malou obcí Sázava. Několikrát podjíždí viadukty na hlavní železniční trati mezi Prahou a Brnem. S železnicí má sama hodně společného. Vede totiž po zrušené železniční trati z Havlíčkova Brodu do Žďáru nad Sázavou. Poslední pravidelný vlak tudy projel koncem roku 1953, poté sloužila příležitostně a dnes je na jejím místě přes 9 kilometrů dlouhá cyklotrasa. Asfaltový povrch, minimální převýšení a atraktivní cesta klikatící se podél řeky Sázavy a vedoucí přes devět lávek z ní dělají ideální trasu pro rekreační cyklisty a rodiny s dětmi. Je také oblíbeným cílem pro in-line bruslaře. Dobrou dostupnost zajišťují parkoviště na obou koncích stezky, kde můžete v klidu odstavit auto a vyrazit.
Ještě před nástupem na cyklostezku na okraji Přibyslavi stojí za návštěvu tamní Hasičské muzeum, které najdete před náměstím areálu přibyslavského zámku. Expozice vás provede historií požární ochrany a představí vám dobovou hasičskou techniku, uniformy a zajímavé příběhy ze záchranných akcí. Muzeum patří mezi největší svého druhu v republice a je skvělou zastávkou pro rodiny s dětmi.
V Ronově pojedete nedaleko kamenného mostu, který stojí za prohlídku, jde o jeden z nejstarších dochovaných mostů v Čechách. Říká se, že přes něj přejížděl i husitský vojevůdce Jan Žižka, když jel dobývat hrad Ronov, který nechali postavit pánové z Lichtenburka ve 14. století. Dnes na skalnatém ostrohu nad Losenickým potokem stojí jeho zřícenina.
S dětmi se v Ronově zastavte také u monumentální sochy draka tyčící se do výšky pěti metrů, kterou vytvořil známý žďárský výtvarník Michal Olšiak. Na konci cyklostezky v Sázavě vás čeká jediné větší stoupání na rosický kopec, který je nejvyšším bodem v okolí. Ve výšce 656 m n. m. stojí rozhledna Rosička, původně telekomunikační věž. Vyhlídkový ochoz je zhruba v polovině stavby, dostanete se na něj po zdolání 140 schodů. Odměnou vám bude kruhový výhled na Žďársko, Jihlavsko a Havlíčkobrodsko. Za dobrého počasí můžete vidět také kostel sv. Jana Nepomuckého na žďárské Zelené hoře nebo i hrad v Lipnici nad Sázavou.
Hned pod kopcem leží Nížkov, jedna z nejstarších obcí v regionu. Její 800 let starou historii připomíná několik staveb. Nejvýznamnější je unikátní kostnice, kterou nechal postavit v roce 1709 Jan Haberlandt. Díky příznivému proudění vzduchu a dvojitému zdivu se kosti dochovaly v původním stavu až do dnešních dní. Kostnice ukrývá ostatky asi osmi tisíc lidí. Kosti a lebky jsou precizně uspořádané do čtyř velkých pyramid, do kterých je tu podle pověsti poskládal místní slepý mladík. Po mnoho let se mělo za to, že kosterní pozůstatky patří vojákům a dalším padlým z období tereziánských válek. Nedávné radiokarbonové datování vzorků kostí ale ukázalo, že některé z nich jsou mnohem starší a dělí je od sebe i několik staletí.
Pokud máte rádi přírodu, určitě si ještě udělejte krátkou odbočku do nedaleké obce Buková, kde se nachází ojedinělé volně přístupné bukové arboretum se 40 odrůdami tohoto listnáče.
Pokud vás devět kilometrů cyklostezky a také krátké zajížďky za přírodou a památkami neuspokojí, můžete pokračovat ze Sázavy dál po cyklotrase č. 19 směrem ke Žďáru nad Sázavou. Tento úsek už vede po šotolinových cestách. Trasa vás zavede do Hamrů nad Sázavou, kde ještě před obcí sjeďte k zajímavé technické památce Šlakhamr. Mechanickou kovárnu v místě založili už cisterciáci z nedalekého kláštera. S koncem tradičního hamernictví v oblasti v 18. století byl hamr přestavěn na mlýn na obilí, který fungoval až do druhé světové války. V 70. letech 20. století přešla památka pod správu Technického muzea v Brně, které v ní po dlouhodobé rekonstrukci otevřelo expozici věnovanou hamernictví, dřevařství a bydlení posledních majitelů. Lákadlem jsou akce pro veřejnost spojené s ukázkami kovářského řemesla, a to jak ručního, tak i pomocí vodou poháněného bucharu.
Nedaleko Šlakhamru si nenechte ujít skalní útvar Rozštípená skála a sochu hlavy mamuta od Michala Olšiaka, kterou mají v oblibě hlavně děti. A pokud by vám ještě zbývaly síly, můžete dojet až do Žďáru nad Sázavou a prohlédnout si třeba žďárský zámek a nad ním se vypínající poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, památku na seznamu UNESCO.