Maminka.czVýživa a stravování

„To přece nevyhodím.“ Dojídání po dětech zničilo Mirce postavu

12. 3. 2014
„To přece nevyhodím.“ Dojídání po dětech zničilo Mirce postavu
Někdo má štěstí a během kojení se zbaví všech nabraných kil. Mirka bohužel ne. Po čtyřech letech na mateřské má Mirka 15 kg přes váhu a shodit se je nedaří.

Patříte-li mezi šťastné dámy s úžasnou genetickou výbavou, které během pár měsíců kojení zhubnou na maturitní váhu, velmi pravděpodobně nepochopíte nás, které se musíme stále hlídat, ovládat, hýbat a hlavně nedojídat po dětech. Každý piškot nebo sušenku, které dítko žužlalo, musíme nadrobit ptáčkům, nakousanou palačinku s tvarohem přenechat přešťastnému psovi a 5 nedojedených lžic rýžové kaše zkrátka se špatným svědomým vyhodit. Naprosto ukázkovým příběhem je vyprávění paní Mirky…

„Pokud chcete miminko, musíte ležet!“ řekl doktor

Na konci prvního trimestru zatím bezproblémového těhotenství nastaly u Mirky komplikace. Doposavad velmi aktivní Mirka strávila týden v nemocnici, po propuštění jí čekalo několik měsíců důrazně doporučeného polehávání na neschopence. Před otěhotněním byla Mirka učitelkou v soukromé školce – celé dny v pohybu, stravovací režim měla stejně jako děti naprosto pravidelný, postavu si udržovala „školkovými“ porcemi zdravého jídla (jedla to, co děti) a běháním. Najednou byl ze dne na den se vším konec. Dětské porce nahradila Mirky starostlivá maminka a natěšená babička „poctivou domácí stravou“ (včetně moučníků), kterou každý den ráno nosila Mirce v kastrůlkách domů.

Mirka si „rizikáč“ kupodivu užívala; po 12 letech nepracovala, doma byl na rozdíl od práce božský klid, skvěle navařeno a všichni o ní pečovali. Mirka si četla, pletla, kreslila, učila se angličtinu, seděla u internetu. Do porodnice dorazila s 22 kg (velmi) živé váhy navíc.

Neboj, holka, to „vykojíš“!

„Neboj, holka, to vykojíš,“ uklidňovala Mirku po návratu z porodnice její maminka. Mirka měla krásné zdravé miminko a 14 nepříliš zdravých kilo navíc (8 nechala v porodnici). Vzhledem k Mirčině drobné postavě jí nadváha příliš neslušela. Mirky maminka měla však pravdu jen částečně.

Mladá maminka během půl roku výhradního kojení shodila 10 kilo. Jenže během dalšího roku se začala kila opět vracet. Viníky byla nejen režimová opatření během rizikového těhotenství, genetické dispozice a málo pohybu oproti době před těhotenstvím, ale především neustálé uždibování a dojídání po dítěti.

Mezi hlavními jídly (od maminky) totiž Mirka stále něco jedla – dojídala; tu tři piškoty, hrst křupek či sušenek, půl pribináčku, trochu přesnídávky s vločkami, banán s tvarohem, krupicovou kaši… Malé vařila ráda a k smrti nerada jídlo vyhazovala. Navíc nedojedené zbytky vypadaly vždy miniaturně, zdravě, zkrátka neškodně… (Nutriční terapeutka jejich přibližnou kalorickou hodnotu později spočítala na zhruba 1500 kJ denně, tedy 10 500 kJ týdně!)

„Počkej, až budeš běhat za malou po hřišti!“ uklidňovala Mirku maminka

Místo běhání po hřišti přišlo další rizikové těhotenství, císařský řez a nemožnost kojit. I přes pomoc babiček byla Mirka první měsíce po porodu hodně unavená. Dvě malé děti; menší hodně uplakané, větší žárlivé a neustále naštvané, dávaly Mirce zabrat. Nedostatek spánku a energie kompenzovala jídlem a sladkostmi, když měla čas pro sebe, zhroutila se u televize, chroupala dětské křupky (aby neztloustla), jenže často si nakonec řekla: „Vždyť si to zasloužím!“ – vstala a otevřela lednici…

Zda dojídat, či ne si už hlavu nelámala (prý nebyl čas), když děti něco nedojedly, automaticky vše putovalo do máminy pusy, což bývalo nejjednodušší řešení. Mirka má nyní po 4 letech na mateřské o 15 kg víc, než před těhotenstvím. Spokojená s nimi není a 10 kg by klidně darovala. Jenže Mirka je dle terapeutky málo motivovaná, chtěla by sice zhubnout, ale tak nějak bez velkého omezování a bez práce – jenže to bohužel nejde.


Zkuste Mírku motivovat a poradit jí, jak se zbytečných kil zbavit.

Témata: Výživa a stravování, Nejjednodušší řešení, Moučník, Starostlivá maminka, Mladá maminka, Pošta, Stravovací režim, Zdravé miminko, Polehávání

Mohlo by vás zajímat
Do postele a spát! Naučte děti usínat samotné a bez pláče. Jak na to?
Rodiče sportovci, synové buchtíci: Vyrovnat se s jinakostí dětí bylo těžké
Holčička bojovnice! Když se narodila, vešla se do dlaní. Jak vypadá dnes?
Děti mají náš smysl pro humor, takový drsnější, říká Aňa Geislerová
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Žila s psychopatem a násilníkem. Víra jí však bránila v rozvodu
Meghan má naše sympatie: Feministka, která hájí klid své rodiny
Manželovi rodiče nám finančně pomohli. Teď za to platíme jinak
Ester Geislerová: Seznamka? Použila jsem fotku s těhotenským břichem a čekala!

Horoskopy

Býk V úterý budete přecitlivělí, zato plni fantazie. Nejvíce to pocítíte pracovně. Neznáte konkurenta a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Emil, Emanuela, Emilián

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu