Maminka.czPředškolák

Tipy, jak zařídit pokojíček školákovi

, Časopis Maminka
1. 9. 2015
Tipy, jak zařídit pokojíček školákovi
Už taky obíháte obchody s nábytkem, brouzdáte po virtuálních bazarech a hledáte vhodnou lampu nebo správně střižený stůl pro své ratolesti, které se zrovna ládují borůvkami na táboře? Většina rodičů vnímá léto jako ideální dobu na přeorganizování pokojíčků svých dětí, obzvlášť těch školou povinných.

Když se mí tři synové, Tobiáš (8), Oliver (5) a Samík (2,5), proženou pokojíčkem, je to jako smršť, ačkoli nakonec si v něm každý to své místečko najde. Vzhledem ke svému věku však mají jiné potřeby a každý z nich shledá pokoj zajímavým místem pro jinou činnost: jeden leží ve vláčcích, další v legu a třetí, zalezlý v gymnastické pozici pod dekou, si čte Harryho Pottera.

Vytvořit v pokoji zóny pro tři děti různého věku je doslova oříškem pro Popelku. Byt není dům, proto je nutné kouzlit. A u toho kouzlení je dobré dodržet jistá pravidla zónování, učit děti ohleduplnosti a mít pevné nervy. 

1. Poličky na knihy 

Ze všech stran slyšíme, jak je dobré číst dětem, jak to rozvíjí dětskou fantazii i slovní zásobu. Kam ale s knížkami? Na obrázcích vypadá pokojík s knihovničkou většinou hezky, i poličky nad polštářem. Zkuste si pod ně ale někdy lehnout. Ta hrozba, zejména pokud visí přímo nad hlavou, je nepříjemná.

Pokud řešíme nedostatek místa, je lepší volbou pověsit poličky spíše na stěně u delší strany postele, případně udělat regál jako knihovnu za hlavou, a až k němu přisunout postel. Knihy jsou pak za hlavou a hrozba visícího Damoklova meče tak odpadne. Řešením je také využívat knihovnu rodičů a z boku postele mít jen kapsář s knížkou. 

2. Praváci vs. leváci

Anna Lacová, architektka, která už léta dětem vyluzuje úsměvy v pořadu Jak se staví sen, má pár základních rad, jak zónování zvládnout: „Stůl by se měl umístit co nejblíže k oknu, aby bylo v rámci možností zajištěno co nejvíce denního světla. S nástupem práce na počítačích je tento aspekt často nevyužitý, ale ta možnost práce při kvalitním osvětlení by být měla. Když u oken umísťujeme psací stoly, je dobré, aby u okna zbylo i místo na hraní na podlaze.“

Při výběru stolu myslete také na to, jestli je dítko pravák, nebo levák, protože každý z nich potřebuje jiný dopad světla a jiný přístup k šuplíkům. U pravorukého dítěte volte šuplíky po pravé ruce, u leváka po levé. Univerzální variantou jsou posuvné kontejnery. Často se připomíná, že by pravákovi mělo jít světlo na stůl zleva a levákovi opačně. Pokud to tedy jde, nenechte děti, ať si rukou stíní. 

3. Dvě a více dětí 

První a zásadní otázka, na kterou je potřeba si odpovědět: Kolik let dělí vaše děti? Ne pohlaví, ale věkový rozdíl je totiž to zásadní při zónování pokojíků sourozenců. „Problém je v tom, že malé děti chtějí a mají v pokojíčku trošku jiné prvky než ty starší,“ říká Anna Lacová. A jak zní její rada?

„Určitě je důležité, aby v rámci pokojíčku měl školák svůj kout, který by byl jen jeho a mohl v něm klidně pracovat, případně i odpočívat. Malé děti se pohybují spíše po ‚celém pokoji‘ a prostor potřebují na stavění stavebnic a hru na podlaze. To u školáků postupně odpadá. V takovém pokojíku by měla být klidová a hrací zóna v souladu,“ dodává architektka. 

4. Problém osvětlení 

Když už máme jasno, co kam půjde, vyladíme barvy, doplňky, závěsy a polštářky. Zejména při výběru lamp, a to jak centrálních, tak stolních, máme tendenci dát se nalákat na motýlky, letadla apod. Už si ale nevšímáme svítivosti a samotného výkonu.

Tady zkušenost architektky Lacové překvapí: „Častým problémem, se kterým se setkávám, je nedostatečné centrální světlo v dětském pokoji. Například stropní lampy v dětském designu jsou často pouze dekorativní a v podstatě nesvítí. Stropní světlo je velmi důležité a musí se vždy zvážit jeho dostatečný výkon.“ Proto se vyplatí zkontrolovat už v obchodě, s jakou intenzitou ten hezký motýlkový lustr vlastně svítí.

5. Jedna barva vládne všem? 

S barvami je potřeba zacházet opatrně, to je znamá pravda. Jak ale vyřešit barevnost školákova pokoje, zvlášť když ho třeba obývají obě pohlaví? „V tomto případě se nabízejí dvě možnosti barevného řešení,“ vysvětluje interiérová designérka Andrea Vokřálová a autorka inspirativní publikace o zařizování dětských pokojů.

„Pokud se děti shodnou na společných barvách, pokoj koncipujte jako jeden celek. V opačném případě každému vytvořte jeho oddělený prostor. U té druhé varianty doporučuji použít i některou z neutrálních barev, která by obě části propojila, nejlépe bílou nebo šedou.“

Odbornice zároveň dodává, že barevnost pokoje by si děti od předškolního věku věku měly volit samy. Barvy rovněž podle ní nelze striktně dělit na holčičí a klučičí. Důležité je vycházet z daných podmínek, dekorací a přání dítěte. 

6. Kam hlavu složit 

„Mami, já chci tu se skluzavkou!“ prosazuje se obvykle dětský hlásek, když si děti s rodiči společně prohlížejí katalog nábytku. Děti mají jasno: Vědí, že pod postelí je super „schovka“, a tedy i legrace. Rodič ale ví, že pokoj má své proporce, a musí s nimi kalkulovat jako se zónou odpočinkovou, hrací i pracovní. Nejvhodnější je postel umístit do méně frekventované části místnosti, tzv. klidové zóny. Ta se nachází obvykle dál od okna.

Často jsou ale pokoje tak malé, že v podstatě není na výběr. „Při svých realizacích ani tolik neřeším, kam v rámci místnosti dát postel, zda dál od okna, či ke dveřím, ale spíše problém, jak umístit do poměrně malé místnosti dvě postele pro školáky… To je často dosti komplikované,“ líčí své zkušenosti Anna Lacová. Při vyšším počtu dětí rodiče sáhnou po patrových palandách. U nich je dobré vzít v potaz rozmístění lůžek. „Pokud to jde, každý by měl mít svoji postel. Jestliže musíme volit palandu, snažila bych se použít systém, kdy se postele překrývají jen třeba z poloviny a spodní dítě není horní postelí zakryté celé,“ radí architektka.

Odborná spolupráce: Ing. arch. Anna Lacová 

Témata: Děti, Časopis Maminka, Kam s dětmi, Předškolák, Praktické rady, Školák, Váš domov, Dětské oblečení a dětská obuv, Dětské pokoje, Přání dítěte, Častý problém, Harry, Pokoj, Tobiáš, Možnost práce, Známá pravda, Pokojíček, Hrací zóna, Škola, Kapsář, Kouzlení, Pravák, Zásadní otázka, Harry Potter, Září

Mohlo by vás zajímat
Jsem jediná, kdo dnes na mateřské nepracuje?! Tlaky okolí jsou velké
Mateřská? Navenek se flinkáme, ale potají měníme svět, píše Marie Doležalová
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Holčička bojovnice! Když se narodila, vešla se do dlaní. Jak vypadá dnes?
Chci už konečně dítě! Ale partner má pořád důvody, proč ještě počkat
Tajemný Rh faktor. Proč je důležité jej znát?
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
11 signálů, které vám i bez testu prozradí, že jste těhotná

Horoskopy

Lev Vždycky se spoléháte jen sami na sebe, což je báječné. Opět se vám to vyplatí. V zaměstnání vládne milá…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Leoš, Leo, Alfred

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu