[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Spánek regeneruje naše tělo i mysl a u dospělého člověka by měl ideálně trvat 7–8 hodin. Za tuto dobu prochází spánek pěti fázemi, přičemž všechny jsou důležité.
V prvních čtyřech fázích se jedná o tzv. non REM spánek, který je hluboký a po jehož skončení je tělo odpočaté.
Poslední pátá fáze spánku je nejhlubší a tělo během ní nejvíce regeneruje, dokonce natolik, že se během ní zdají sny.
Vzhledem k tomu, že malé miminko se probouzí zpravidla po dvou až čtyřech hodinách, nemáte moc šanci spánkový cyklus dokončit. To znamená, že jste pak unavená a nevyspalá a může u vás docházet ke zhoršení paměti a poruchám koncentrace.
Navíc, co si budeme namlouvat, jakmile jsme nevyspalé, rozhodí nás každá hloupost, jsme hádavé a celkově emocionálně v nerovnováze, což má neblahý vliv na naše okolí, ale hlavně na samotné miminko.
Je vám to povědomé? Pak je čas si jít lehnout. Snadno se to říká, hůř praktikuje. Pro začátek zkuste při každém usnutí miminka zalehnout a snažit se usnout také. Vaření, prádlo i úklid počkají a nikam neutečou. Zato váš klid a pohoda ano, jestli se nevyspíte…
1. Uvědomte si, že spánek potřebujete stejně jako vaše miminko.
Proto si alespoň v prvních měsících nastavte spánkový režim podle dítěte, choďte spát v době, kdy spí ono, a to i přes den. Díky tomu získáte potřebnou energii ke hrám a maminkovským povinnostem.
2. Některé děti od začátku v noci spí jako andílci a jiné se budí co hodinu.
Jestli máte v postýlce nočního křiklouna, domluvte se s partnerem a ve vstávání se střídejte nebo zaveďte, že o víkendu bude vstávat on a vy se budete moci vyspat. Přece jen, je to i jeho dítě, tak ať si užije všechny rodičovské povinnosti.
3. Říkejte si o pomoc, nemusíte být dokonalou matkou, která vše zvládá levou zadní a ještě si stihne nalakovat nehty.
Naopak, začněte si říkat o pomoc. Pošlete na procházku s kočárkem babičku, na nákup partnera a vy sama si klidně lehněte. Věřte, že vaše miminko bude víc v bezpečí a v pohodě, když vy budete odpočatá, koncentrovaná a šťastná máma.
4. Choďte spát před půlnocí.
Je vědecky dokázáno, že hodinka spánku před půlnocí je pro tělo stejně prospěšná jako dvě hodiny spánku po půlnoci.
Video: Podívejte se, jak se otec snaží uspat batole, ale moc se mu to nedaří