Maminka.czVýživa a stravování

„To přece nevyhodím.“ Dojídání po dětech zničilo Mirce postavu

Martina Machová 12.  3.  2014
„To přece nevyhodím.“ Dojídání po dětech zničilo Mirce postavu
Někdo má štěstí a během kojení se zbaví všech nabraných kil. Mirka bohužel ne. Po čtyřech letech na mateřské má Mirka 15 kg přes váhu a shodit se je nedaří.

Patříte-li mezi šťastné dámy s úžasnou genetickou výbavou, které během pár měsíců kojení zhubnou na maturitní váhu, velmi pravděpodobně nepochopíte nás, které se musíme stále hlídat, ovládat, hýbat a hlavně nedojídat po dětech. Každý piškot nebo sušenku, které dítko žužlalo, musíme nadrobit ptáčkům, nakousanou palačinku s tvarohem přenechat přešťastnému psovi a 5 nedojedených lžic rýžové kaše zkrátka se špatným svědomým vyhodit. Naprosto ukázkovým příběhem je vyprávění paní Mirky…

„Pokud chcete miminko, musíte ležet!“ řekl doktor

Na konci prvního trimestru zatím bezproblémového těhotenství nastaly u Mirky komplikace. Doposavad velmi aktivní Mirka strávila týden v nemocnici, po propuštění jí čekalo několik měsíců důrazně doporučeného polehávání na neschopence. Před otěhotněním byla Mirka učitelkou v soukromé školce – celé dny v pohybu, stravovací režim měla stejně jako děti naprosto pravidelný, postavu si udržovala „školkovými“ porcemi zdravého jídla (jedla to, co děti) a běháním. Najednou byl ze dne na den se vším konec. Dětské porce nahradila Mirky starostlivá maminka a natěšená babička „poctivou domácí stravou“ (včetně moučníků), kterou každý den ráno nosila Mirce v kastrůlkách domů.

Mirka si „rizikáč“ kupodivu užívala; po 12 letech nepracovala, doma byl na rozdíl od práce božský klid, skvěle navařeno a všichni o ní pečovali. Mirka si četla, pletla, kreslila, učila se angličtinu, seděla u internetu. Do porodnice dorazila s 22 kg (velmi) živé váhy navíc.

Neboj, holka, to „vykojíš“!

„Neboj, holka, to vykojíš,“ uklidňovala Mirku po návratu z porodnice její maminka. Mirka měla krásné zdravé miminko a 14 nepříliš zdravých kilo navíc (8 nechala v porodnici). Vzhledem k Mirčině drobné postavě jí nadváha příliš neslušela. Mirky maminka měla však pravdu jen částečně.

Mladá maminka během půl roku výhradního kojení shodila 10 kilo. Jenže během dalšího roku se začala kila opět vracet. Viníky byla nejen režimová opatření během rizikového těhotenství, genetické dispozice a málo pohybu oproti době před těhotenstvím, ale především neustálé uždibování a dojídání po dítěti.

Mezi hlavními jídly (od maminky) totiž Mirka stále něco jedla – dojídala; tu tři piškoty, hrst křupek či sušenek, půl pribináčku, trochu přesnídávky s vločkami, banán s tvarohem, krupicovou kaši… Malé vařila ráda a k smrti nerada jídlo vyhazovala. Navíc nedojedené zbytky vypadaly vždy miniaturně, zdravě, zkrátka neškodně… (Nutriční terapeutka jejich přibližnou kalorickou hodnotu později spočítala na zhruba 1500 kJ denně, tedy 10 500 kJ týdně!)

„Počkej, až budeš běhat za malou po hřišti!“ uklidňovala Mirku maminka

Místo běhání po hřišti přišlo další rizikové těhotenství, císařský řez a nemožnost kojit. I přes pomoc babiček byla Mirka první měsíce po porodu hodně unavená. Dvě malé děti; menší hodně uplakané, větší žárlivé a neustále naštvané, dávaly Mirce zabrat. Nedostatek spánku a energie kompenzovala jídlem a sladkostmi, když měla čas pro sebe, zhroutila se u televize, chroupala dětské křupky (aby neztloustla), jenže často si nakonec řekla: „Vždyť si to zasloužím!“ – vstala a otevřela lednici…

Zda dojídat, či ne si už hlavu nelámala (prý nebyl čas), když děti něco nedojedly, automaticky vše putovalo do máminy pusy, což bývalo nejjednodušší řešení. Mirka má nyní po 4 letech na mateřské o 15 kg víc, než před těhotenstvím. Spokojená s nimi není a 10 kg by klidně darovala. Jenže Mirka je dle terapeutky málo motivovaná, chtěla by sice zhubnout, ale tak nějak bez velkého omezování a bez práce – jenže to bohužel nejde.


Zkuste Mírku motivovat a poradit jí, jak se zbytečných kil zbavit.

Témata: Výživa a stravování, Nejjednodušší řešení, Pošta, Zdravé miminko, Stravovací režim, Starostlivá maminka, Moučník, Polehávání, Mladá maminka
Mohlo by vás zajímat
Miminka s mámou potřebují komunikovat už v bříšku. Jak na to?
Láchová Michaela
Časopis Maminka
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy