Maminka.czRodina a vztahy

To, jak mluvíte se svým partnerem, ovlivňuje vaše dítě! Na co si dát pozor?

sim aši 19.  6.  2022
Istock
To, jak mluvíte se svým partnerem, ovlivňuje vaše dítě! Na co si dát pozor? | Istock
Zamysleli jste se někdy nad tím, jak spolu doma mluvíte? Nejsou vaše ratolesti často svědky nepříjemných výměn názorů či výbuchů vzteku? Neuchylujete se při komunikaci směrem ke svému protějšku k urážkám, příkazům, ponižování nebo citovému vydírání? Musíte mít vždy poslední slovo?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Hádky, nesoulad, problémové řešení konfliktních situací, verbální agrese, komunikace založená na povelech a tak dále… Rodiče si mnohdy vůbec neuvědomují, jak intenzivně jejich děti vnímají způsob komunikace, který doma u dospěláků denně sledují.

VIDEO: Podcast Maminka: Mediátorka Kateřina Bělková radí, jak na správnou komunikaci

Být rodiči není vždy snadné. Důležité ale je při výchově koordinovat společné úsilí tak, aby byly děti v pohodě a neměly psychické problémy. Výzkumníci Paul Schrodt a Tamara Affifi se proto rozhodli prozkoumat především rodičovskou komunikaci a její vliv na duševní zdraví dětí. K čemu došli?

Aby důkladně prozkoumali vztah mezi rodičovskou komunikací a duševním zdravím dětí, zaměřili se asi na 170 manželských rodin s jedním dítětem (šlo o první manželství) a 55 rozvedených rodin s jedním dítětem. Prováděli analýzy a průzkumy, které hodnotily vzájemnou komunikaci rodičů, a konkrétně její negativní dopad na jejich dítě. Sledovali i to, jak rodičovskou komunikaci vnímají samotné děti.

Co prozradily výsledky jejich práce? Jak vědci správně předpovídali, antagonistická komunikace (soupeření, soutěživost) mezi rodiči měla přímý vliv na duševní zdraví dítěte prostřednictvím negativních pocitů a reakcí. Zejména se to projevilo v případě komunikace ze strany matek. Děti reagovaly především na to, když se matky vyjadřovaly směrem k otci negativně.

Když se rodiče neshodnou na výchově


Výsledky studie dále podporují hypotézu „přelévání“, to je působení případů, kdy se manželé snaží vzájemně bojovat o moc a „nadvládu“ ve vztahu. Tito rodiče s větší pravděpodobností předají své vlastní frustrace svým potomkům. Co by tedy rodiče měli dělat? Především se snažit fungovat jako tým, vzájemně podporovat své rodičovské úsilí a komunikovat kooperativním způsobem v případě, že koordinují rodinné aktivity. Otevřená rovnocenná komunikace a vzájemná spolupráce, v tom tkví celé tajemství.

Tím se zlepší fungování rodiny a taky se zvýší pohoda dětí. Podpůrná koordinující komunikace mezi rodiči je obzvláště důležitá pro rozvedené rodiče, protože výzkum prokázal, že mnohem více protichůdné a nepřátelské komunikace je v rozvedených párech.

 

Témata: Mateřství, Rodiče, Rodina a vztahy, Rodina a vy, Rodina, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Chování a vztahy, Rodičovství, Komunikace, Kateřina Bělková, Děti, Ponižování, Výbuch, Duševní zdraví, Citové vydírání, Výměna názorů, Ratolest
Mohlo by vás zajímat
Poprvé do školky: Jak se na to duševně připravit?
Petroušková Aneta
Časopis Maminka
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Maminka roku 2022: Partner neunesl vrozenou vývojovou vadu dcery. Já za nás bojuju, jak nejvíc umím, říká semifinalistka Iva
redakce
Maminka roku 2022
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
5 důvodů, proč miminka doopravdy potřebují zavinovačku
Procházková Simona
Novorozenec
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky