Maminka.czKojenec

Tohle vás čeká, když vaše dítě začne brzy chodit! Není to jen výhoda

19. 7. 2019
Tohle vás čeká, když vaše dítě začne brzy chodit! Není to jen výhoda
Pokud jste hrdými majitelkami malého neposedy, který vyrazí do světa po svých opravdu časně, zjistíte, že nová etapa života přináší nejen spoustu radostí, ale i nových výzev. Těší vás, že je napřed před svými vrstevníky? Připravte se také na poněkud stinné stránky.

V prvních dvou letech života udělá děťátko obrovský pokrok a čeká vás hned několik zásadních milníků. Jedním z nich jsou právě první nesmělé a neohrabané krůčky. Těšíte se na ně, nemůžete se jich dočkat, jste na ně patřičně pyšní a samozřejmě je důkladně dokumentujete na památku. Stejně tak, jako první úsměv, první žvatlaninu typu „mama“ nebo „baba“, první ochutnávku jiných dobrot, než je mléko…

10 stěžejních milníků v životě batolete. Na tohle se pediatr neptá

Průměrný věk, kdy dítě začne samo chodit, je zhruba kolem prvních narozenin, přesněji mezi 13. až 15. měsícem věku, některé však udělají své první krůčky už v devíti měsících (a jiné zase spokojeně lezou ještě v roce a půl). Na co všechno se můžete těšit a kolik věcí se změní?

Všichni budou ohromeni

Ano, když se osmi nebo devítiměsíční kojenec vytrhne z maminčiny náruče, suverénně se postaví na nožky a vydá se prozkoumávat místnost ve vzpřímené poloze, je tu velká šance, že ohromí všechny dospělé v okolí. Návštěvy možná zůstanou koukat s otevřenou pusou a vaše robátko se rázem stane centrem veškerého zájmu. Pozorovat nefalšovaný údiv ve tvářích překvapených příbuzných i náhodných kolemjdoucích může být docela příjemné, ale na druhou stranu…

Nechte děti běhat hezky bosky. V čem má chůze naboso svá pro a proti?

Budete pod „palbou“ ostatních maminek

…ocitnete se pod přísným drobnohledem kamarádek, sousedek i dalších maminek na hřišti, v parku nebo herničce, které mají děti ve stejném či podobném věku a mohou se ve společnosti vaší ratolesti cítit nepříjemně. Některé začnou své dítě porovnávat s jinými a budou zbytečně vystresované, zda je s jejich potomkem všechno v pořádku a vyvíjí se zdravě. Přesto, že většina maminek zřejmě ví, že každé děťátko se vyvíjí odlišně a jinak rychle, v přímé konfrontaci s „šikovnějším“ exemplářem se mohou objevit určité obavy. Zvláště v případě, kdy dítě nedělá a nesplňuje to, co od něj chcete a co byste si moc přáli. Takže, váš malý chodec je jistě důvodem k oslavě, dobře ale promyslete, jak svou velkou radost sdílet s ostatními maminkami v okolí (bez vychloubání, srovnávání, hodnocení…), abyste v nich nevzbuzovala negativní emoce.

Odpočinou si vaše ruce

Hurá, je to tady, unavené, vytahané paže si mohou dát konečně oddechový čas! Není pochyb o tom, že nosit celé dlouhé měsíce své miminko v náručí (obzvláště, když trpí třeba na koliky a bolesti bříška a celé noci nespí), je skutečnou zatěžkávací zkouškou vaší síly a vytrvalosti. Jakmile se ale dítko samo postaví a vydá neohroženě do prostoru, dopřejte jim péči a odpočinek. Jako bonus ovšem nejspíš zjistíte, že se vám svaly na pažích úžasně vyrýsovaly a poněkud zesílily. A není divu. Vždyť kolik za ten necelý rok odnosily – kromě neustále přibírajícího potomka – nákupů, balíků plen a vod, kočárků, autosedaček a jiných zavazadel?

Musíte být nonstop ve střehu

Budete si připadat, že jste pořád v letu. Jakmile objeví kouzlo samostatné chůze, může se vaše dítko proměnit v neřízenou střelu a prostě musí vše v dosahu osobně prozkoumat. Podstatně se tím rozšiřuje rajón nenechavého průzkumníka, což má samozřejmě svá úskalí. Bez nehod a havárií se žádný začátek neobejde, s tím je potřeba počítat. I když prťavému pochodníkovi budete v jednom kuse v zádech. Smiřte se s tím a pokuste se alespoň eliminovat případná rizika. Odstraňte vše, co se dá rozbít nebo se o to zranit, pořiďte chrániče ostrých hran a rohů, zabezpečte zásuvky i schodiště. Pozor také na lehké nebo nestabilní kousky nábytku, které se snadno překotí a převrhnou.

V půlroce se má plazit, v roce chodit. Znáte největší mýty o vývoji dětí?

Nejspíš bude dříve mluvit

Některé studie ukazují, že kojenci, kteří začnou se samostatnou chůzí ve velmi raném věku (dříve, než dovrší 11. měsíc), se v mnoha případech učí a osvojují si rychleji i jiné psychomotorické schopnosti a jiné dovednosti. Přesto ale…

S chytrostí to nesouvisí

…zdaleka neplatí pravidlo, že jen proto, že vaše dítě chodí o něco dříve než jeho vrstevníci, přijdou rychleji a předčasně i další zásadní milníky v jeho vývoji. Neznamená to rovněž, že je vaše ratolest inteligentnější nebo bystřejší než ostatní děti v podobném věku. Chůze vyžaduje zejména růst a vývoj potřebného svalstva spíše než mozku. A to u některých dětí trvá déle. S tím, jak budete postupem času sledovat, jak vaše dítko roste, můžete být překvapena, zaskočena nebo dokonce i trochu zklamaná, když se další z milníků případně opozdí nebo nepřijde v ten správný čas, kdy očekáváte, že se to stane.

Děti starších matek jsou chytřejší! A další mýty o mateřství ve vyšším věku
Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Zdraví, Děti, Batole, Kojenec, Péče o dítě a jeho výchova, Milník, Maminka, Vrstevník, Zásadní milník, Chůze, Věk

Mohlo by vás zajímat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Kdyby chlapi chodili k porodům, nebyly by války, říká zpěvák Roman Tomeš
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Teď, nebo nikdy! Na poslední pokus o miminko si půjčili. A mají trojčata
Z těhotenství jsem nadšená nebyla. Promiň, synu, říká Aneta Krejčíková
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková
Lékařka mi řekla, že dcera je autistka. Ona ale špatně slyšela!

Horoskopy

Rak Ani ve snu by vás nenapadlo, že zrovna vy si oblíbíte docházení do zaměstnání. Uvědomte si, že to může…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bartoloměj, Bartolomej

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu