Maminka.czTipy na výlet

5 tipů na předprázdninové výlety za dobrodružstvím. Tady to bude bavit všechny

Simona Procházková 17.  6.  2022
Prázdniny jsou doslova za rohem, a tak už se určitě těšíte na rodinnou dovolenou a letní výlety s dětmi. Máme pro vás pět tipů na místa, kam stojí za to se vydat hned teď.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vzhůru na sever

Říkáte si, že severní Čechy nejsou zrovna příliš atraktivní lokalitou pro rodinný výlet? Tak to se mýlíte. Na severu naší vlasti nenajdete jen průmyslové zóny a uhelné doly. Ukrývá se zde celá řada atraktivních a zajímavých výletních cílů. Například u Kamencového jezera, v Českém středohoří (co takhle společný výšlap na Milešovku nebo ke zřícenině hradu Hazmburk?) nebo v Národním parku České Švýcarsko.

VIDEO: Tipy na červnové výlety

České Švýcarsko je jednou z nejkrásnějších částí Česka. Pravčickou bránu už asi někdy v životě viděl každý, přesto se tento přírodní úkaz jen tak neomrzí. Vyrazte sem brzy ráno, nebo si naopak počkejte na západ slunce, tak si ji užijete v celé kráse. Za prozkoumání však stojí celá oblast kolem Hřenska. Obdivujte ji během pěší túry ve skalách nebo z lodiček, které jezdí například v dechberoucí Edmundově soutěsce. Jako z jiného světa pak působí rozhledna na vyhlídce Růženka.

Odhalte tajemný svět Malého prince

Chcete dopřát dětem (ale i sami sobě, obzvláště pokud jste obdivovateli kouzelné knížky Malý princ a rádi se k ní i v dospělosti vracíte) nevšední zážitek? Vezměte je na interaktivní výstavu Malý princ Elišky Podzimkové v plzeňské Papírně, která je otevřena až do 7. července. Magický les ozářený velkým měsícem, všude stromy a světýlka, mlha linoucí se po zemi a vůně šimrající v nose… Jedinečný svět plný fantazie je přístupný všem návštěvníkům skutečně zblízka a naplno a vychutnáte si ho všemi smysly.

Výstavě dominují obrázky z knížky Malý princ, které Eliška Podzimková připravovala na Islandu. Jak je pro Eliščinu tvorbu typické, jde o fotografie kombinované s ilustracemi. Obrázky díky moderním aplikacím ožívají. Například obrázek z pilotní kabiny letadla se začne hýbat tak, že letadlo prolétává krajinou, pilot manévruje a vše podkresluje zvuková stopa. Součástí výstavy jsou interaktivní instalace. Odvážlivci mohou třeba vnořit ruce do obrovského mechového vejce, najít a ohmatat ukryté zvířátko a následně ho zkusit nakreslit.

Výlet do Plzně můžete doplnit procházkou podél řeky Radbuzy a dobrým jídlem na zahrádce některé z restaurací. Možná se stihnete zároveň projít tajemným rozsáhlým plzeňským podzemím.

Projděte se po nejdelším visutém mostě na světě

Na Dolní Moravě pod masivem Králického Sněžníku otevřeli jedinečnou atrakci, a to nejdelší visutý most na světě. Zažijte opravdu unikátní procházku mezi horskými hřbety. Skoro tři čtvrtě kilometru dlouhá lávka spojuje hřebeny Slamník a Chlum. Dostala název Sky Bridge 721 a společně s ní vznikla také originální naučná stezka Most času obohacená o prvky rozšířené reality. Lávka společně s naučnou stezkou měří celkem dva a půl kilometru. V nejvyšším bodě nad zemí má most 95 metrů. Zajímavostí je, že Sky Bridge 721 je o celých 200 metrů delší než současný druhý nejdelší visutý most na světě v portugalské Arouce.

Na cestu po lávce se vydejte se svým chytrým telefonem. Díky virtuální hře speciálně připravené pro toto místo se ocitnete v příběhu šestnáctiletého chlapce, který prozkoumává zdejší krajinu, její historii a odhaluje tajemství své rodiny. Hra, která vás provede naučnou stezkou, je k dispozici ve variantě pro děti i pro dospělé. Mezi další lákadla na Dolní Moravě patří Stezka v oblacích, Mamutí horská dráha, Obří mamut nebo vodní či lesní dětský svět. O zábavu na celý víkend máte tak postaráno.

Do pohádky, za strašidly i za pokladem - nejlepší výlety na české hrady a zámky

Za strašidly na Radyni

Hrad Radyně láká malé i velké na unikátní pohádkovou expozici v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu. Během prohlídky se dozvíte zábavnou formou mnoho zajímavostí o historii královského hradu a také o všech bájích a pověstech, které se k němu vztahují. Hrad je vybudován na skále, takže spoustu zábavy si můžete užít již při pěší procházce, samozřejmě pěkně do kopce. Chcete vědět, kde se tu vzala strašidla? Od poloviny 16. století hrad po požáru pustl a opustili ho všichni obyvatelé, a právě tehdy se sem údajně začala stahovat roztodivná strašidla a obsazovala hrad.

Podle prastarých legend Radyni založil Ušatý Radouš, ohavné stvoření s oslíma ušima a kančími zuby, které tu údajně čas od času bloumá dodnes. Z vrcholu hradu se vám otevře nádherný rozhled do širokého okolí, například na hrad Přimda nebo zámek Kozel. Pod hradem byla vybudována skalní naučná stezka (zhruba čtyřkilometrová) s několika vyhlídkami, studánkami a odpočinkovými sezeními.

Znáte Dětský ráj na zámku Berchtold?

Zámek Berchtold najdete ve středočeské vesničce Kunice nedaleko Říčan, a pokud se sem vypravíte, nebudete litovat. Na své si tu přijdou milovníci historie, gurmáni i sportovci, o dětech ani nemluvě. Jde o dokonalý cíl rodinného výletu. V zámeckém parku objevíte Dětský ráj s pohádkovou zemí, perníkovou chaloupkou, skřítky, čarodějnicemi a stálou expozicí miniatur českých hradů a zámků. Dokonce můžete nahlédnout i do pekla plného čertíků.

Pro starší ratolesti jsou nachystány sportovní hřiště nebo golfový simulátor, menší se vydovádí na nafukovacích trampolínách. Na dopravním hřišti si můžete v letních měsících zapůjčit vozítko ve vozovém parku nebo si můžete přivézt vlastní. Oběd nebo kávu a zákusek si dejte v zámecké restauraci. Favoritem u dětí je tu svíčková místního šéfkuchaře. Projděte se rovněž po naučné stezce Kunickou přírodou, která vede okolo areálu a jejíž součástí je rybník, kde se dá koupat i chytat ryby.

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Kam s dětmi, Léto s dětmi, Maminka cestuje, Tipy na výlet, Cestování, Dovolená s dětmi, Prázdniny, Historie, Za zábavou, Výlety, Cestujeme, Dolní Morava, Přimda, Edmund, Island, Říčany, Hřbet, Plzeň, Obrázek, Růženka, Mamutí horská dráha, Severní Čechy, Hrad, Králický Sněžník, Naučná stezka
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Rodiče sdíleli hrůzu z restaurací: Těchto 20 bizarně naservírovaných pokrmů hlava nebere!
Mrázková Dita
Galerie
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Herečka Taňa Pauhoufová se stala maminkou! Radostnou novinu oznámila fotografií po porodu a lakonickým "MILUJI"
Mrázková Dita
Slavné maminky
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie