Maminka.czAlergie

Tohle čeká dítě na alergologii. Kdy je nejvyšší čas tam vyrazit?

17. 4. 2019
Tohle čeká dítě na alergologii. Kdy je nejvyšší čas tam vyrazit?
Nějakou formou alergie dnes trpí každé třetí dítě ve věku do deseti let. Podle čeho můžete jako laik poznat, že se tento problém týká i vašeho potomka a kdy se raději vydat k lékaři?

Pro začátek je dobré upřesnit, co je vlastně alergie? Jde o důsledek neschopnosti imunitního systému rozlišit neškodné podněty od nebezpečných. Může se objevit kdykoli během života a „dráždivým“ alergenem se stane jakákoli látka bílkovinné povahy, která se může vyskytnout ve vzduchu, vodě i na zemi. Zajímavé je, že většinou nejsme alergičtí pouze na jeden alergen, ale jde zpravidla o celou skupinu látek v různé kombinaci. Například je pravděpodobné, že pokud trpíme alergií na pyl břízy, budeme mít i alergii na jablka. Podle toho, jak se alergeny dostanou do těla, rozeznáváme vzdušné (pyly, plísně, roztoči, alergeny domácích mazlíčků), potravinové (ořechy, mléko, vejce, mořské plody, ryby, ovoce, zelenina, obiloviny, sója) a kontaktní (kovy, kosmetika, některé léčivé gely a masti, čisticí prostředky, lepidla, barvy). Projevy alergií jsou různé, od těch méně závažných, které „jen“ obtěžují, až po ty velmi vážné, dokonce až život ohrožující (anafylaktický šok).

Trápí vaše dítě pylová alergie? Veďte si pylový kalendář a dodržujte režimová opatření

Nos svědí, oči slzí…

K nejčastějším alergickým onemocněním u dětí patří sezonní alergická neboli pylová rýma. Ta bývá spojena s typickými obtížemi, jako je kýchání, ucpaný nos, svědění, pálení, řezání a slzení očí a urputná vodnatá rýma. Koncentrace pylů je sice největší na jaře, ale alergická rýma se objevuje i v létě, kdy jsou alergenem pyly trávy a na podzim pak zase pyly vysokého plevele. V lékárně seženete volně prodejné nosní spreje a oční kapky s obsahem antihistaminik, které dokážou částečně ulevit od akutních potíží, zvláště u malých dětí do šesti let je ale na místě jakékoli zdravotní potíže tohoto typu konzultovat s pediatrem (ten může předepsat celkově působící antihistaminika, pro děti nejčastěji ve formě sirupu nebo kapek). Sezonní alergie může mít u malého pacienta taktéž kožní projevy, objevit se může kopřivka nebo ekzém.

Pozorujete u svého potomka některé ze zmiňovaných potíží? Špatně se mu dýchá, je dušný, pokašlává, „píská“ nebo ho v noci budí dráždivý kašel, má zarudlé či podrážděné oči, otékají mu oční víčka a nemůže se zbavit rýmy? Vydejte se za praktickým dětským lékařem. Vystaví vám doporučení k odbornému vyšetření u specialisty – alergologa, případně imunologa, kam dítě objednáte. Na první návštěvu s sebou vezměte doporučení a lékařskou zprávu od pediatra, kde budou stručně popsány anamnéza a potíže malého pacienta.

Je to alergie, nebo jenom rýma? Takhle to poznáte!

Kdy je ten správný čas?

Lékaře vyhledejte rozhodně co nejdříve, jakmile začnete u své ratolesti sledovat jakékoli zdravotní potíže, které by mohly ukazovat na alergické onemocnění. Věk dítěte v době vyšetření není rozhodující, lze vyšetřit již kojence, což málokdo ví a maminky někdy zbytečně váhají a vyšetření odkládají. Zrovna tak není pravdou, že vyšetření na alergologii se provádí jen v zimních měsících. Všeobecně však panuje názor, že se s vyšetřením spíše čeká na dobu po „pylové sezoně“ daného pacienta, aby nebyl testován v době svých alergických obtíží a také s ohledem na možnost včasného zahájení specifické alergenové imunoterapie.

„Na vyšetření se neváhejte objednat, máte-li dítě s ekzémem či jinými kožními svědivými problémy, opakovanými rýmami a kašlem či častými zažívacími obtížemi. Myslete na to, že podezření z alergie umocňuje její přítomnost v rodině. Jsou-li oba rodiče alergici, existuje až 75% riziko, že jejich potomek bude mít také problémy s alergií. Alergologické vyšetření lze provést v kterémkoli věku a kdykoli během roku, vždy individuálně dle konkrétního pacienta,“ zdůrazňuje alergoložka a imunoložka Dagmar Pohlová z pražské ambulance Poliklinika Budějovická.

Atopický ekzém: Mažte a přemýšlejte nad vhodným oblečením a jídelníčkem

Na co se připravit?

První návštěva u alergologa trvá většinou déle než hodinu až dvě, lékař musí velmi pečlivě zjistit správnou diagnózu. Nejdříve provede objektivní fyzikální vyšetření, následují zpravidla kožní testy a odběr krve ze žíly na laboratorní vyšetření, eventuálně také spirometrie a v případě potřeby ještě další doplňující vyšetření. Alergolog se vás bude ptát na rodinnou anamnézu, výskyt alergických a imunitních onemocnění v rodině, na prodělaná onemocnění vás i vašeho potomka včetně úrazů a operací, zajímat ho budou rovněž užívané léky, bude se podrobně vyptávat na veškeré příznaky a také okolnosti, za kterých vznikají – kdy a kde se objevují problémy, výživové zvyky, prostředí, v němž dítě žije, kontakt se zvířaty, jeho zvyky, záliby, sporty, kterým se věnuje.

Alergie na sluníčko: Jak ji poznáte a lze ji vyléčit léky?

Krevního testu není třeba se bát!

„V rámci tzv. fyzikálního vyšetření věnuje lékař pozornost zejména stavu kůže, očních spojivek a víček, nosní sliznice a poslechovému plicnímu nálezu. Podle anamnézy potom provádí kožní testy. Probíhají většinou v poloze vsedě, na kůži předloktí, kam se nanáší kapky čistého alergenového roztoku o známé koncentraci. Běžně se provádí bodový test nazývaný prick test. Používají se umělohmotná kopíčka s jednomilimetrovým hrotem (lancety). Lanceta se přiloží kolmo do středu kapky a krouživým pohybem se naruší kůže, do níž pak proniká testovaný alergen. Reakce se odečítá za 15 až 20 minut,“ vysvětluje imunoložka Iva Pončáková.  Měří se velikost zarudnutí (v dnešní době se od měření zarudnutí upouští) a pupenu. Pozitivní odpověď se počítá již od pupenu s průměrem 3 mm. Pro provedení kožního testu nejsou žádná věková omezení. Pozor, pokud malý pacient užívá antihistaminika, je potřeba je na týden před plánovanými kožními testy vysadit. Doplňujícím vyšetřením je laboratorní vyšetření specifických alergických protilátek z krevního odběru.

 Jak se zachovat ve chvíli, kdy dítě dostane velkou alergickou reakci?

Co když má i astma?

Vzhledem k tomu, že příznaky průduškového astmatu se projevují podle posledních vědeckých studií u 20 až 40 % pacientů trpících sezonní alergickou rýmou, mělo by být běžnou součástí alergologického vyšetření i vyšetření tzv. spirometrie metodou průtok – objem. „Jedná se o funkční vyšetření průdušek a plic, které probíhá zcela neinvazivní formou – dítě dýchá do přístroje, tzv. spirometru podle pokynů sestřičky. Toto vyšetření lze provést od pěti let věku dítěte, v některých případech i dříve, záleží na tom, jak je dítě schopno spolupracovat,“ vysvětluje Dagmar Pohlová. Toto vyšetření může lékař ještě doplnit tzv. „bronchodilatačním testem“ ke zhodnocení změn, eventuálně zjištěné funkční poruchy.

Diagnóza astma: Sportu se vzdát dítě nemusí! Co však musíte vědět?

 

Finále
Témata: Zdraví, Alergie, Nemoc, Děti a nemoci, Důsledek, Odběr krve, Potomek, Alergologie, Dagmar Pohlová, Rýma, Vyšetření, NEJ, Alergeny, Pokyn, Malý pacient, Kapka

Mohlo by vás zajímat
Distanční výuka: Rodiče, buďme v klidu. Povinnosti nemáme téměř žádné!
Matky influencerky. Které vládnou sociálním sítím? Znáte je všechny?
Proč ještě nechodí na nočník? 9 věcí ve výchově, které už neplatí, i když je naše mámy dělaly
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Retro krása! Mateřská láska byla před 50 lety stejně sladká jako dnes
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Kdysi a teď: Po letech se znovu nafotili, veselé i dojemné snímky vás dostanou
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození, jak ho viděl známý fotograf

Horoskopy

Beran Péče o rodinu a pracovní povinnosti vás mohou vyčerpat. Je na to jednoduchá rada. Zorganizujte si čas a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Svatoslav, Svatomír, Javier

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné