Maminka.czPorod

Tlak, křeče či odchod hlenové zátky. Toto je 7 jasných příznaků blížícího se porodu

Simona Formánková 5.  4.  2022
Tlak, křeče či odchod hlenové zátky. Toto je 7 jasných příznaků blížícího se porodu
Příchod vašeho děťátka na svět se nezadržitelně blíží a vy máte obavy, zda poznáte, že už je to opravdu tady? Rozhodně nemusíte mít strach! Většina žen dokáže intuitivně rozpoznat, že se miminko chystá na svět. My pro vás navíc máme 7 jasných příznaků, které vám jednoznačně napoví, že se z vás brzy stane máma.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

1. Pánevní tlak

K sestupu dítěte do pánevní oblasti dochází nejčastěji dva až čtyři týdny před porodem. Jakmile k němu dojde, pociťuje žena obvykle zvýšenou frekvenci močení či tlak v oblasti pánve a konečníku. Pozitivní na tomto jevu však je, že nastávajícím maminkám přinese jednu velkou úlevu. Tím, že se miminko vzdálí od bránice, opustí ženy dušnost a lépe se jim dýchá. 

VIDEO: Maminka v porodnici: Tohle vás po porodu reálně čeká během porodu, na sále či na oddělení šestinedělí

2. Odchod hlenové zátky

K tomuto jevu může dojít od dvou týdnů před porodem nebo jen několik málo hodin před porodem. Nebo také vůbec. Ve skutečnosti se nejedná o zátku, ale kapku hustého hlenu vytlačeného cervikálním kanálem a vaginou. Občas po jejím odchodu mohou ženy pociťovat drobné kontrakce. 

3. Braxton-Hicksovy kontrakce

Jinak známé také jako falešné kontrakce. Braxton-Hicksovy kontrakce často začínají tři až čtyři týdny nebo klidně i dříve před porodem. Bývají nepravidelné. Ženy mohou pociťovat mírné napětí nebo křeče, obvykle v dolní části břicha. Trvají několik sekund a zesilovat mohou během noci nebo při cvičení. Na rozdíl od skutečných porodních kontrakcí tyto falešné k porodu většinou nevedou. 

4. Prasknutí plodové vody

Plodový vak, který miminko v břiše matky obklopuje a chrání, může u některých žen spontánně prasknout ještě před samotným porodem. Je to podobné, jako by někdo protrhl balon s teplou vodou. Ne vždy však musí nastávající maminky protržení plodového vaku odhalit. Dojít může pouze k částečnému narušení, kdy plodová voda pomalu odtéká a někdy může být zaměněna s únikem moči. Pokud žena zaznamená, že jí praskla plodová voda, nebo má podezření, že odchází, měla by kontaktovat svého lékaře. 

Screening a diagnostika? Těchto 5 vyšetření vám v těhotenství zajistí pocit bezpečí!

5. Kontrakce

Jedním z jasných příznaků porodu je nástup kontrakcí, které zesilují v intenzitě, frekvenci a délce trvání. Na rozdíl od některých falešných kontrakcí žádné změny poloh nebo chůze tyto skutečné kontrakce nezastaví. Opravdové kontrakce často doprovází bolest zad, která často vystřeluje do třísel či stehen. Ženy tyto kontrakce přirovnávají k silným menstruačním bolestem. 

6. Krvácení nebo výtok

Jakákoli změna ve výtoku může značit blížící se porod. Pokud vypadá lehce nahnědle, může se jednat o hlenovou zátku, která chrání děložní čípek během těhotenství. Pokud jakoukoli změnu v tomto směru zjistíte, kontaktujte raději svého lékaře.

7. Křeče a bolesti zad

Předzvěstí blížícího se porodu mohou být také křeče podobné menstruačním nebo bolesti zad. Vše může být spojeno také se zažívacími problémy, jako je například průjem. Některé ženy mají dokonce i zvýšenou teplotu. Všechny tyto skutečnosti by měl vědět váš lékař. 

VIDEO: Ambulantní porod maminkám nedoporučuji, říká rozhodně primář porodnice v Neratovicích

Co dělat dál?

Pokud některé z výše uvedených příznaků pociťujete, není důvod k panice. Najděte si klidné místo, kde si můžete lehnout, relaxovat a psychicky se připravit na vše, co vás brzy čeká. Během odpočinku si dopřejte sklenici vody nebo džusu. Dehydratace často způsobuje křeče a voda může vaše obtíže zmírnit. 

Pokud je to možné, nechte i nastávajícího tatínka, aby se do této přípravy zapojil. Může s vámi jen sedět a sledovat, jak příznaky postupují. Psychická podpora je v této fázi velmi důležitá. V případě, že se bolesti zhorší nebo neustoupí do hodiny, zavolejte svého lékaře nebo zamiřte přímo do porodnice. 

Pokud naopak známky přicházejícího porodu odezní, zbytek dne se uklidněte. Rozhodně však nezapomeňte vše zkonzultovat se svým lékařem. Natáhněte se do vany s teplou vodou, dopřejte si oblíbené jídlo a dejte si nohy nahoru!

Témata: Těhotenství, Porod, Miminko, Od těhotenství k porodu, Porodnice, Tipy a rady porod, Bolest, Plodová voda, Lékař, Braxton-Hicksovy, Většina žen, Zátka, Jasný, Křeč, Voda, Kontrakce, Příznaky
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
20 nejbizarnějších záběrů z dovolené! Tyto povedené snímky jen tak něco nepřekoná
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022