Maminka.czKojenec

Tipy a triky jak naučit dítě jíst

5. 8. 2010
Tipy a triky jak naučit dítě jíst
Mnohé děti ne a ne jíst. Můžete je přemlouvat, prosit, odměňovat či trestat, dítě však k pořádnému jídlu nepřimějete.

Tento problém trápí velké množství rodičů. Neslibuji žádný rychlý a nenáročný recept, naučit dítě správně jíst je dlouhodobý úkol vyžadující svatou trpělivost rodičů.

Důležité je učit dítě správným jídelním návykům už odmala a nečekat, že se to naučí například ve školce nebo ve škole.

Některé děti nemají s jídlem sebemenší problémy, jde jim to v podstatě samo, pro rodiče těch méně „šťastných“ jsou určeny následující rady.

1. Utvořte si režim a rituály

Mnohé děti potřebují pravidelný režim, který je pro ně jasný a srozumitelný. Doporučuje se tedy proto, stanovit si co nejpevnější jídelní režim. Například: snídaně v 8:00 jogurt, svačina v 10 hod ovoce, oběd 13 hod maso a zelenina, svačina 15 hod pečivo, večeře 18 hod bezmasé jídlo.

Je dobré tedy dodržovat nejen časy jednotlivých jídel, ale i druhy potravin. Dítě můžete například naučit, že na dopolední procházce ho vždy čeká nakrájené ovoce. Pokud dítě bude mít jídlo zafixováno jako běžnou součást denního rytmu, jako spaní nebo hraní, může mu to k bezproblémovému stravování dopomoci.

2. Pravidla

Utvořte si jasná pravidla. Například, že se bude jíst pouze u stolu nebo alespoň v prostoru kuchyně, do dětského pokoje nebo ložnice jídlo nepatří. Další vhodnou zásadou je dodržovat stanovený počet porcí jídla na den a mezi nimi nepodávat dítěti žádné pochutiny jako jsou keksy, piškoty nebo rohlík do kočárku. Dobré je také zavést pravidlo, že u jídla nebude zapnutá televize, nebudeme si číst ani se věnovat jiné činnosti. Povolené a žádoucí je jen jídlo a konverzace se spolustolovníky.

3. Udělejte z jídla příjemnou událost

Pokud to jen trochu jde, snažte se jíst společně. Neřiďte se starým úslovím „U jídla se nemluví“ a udělejte z jídla rodinnou událost. Během večeře můžete například probírat, jaký měl kdo den.

Pokud bude dítě chtít být součástí této rodinné události, bude muset spolu s ostatními také jíst. Aby dítě jídlo bavilo, můžete ho zábavným způsobem servírovat (vláček s kousků chleba, smajlík z nakrájené zeleniny, atd.) Mělo by to být pouze ojediněle, například při nějaké události. Někdy také pomůže, koupíte – li dítěti něčím zvláštní lžičku nebo talíř, ze kterého ho bude bavit jíst.

4. Trochu šidit neuškodí

V případě menších dětí je možno trošku je s jídlem šidit. Pokud například nejí čerstvé ovoce, nastrouhejte mu nadrobno kousek do něčeho, co má rádo, například do jogurtu.

Nebo když se dítě vyhýbá zelenině jako čert kříži, nedávejte ji do polévky na větší kousky, ale důkladně ji rozmixujte, aby nebyla vidět. Mnohdy si můžete dopomoci drobnými lži jako: To není maso, to je karbenátek.

5. Malé porce

Raději dávejte malé porce. Je dobré, když se dítě naučí dojíst celé jídlo a nezvyká si nechávat zbytky.

6. Učení se nápodobou

V neposlední řadě také nezapomeňte, že dítě se učí i příkladem. Pokud se sama v jídle nimráte a neustále probíráte s ostatními potřebu redukce Vaší váhy a jídelníčku, pak se nemůžete příliš podivovat, že ani Vaše dítě není velký jedlík. Děti tyto věci vnímají mnohem dříve, než si myslíte.

Témata: Děti, Batole, Kojenec, Nakrájené ovoce, Trik, Zábavný způsob, Sebemenší problém, Zapnutá televize, Tip

Mohlo by vás zajímat
Míša Tomešová má druhého syna! Ve čtvrtek ještě zpívala na jevišti
První pomoc při píchnutí vosou nebo včelou? Chlazení a antihistaminika
Sex po porodu: Tohle jste možná vůbec nevěděli!
Děti nechtějí k prarodičům. Jsou moc přísní, stěžují si!

Horoskopy

Ryby Jistě se vám uleví, když zjistíte, že akce, na kterou vás kdosi povinně naverboval, se nekoná. Uděláte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bernard, Anabela, DinoRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu