Maminka.czDěti

Tipy, jak naučit dítě jezdit na kole. Pomůže odrážedlo a tříkolka

Reklama
9. 9. 2019
Tipy, jak naučit dítě jezdit na kole. Pomůže odrážedlo a tříkolka
Váháte, kdy je ten správný čas poprvé posadit dítě na kolo? Začněte s tréninkem co nejdřív. Pokud ještě nedosáhne na pedály, sáhněte nejprve po odrážedle nebo tříkolce. Na nich děti získají jistotu a naučí se udržet stabilitu. Jízda na opravdovém kole pak pro ně už bude hračka.

Začněte na odrážedle

S tréninkem na odrážedle můžete začít hned, jakmile se dítě naučí bezpečně chodit. Na něm se malí cyklisté naučí držet rovnováhu, pochopí principy zatáčení a nebudou mít problém odhadovat vzdálenost. Většina dětí se naučí odrážet velmi rychle a navíc je to hodně baví. 

Zvolte odrážedlo s pevnou konstrukcí a kvalitními, tiše jedoucími koly jako je například EasyWay od české značky Zopa. 

Klepněte pro větší obrázek

Nesnažte se nic uspěchat

Odborníci doporučují nepřecházet z odrážedla rovnou na kolo, je vhodné jako mezikrok zvolit tříkolku. Děti si totiž musí vyzkoušet, jak fungují pedály, jak dát klasické kolo do pohybu.

Doporučujeme vybrat takovou, kterou lze postupně, jak dítě získává nové dovednosti, upravovat. Ideální je například tříkolka Doona Liki Trike, na které děti mohou začít trénovat už od 10 měsíců díky přizpůsobitelné zádové opěrce a rodičovské vodící tyči. Opěrka i tyč se dají snadno odmontovat a malí závodníci mohou, až získají odvahu, jezdit samostatně.

Klepněte pro větší obrázek

Také tříkolka Zopa Citigo nabízí až 6 typů využití podle aktuálního věku a schopností dětí. Nejmenší děti navíc chrání před pádem ochranná hrazda. Pokud dáte dostatek času odrážedlu a tříkolce, můžete se pak i vyhnout jízdě s pomocnými kolečky, která často odvádí už nabytou schopnost držet rovnováhu.

Motivujte, ale nenuťte

Zkuste děti od začátku motivovat, aby je neodradily počátečení neúspěchy. Dejte si jako cíl nedalekou cukrárnu nebo si za náročný trénink domluvte společnou odměnu, třeba společné koukání na film. Děti i za malé úspěchy pochvalte, potěší je to a motivuje do dalších kroků. 

Klepněte pro větší obrázek

Naopak co opravdu nefunguje, je nucení. Pokud dítě jízdu na kole odmítá, dejte mu čas, na pár dní kolo schovejte, ať mu ho zcela neznechutíte. Po čase ho opět vytáhněte, povídejte si s dítětem o technice jízdy, nechejte ho si s ním hrát. Často jako motivace funguje, když danou aktivitu provádí sami rodiče. Když vás dítě uvidí jezdit každé ráno na kole do práce, bude vás chtít napodobit. 

Správné vybavení usnadní začátky

S jízdou na opravdovém kole počkejte přibližně do tří let, záleží ale samozřejmě na schopnostech každého dítka. Zajděte společně do obchodu a první kolo pořádně vyzkoušejte, každé dítě je jiné a bude mu vyhovovat něco jiného, nespoléhejte na tabulky

Odborníci varují před poměrně častým trendem, kdy rodiče kupují výrazně větší kolo, než dítě aktuálně potřebuje. S příliš velkým kolem, kdy dítě dosáhne na zem, ale má daleko od sebe řidítka, se mu totiž bude velmi špatně manipulovat, bude na něm nejisté a jízdu mu znechutíte.

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Děti

Mohlo by vás zajímat
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí
Dítě s horečkou nevyšetřím! Pozor, Covid mění pravidla návštěv u pediatrů
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Koronavirus u dětí? Nikoliv jen kašel, ale i průjem či zvracení, tvrdí vědci
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi
100 věcí, které by mělo zažít každé dítě dřív, než půjde do školy. Má vaše aspoň půlku?
Vše, co vás zajímá o hlenové zátce. Jak vypadá, jak dlouho odchází před porodem

Horoskopy

Štír Konečně jste se dostali z područí nudných a nepříjemných povinností a objevily se před vámi nové…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zlata, Zlatuše, Aurelie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné