[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
„Jedná se o akutní stav v urologii, kdy dochází k přetočení cévní stopky varlete. Otočením cévní stopky dojde k zaškrcení cév, přítok a odtok krve z varlete je zastaven. Pokud nedojde k obnovení krevního přítoku, varle do 4 – 6 hod odumírá. Jedná se tedy akutní stav, u kterého je rozhodující rychlá diagnostika a léčba.“ vysvětluje v informačním internetovém bulletinu České urologické společnosti lékařka Kateřina Dušková z Urologické kliniky v Motole.
„Postiženi bývají nejčastěji děti a dospívající chlapci. K torzi varlete dochází většinou z plného zdraví, v naprosté většině případů v klidu či dokonce ve spánku,“ uvedla dále lékařka. Nepříjemná příhoda je při včasné péči obvykle řešitelná bez následků, neposedné varle se pomocí chirurgického zákroku přetočí zpět a „pro jistotu“ přišije k vnitřní straně šourku. Nicméně je důležité nepodceňovat příznaky – být informovaný.
Torze varlat, respektive varlete, se u chlapců vyskytuje v několika variantách. K některým dochází pouze v novorozeneckém a kojeneckém věku, k jiným i později. Všechny typy torze však vyžadují rychlý lékařský zásah! „Rozhodujících faktorem úspěchu léčby je čas!“ varuje lékařka.
Výše uvedené příznaky mohou pochopitelně naznačovat i méně závažný zdravotní problém, nicméně okamžitá návštěva lékaře a odborné vyšetření jsou vždy na místě! „Při podezření na torzi je důležité také ultrazvukové vyšetření, kde často prokazujeme minimální až vymizelé prokrvení v oblasti varlete.“ dodává diagnostický postup Dušková.