Maminka.czTipy na výlet

5 tipů na prázdninové výlety za dobrodružstvím. Tady to bude bavit všechny

Simona Procházková 8.  7.  2023
Prázdniny jsou v plném proudu, a tak už se určitě těšíte na rodinnou dovolenou a letní výlety s dětmi. Máme pro vás pět parádních tipů na místa, kam stojí za to se vydat hned teď.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Vzhůru na sever

Říkáte si, že severní Čechy nejsou zrovna příliš atraktivní lokalitou pro rodinný výlet? Tak to se mýlíte. Na severu naší vlasti nenajdete jen průmyslové zóny a uhelné doly. Ukrývá se zde celá řada atraktivních a zajímavých výletních cílů. Například u Kamencového jezera, v Českém středohoří (co takhle společný výšlap na Milešovku nebo ke zřícenině hradu Hazmburk?) nebo v Národním parku České Švýcarsko. Najdete tady rovněž romantické hrady a zámky, za návštěvu určitě stojí například hrady Loket, Střekov a Valečov, ze zámků pak nemůžete minout Zákupy, Frýdlant nebo Jezeří. Kouzelná místa můžete objevovat pěšky nebo na kole.

VIDEO: Tady to bude děti bavit! Které hrady a zámky musíte navštívit?

České Švýcarsko je jednou z nejkrásnějších částí Česka. Pravčickou bránu už asi někdy v životě viděl každý, přesto se tento přírodní úkaz jen tak neomrzí. Vyrazte sem brzy ráno, nebo si naopak počkejte na západ slunce, tak si ji užijete v celé kráse. Za prozkoumání však stojí celá oblast kolem Hřenska. Obdivujte ji během pěší túry ve skalách (populární lodičky v dechberoucí Edmundově soutěsce bohužel ani letos v provozu nebudou). Jako z jiného světa pak působí rozhledna na vyhlídce Růženka.

Plzeň: město kultury i zábavy

Chcete zažít něco nového? Plzeň má co nabídnout, vezměte sem své ratolesti a užijte si den nebo celý víkend plný aktivit, které nadchnou celou rodinu. Západočeská metropole totiž nabízí skutečně bohatý program. Většinu atrakcí zvládnete obejít pěšky nebo objet městskou dopravou. Začít můžete v plzeňské zoo, užijete si sokolnické ukázky i komentované krmení tučňáků a motýlů. Nově je k vidění unikátní pár zmije pavoučí, kterou nenajdete v žádné jiné zoo na světě. A nezáleží na tom, jestli máte chviličku nebo několik hodin. Dá se tu klidně strávit i celý den.

Výlet do plzeňské zoo můžete spojit i s dobrodružnou cestou do pravěku, kterou umožní DinoPark v těsném sousedství zoologické. Najít příjemné místo na oběd, kde se s dětmi lze dobře najíst a zároveň je možné je trochu zabavit, je občas oříšek. Místo, které splňuje oboje, je statek Černá ovce. Mimo poklidné návštěvy restaurace s výborným jídlem se děti mohou opravdu zblízka potkat s hospodářskými zvířaty.

Bavit vás bude také návštěva Muzea loutek. Mimochodem – víte, že právě v Plzni se narodil Spejbl a Hurvínek? Velkým lákadlem pro všechny bez rozdílu věku je science centrum Techmania. O zábavu se postará za každého počasí a bez ohledu na to, jestli máte malé děti nebo teenagery. Zabavíte se i poučíte díky velkému množství interaktivních exponátů i stálých expozic včetně 3D planetária, které je jediné v Česku. Techmania se nachází v bývalých průmyslových halách plzeňské Škodovky, což dělá celou návštěvu mnohem atraktivnější, a máte možnost se podívat do jediného veřejně přístupného místa v areálu Škodovky.

Projděte se po nejdelším visutém mostě na světě

Na Dolní Moravě pod masivem Králického Sněžníku najdete jedinečnou atrakci, a to nejdelší visutý most na světě. Zažijte opravdu unikátní procházku mezi horskými hřbety. Skoro tři čtvrtě kilometru dlouhá lávka spojuje hřebeny Slamník a Chlum. Dostala název Sky Bridge 721 a společně s ní vznikla také originální naučná stezka Most času obohacená o prvky rozšířené reality. Lávka společně s naučnou stezkou měří celkem dva a půl kilometru. V nejvyšším bodě nad zemí má most 95 metrů. Zajímavostí je, že Sky Bridge 721 je o celých 200 metrů delší než současný druhý nejdelší visutý most na světě v portugalské Arouce.

Na cestu po lávce se vydejte se svým chytrým telefonem. Díky virtuální hře speciálně připravené pro toto místo se ocitnete v příběhu šestnáctiletého chlapce, který prozkoumává zdejší krajinu, její historii a odhaluje tajemství své rodiny. Hra, která vás provede naučnou stezkou, je k dispozici ve variantě pro děti i pro dospělé. Mezi další lákadla na Dolní Moravě patří Stezka v oblacích, Mamutí horská dráha, Obří mamut nebo vodní či lesní dětský svět. O zábavu na celý víkend máte tak postaráno.

Do pohádky, za strašidly i za pokladem - nejlepší výlety na české hrady a zámky

Za strašidly na Radyni

Hrad Radyně láká malé i velké na unikátní pohádkovou expozici v hradní věži s tajemnými bytostmi z pověstí o hradu. Během prohlídky se dozvíte zábavnou formou mnoho zajímavostí o historii královského hradu a také o všech bájích a pověstech, které se k němu vztahují. Hrad je vybudován na skále, takže spoustu zábavy si můžete užít již při pěší procházce – samozřejmě pěkně do kopce. Chcete vědět, kde se tu vzala strašidla? Od poloviny 16. století hrad po požáru pustl a opustili ho všichni obyvatelé a právě tehdy se sem údajně začala stahovat roztodivná strašidla a obsazovala hrad.

Podle prastarých legend Radyni založil Ušatý Radouš, ohavné stvoření s oslíma ušima a kančími zuby, které tu údajně čas od času bloumá dodnes. Z vrcholu hradu se vám otevře nádherný rozhled do širokého okolí, například na hrad Přimda nebo zámek Kozel. Pod hradem byla vybudována skalní naučná stezka (zhruba čtyřkilometrová) s několika vyhlídkami, studánkami a odpočinkovými sezeními.

Znáte Dětský ráj na zámku Berchtold?

Zámek Berchtold najdete ve středočeské vesničce Kunice nedaleko Říčan, a pokud se sem vypravíte, nebudete litovat. Na své si tu přijdou milovníci historie, gurmáni i sportovci, o dětech ani nemluvě. Jde o dokonalý cíl rodinného výletu. V zámeckém parku objevíte Dětský ráj s pohádkovou zemí, perníkovou chaloupkou, skřítky, čarodějnicemi a stálou expozicí miniatur českých hradů a zámků. Dokonce můžete nahlédnout i do pekla plného čertíků.

Pro starší ratolesti jsou nachystány sportovní hřiště nebo golfový simulátor, menší se vydovádí na nafukovacích trampolínách. Na dopravním hřišti si můžete v letních měsících zapůjčit vozítko ve vozovém parku nebo si můžete přivézt vlastní. Oběd nebo kávu a zákusek si dejte v zámecké restauraci. Favoritem u dětí je tu svíčková místního šéfkuchaře. Projděte se rovněž po naučné stezce kunickou přírodou, která vede okolo areálu a jejíž součástí je rybník, kde se dá koupat i chytat ryby.

Kam na výlet s dětmi? ZOO je sázkou na jistotu. Tady je 12 tipů na ty nejkrásnější

Léto s dětmi

Hledáte inspiraci, co podniknout a kam vyrazit s dětmi  o prázdninách? Kde si užijete sport, zábavu a dobrodružství? Přinášíme spoustu inspirativních nápadů, praktických tipů a rad. Dozvíte se, kde najdete nejkrásnější místa na výlety, rodinné cyklo a pěší turistické stezky, kam se vydat za kulturou, kde objevíte zajímavá místa. Nechybí ani praktické tipy a důležité informace, týkající se dovolené a cestování, které potřebujete vědět.

Témata: Dovolená s dětmi, Kam s dětmi, Cestování, zábava, Tipy na výlet, Maminka cestuje, Prázdniny, Za zábavou, Léto s dětmi, Cestujeme, Výlety, Historie, šéfkuchař, Zoo, zámek, Atrakce, Hřensko, Hřbet, Lávka, Kamencové jezero, Obrázek, Růženka, Sky Bridge, Škodovka, Zákupy