Maminka.czŠkolák

Tipy, jak vybrat správného pediatra

Zuzana Labudová 30.  9.  2014
S dětským lékařem se budete po narození dítěte setkávat častěji než s některými členy rodiny. V ideálním případě v něm najdete nejen rádce, ale i přítele.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Seznam kapitol
1. Kapitola 1

Ideální případ ovšem nenastane jen tak sám od sebe – je třeba se o něj přičinit. 
Výběr praktického lékaře pro děti a dorost je jen na rodičích a začít by se s ním mělo ještě předtím, než se nový člen rodiny narodí. Po příchodu z porodnice jednak na nějaké dlouhé hledání a vybírání nebude čas, jednak přijde okamžitě na řadu spousta preventivních vyšetření, která by měl provést někdo, komu budete skutečně důvěřovat. 

Pediatr? Ohrožený druh! 

Že by si dnešní rodiče mohli při hledání dětského lékaře vybírat ze stovek možností, se opravdu říct nedá. V celé České republice je aktuálně asi 2500 pediatrů. Pokud hledáte někoho opravdu zkušeného, pravděpodobně si vyberete, protože celá polovina českých dětských lékařů a lékařek je ve věku od 50 do 60 let, dalších 30 % je starších 60 let a čtyřem procentům je více než 70 let. To dohromady znamená, že do pěti let bude 70 % českých pediatrů ve věku nad 60 let. Celkově dětských lékařů spíše ubývá, mimo jiné proto, že absolventi medicíny se do této praxe příliš nehrnou.

Být pediatrem totiž kromě jiného znamená stát se tak trochu podnikatelem, zatímco při zaměstnání například v nemocnici je doktor klasickým zaměstnancem. A cesta k atestaci z pediatrie také není zrovna lehká. I proto vznikají takzvaná rezidenční místa, která zřizují zkušení pediatři pro čerstvě promované lékaře. Po čtyřleté práci pod dohledem zkušeného kolegy pak mohou jít k atestaci a zařídit si svoji vlastní ordinaci. 

Hledá se doktor

Přestože v některých částech republiky začíná být pediatrů opravdu nedostatek, neměli byste se spokojit s kýmkoli jen proto, že je prostě po ruce. Koneckonců se vám taky může stát, že vás vybraný lékař odmítne, protože má plný stav a další dětské pacienty už prostě přijmout nemůže.

Nejlepší cesta je poptat se rodičů v okolí, ke komu chodí a jak jsou s péčí spokojeni. Osobní doporučení sice ještě neznamená, že daný doktor bude plně vyhovovat i vám, ale je to určitě plus. Podívejte se také na internet, na řadě serverů najdete i reference od rodičů. 

Výživa dětí z pohledu pediatra
Výživa a stravování

Výživa dětí z pohledu pediatra

První návštěva - doma, nebo v ordinaci? 

Před léty platilo, že dětský lékař poprvé viděl svého nového pacienta vždy v jeho domácím prostředí. V některých případech pediatři dokonce zapisovali do karty dítěte, zda má svou postýlku či pokoj, v jakém stavu je domácnost, kde dítě žije a jak je o něj postaráno. To už dávno neplatí a dětský lékař rozhodně není kontrolor.

První návštěva, která by měla proběhnout do 48 hodin od propuštění z porodnice, se tak může uskutečnit jak u vás doma, tak v ordinaci. Záleží jen na domluvě.

Oba způsoby mají své výhody a nevýhody. Přijde-li lékař k vám domů, odpadá nutnost přípravy cesty, oblékání a krmení načas, což obzvláště v zimě přijde vhod. Můžete se také domluvit na čase, který bude vyhovovat nejen matce, ale i otci dítěte, takže se s lékařem seznámí celá rodina. Což se vždy může hodit… Jaká vyšetření vás a vaše dítě v průběhu prvního období života čekají? Připravte se na ně! 

Novorozenecký screening 

Kromě pravidelných preventivních kontrol, při nichž pediatr podrobně sleduje vývoj miminka v prvních týdnech a měsících života, čekají každého novorozence také některá specifická vyšetření. Jde především o takzvaný novorozenecký screening, který dítě absolvuje už v porodnici, kde mu odeberou pár kapek krve z patičky. Prostřednictvím tohoto vyšetření krve se vyhledávají některé choroby v časném stadiu tak, aby se s jejich léčbou začalo ještě předtím, než způsobí v malém organismu mnohem větší škodu.

Aktuálně se takto vyšetřuje krev všech novorozenců na třináct onemocnění, zejména na vrozenou sníženou funkci štítné žlázy, cystickou fibrózu a další dědičné choroby související s látkovou výměnou. O provedení odběru a jeho účelu musíte být předem informováni personálem porodnice (případně pediatrem či jiným lékařem, který odběr provádí) a musíte s ním výslovně souhlasit. Případné odmítnutí dobře však zvažte – včasné zachycení může vašemu dítěti zachránit zdraví, či dokonce život. 

Včasná léčba - zdravý život

Pravděpodobnost, že screening odhalí některou ze zmíněných nemocí právě u vašeho dítěte, je velmi malá, stane se tak u jednoho z 1200 dětí. Negativní výsledky se nevydávají, takže pokud se vám nikdo neozve, můžete být v klidu.

Jestliže existuje jakákoli pochybnost, budete během několika dnů od odběru kontaktováni vaším pediatrem nebo přímo laboratoří. K potvrzení, či vyloučení diagnózy je pak potřeba provést další vyšetření, nejčastěji ještě jeden odběr krve – některé nálezy (asi v půl procentu případů) totiž bývají nejasné. Jestliže je výsledek pozitivní, tedy byla-li u vašeho potomka konkrétní nemoc prokázána, prakticky okamžitě musí být zahájena léčba, nejčastěji ve specializované ambulanci či metabolickém centru. Při dodržování stanovených pravidel pak tyto děti zpravidla žijí zcela plnohodnotný život. 

Důležité vyšetření kyčlí

A ještě jedno důležité vyšetření vaše čerstvě narozené miminko čeká. Většinou hned v porodnici, případně u ortopeda. V prvních dvou týdnech života by mělo děťátko absolvovat podrobné vyšetření kyčlí, respektive postavení stehenní kosti v kyčelním kloubu a utváření jamky kyčelního kloubu. 


Ultrazvuk kyčlí by měl být proveden v prvních třech týdnech po porodu, rodiče se nejčastěji objednávají do ortopedické ambulance v blízkosti svého bydliště. Následně budete se svým dítětem zváni na pravidelné kontroly, dokud budou potřeba – jakmile se utvoří jadérka a kyčle budou v normě, budete z péče dětského ortopeda vyřazeni.

Pravidelným a pečlivým sledováním vývoje kyčlí je možné předejít pozdějším zásadním pohybovým problémům, proto je dobré tato vyšetření skutečně nezanedbat, s potomkem je raději absolvovat, ať v případě jakýchkoli potíží můžete začít co nejdříve jednat. 

Tipy jak vybrat správného pediatra 

1. Sídlo ordinace: Může se to zdát naprosto banální, ale až povezete počtvrté za zimu malého pacienta přes půl města, možná budete snít o dětském lékaři ve vedlejší ulici. A to nepočítáme pravidelné preventivní kontroly, kterých bude jen v prvním roce života sedm, a očkování podle řádného kalendáře, případně další, která si sami vyberete.

V prvních letech zkrátka cestu k dětskému lékaři poznáte opravdu důkladně, proto by neměla být příliš dlouhá a vyčerpávající. Sílu budete potřebovat i na jiné věci než jen na převoz. 

2. Zdravotní pojišťovna: Mnoho lékařů má uzavřené smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami, zdaleka to ale není železné pravidlo. Proto si dopředu zjistěte, zda pediatr, jehož jste vybrali, spolupracuje s vaší pojišťovnou.

Novorozenec je ze zákona automaticky pojištěn u stejné zdravotní pojišťovny jako jeho matka. Zdravotní pojišťovnu můžete měnit vždy k 30. červnu a změna platí od 1. ledna následujícího roku. 

3. Způsob práce: Každý z nás je jiný a platí to i o lidech s medicínským vzděláním. Někdo je systematik, má jasně dané ordinační hodiny, které ještě pevně rozděluje na ty pro nemocné a takzvanou poradnu. Každé dítě objednává ne na hodinu, ale na minutu a časy pak obvykle dodržuje.

Jiný lékař je spíše chaotický typ, u kterého nějaká ta čtvrthodinka nehraje roli, a přijít můžete vlastně kdykoli. Někteří doktoři ordinují pouze v pracovním čase, jiní rozdávají svým klientům telefonní číslo na mobil, aby je mohli kdykoli kontaktovat. Podobně individuální je to s komunikací po e-mailu. I toto jsou údaje, které je dobré si zjistit. 

4. Alternativa versus klasika: V poslední době roste chuť a odvaha rodičů i pediatrů využívat nejen klasické medicínské metody, ale také různé alternativní přístupy. Tady by se ovšem mělo založení matky, otce a dětského lékaře či lékařky potkat, protože pokud vy budete stoupenci odlišných přístupů, může to působit zásadní konfl ikty.

Klasickým příkladem potenciálně kontroverzní otázky jsou antibiotika. Někteří rodiče odmítají v případě nemoci opustit ordinaci bez receptu na antibiotika, protože jedině tak mají pocit, že je o dítě skutečně postaráno. Jiní se jim naopak brání, co to jen jde, protože se obávají jejich možné budoucí neúčinnosti při opakovaném podávání. Dalším podobně sporným bodem mohou být homeopatika. Zkuste některé z otázek, které jsou pro vás důležité, naťuknout už při prvním kontaktu s pediatrem, ať hned víte, na čem jste, a můžete se podle toho zařídit. 

5. Něco navíc: A pak je tu řada aspektů, které nelze jednoduše a vyčerpávajícím způsobem popsat, přesto jsou důležité. Funguje tu stejná „chemie“ jako třeba v partnerském vztahu, s doktorem si zkrátka musíte „sednout“, musí vám být sympatický a musíte mu důvěřovat.

Pro některé rodiče je důležité, aby se pediatr stále vzdělával, sledoval novinky a dokázal odpovědět na jakoukoli aktuální otázku. Pro další je zásadní schopnost používat moderní technologie, ať už v komunikaci s rodiči, nebo při samotné péči o dítě.

Témata: Zdraví, Děti, Časopis Maminka, Batole, Předškolák, Novorozenec, Školák, Kojenec, Nový člen, Nejlepší cesta, Dnešní rodič, CRP, Odvaha, Alternativní přístup, Český pediatr, Moderní technologie, Současný stav, Osobní doporučení, Celá polovina, Pohybový problém, Podrobné vyšetření, Narozené miminko, Jak, Ohrožený druh, Následující rok, Zdraví na Heureka.cz