Maminka.czZdraví

Tipy a triky pro nákup dětských bot

7. 2. 2011
Tipy a triky pro nákup dětských bot
Nakupování bot je oblíbenou dámskou zábavou, ale pokud nakupujete s dětmi, může se rázem proměnit v horor. Děti boty nenakupují příliš rády, neumí vám říci, jestli jim bota sedí, zda je pohodlná a nepomáhají většinou ani s výběrem.

Parádivé malé slečny zase výběr umějí zkomplikovat tím, že trvají na „těch růžových balerínkách“, i když je venku deset pod nulou.

Čtěte také: Do jaké míry mám právo mluvit svým dětem do módního stylu?

Jak na to, abyste se každého nákupu dětských bot nemuseli obávat a podle čeho vybírat, aby byl spokojený váš potomek i vy, vám poradí odborníci z firmy CCC Boty.

Tip 1. Dvakrát měř, jednou řež

Chcete-li si ušetřit nekonečné obouvání a zouvání botiček vašeho potomka, pak vždy ještě před tím, než začnete vybírat, změřte jeho nožku. Ve většině obchodů najdete měřící desky, které vám alespoň rámcově napoví, o kolik čísel vyrostlo dítko tentokrát.

Děti rostou jako z vody, proto jim přeměřte nohu pokaždé, když jdete nakupovat boty. Rozdíly ve velikostech se u předškolních dětí objevují už po jednom nebo dvou měsících,“doporučuje ze zkušenosti Roman Puchala zástupce společnosti CCC.

Vyhnete se tak také nejen dětskému pláči a větám typu „au, mami to bolí“, ale navíc vás nebude moci vaše parádivá slečna tak snadno přesvědčit o tom, že ty krásné s kamínky jí jsou jako ulité a ty praktické tenisky jsou jí „strašně velké“, i když tomu tak vůbec není a jen touží po těch prvních.

Tip 2. Ani velké, ani malé

„Rodiče často kupují svým potomkům boty větší, aby do nich takzvaně dorostly. Je to sice počínání logické, vzhledem k tomu, jak rychle rostou, rozhodně ho ale nedoporučujeme,“ uvádí další tip Roman Puchala z CCC. Dětská noha je ve fázi růstu a stejně tak se ještě formuje chůze a velké boty by mohly narušit správný vývoj obojího.

V botách i o několik čísel větších noha „cestuje“ a děti by si tak mohly přivodit hodně nepříjemné puchýře a odřeniny. Navíc v příliš velkých botách děti budou tím spíše zakopávat a mohly by si vyvinout i špatnou chůzi, například typické „šoupání nohama“, kvůli tomu, že mají botu příliš volnou a dlouhou. Další problém by mohl nastat u bot s ortopedickými vložkami, kde je potřeba, aby chodidlo sedělo přesně na vymodelovaných plochách.

Pravidlem je, že byste dětskou botu měli kupovat v průměru o číslo větší, než je velikost dětské nohy. Tato rezerva zaručí, že botka pár měsíců vydrží, a zároveň v ní noha není utlačená a může zaujmout zcela přirozenou pozici. Při koupi větších bot ale dbejte na to, aby se v nich dítě v obchodě pár minut procházelo, a kontrolujte přitom, zda se mu nevyzouvá pata. Pokud ano, zkuste najít boty užší nebo o kousek menší.

Tip 3. Zapomeňte na podpatky a pantoflíčky

Dětské boty na podpatcích mohou sice vypadat rozkošně, ale rozhodně dětské noze nesvědčí. Nejenom, že je náročné v nich chodit a dítě si může zažít špatnou chůzi, ale jsou i velmi nebezpečné pro samotný vývoj nohy a klenby, na které celé tělo stojí. Chůzí na podpatcích a v pantoflích se totiž posilují zcela jiné svaly než při běžné chůzi a mnohem více tak dítěti hrozí, že bude šmajdat nebo mít ploché nohy.

„To ale neznamená, že by děti neměly nosit sandály a otevřené boty. Naopak, otevřené a polootevřené boty z prodyšných materiálů jsou ideální pro jarní a letní sezónu. Noha může volně dýchat a tolik se nepotí,“ doporučuje Roman Puchala z CCC. Ideální jsou pro děti páskové baleríny nebo sandály s pásky přes nárt i patu.

Tip 4. Dbejte na kvalitu

Při nákupu dětských bot nezapomeňte zkontrolovat podrážku. Děti ještě nemají tak vyvinutou stabilitu a proto by podrážky měly mít vzorek dostatečně hustý a hluboký, aby boty na kluzkém terénu co nejméně klouzaly. Navíc by měly být podrážky poměrně pevné a vysoké, aby se dítěti dobře šlo i po nerovném povrchu. Např. nerovnost běžných dlažebních kostek si dospělí díky velikosti své nohy už ani neuvědomují, dítě na nich ale zakopne lehce.

Tip 5. Nechte dítě vybrat

Děti zpravidla nákup bot příliš nemilují a často se vzpouzejí proti botám, které jim maminka vybrala. Zkuste jim tedy dát na výběr. Jakmile najdete typ boty, která dítěti sedí, dejte mu možnost vybrat si barvu bot, vzor tkaniček, nebo třeba i jen barvu krabice. Zapomeňte na to, že si vybralo třeba neladící barvu, toho si nikdo na ulici nevšimne a vaše dítko bude mít z nákupu mnohem větší radost!

Čtěte také: Do jaké míry mám právo mluvit svým dětem do módního stylu?

Harry Potter - Materidouska
Témata: Zdraví, Dětské oblečení a dětská obuv, Trik, Dětská noha, Tip, Botka, Nákup, Prodyšný materiál

Mohlo by vás zajímat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Maminka roku: Dceři dávali jen padesátiprocentní šanci, říká Denisa
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?

Horoskopy

Býk Pátek je tady a s ním i vysvobození od šéfa, který byl celý týden úplně mimo. Snad se to od pondělí…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Lucie, Lucia, Lucián

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné