Maminka.czZdraví

Torze varlat je nebezpečná! Poznejte ji

Martina Machová 6.  6.  2016
Jak poznat tento závažný stav, který se bohužel nevyhýbá ani těm nejmenším? Jak se torze varlat řeší, lze ji předejít či vyléčit doma?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Jedná se o akutní stav v urologii, kdy dochází k přetočení cévní stopky varlete. Otočením cévní stopky dojde k zaškrcení cév, přítok a odtok krve z varlete je zastaven. Pokud nedojde k obnovení krevního přítoku, varle do 4 – 6 hod odumírá. Jedná se tedy akutní stav, u kterého je rozhodující rychlá diagnostika a léčba.“ vysvětluje v informačním internetovém bulletinu České urologické společnosti lékařka Kateřina Dušková z Urologické kliniky v Motole.

Klučičí intimnosti: Nesestouplá varlata

„Postiženi bývají nejčastěji děti a dospívající chlapci. K torzi varlete dochází většinou z plného zdraví, v naprosté většině případů v klidu či dokonce ve spánku,“ uvedla dále lékařka. Nepříjemná příhoda je při včasné péči obvykle řešitelná bez následků, neposedné varle se pomocí chirurgického zákroku přetočí zpět a „pro jistotu“ přišije k vnitřní straně šourku. Nicméně je důležité nepodceňovat příznaky – být informovaný.

5 příznaků torze varlat, které nepřehlédne ani laik

  •  Obvykle náhlé a neobyčejně prudké bolesti varlete nebo podbřišku (děti si mohou stěžovat i „na bříško“). K bolestem se mohou přidat vysoké teploty, nevolnost a zvracení.
  •  Varle bývá přitažené směrem k břichu (tzv. „vysoké varle“).
  •   Bolest nelze zaspat. Problémy může působit i pochyb.
  •  Někteří chlapci častěji močí, nebo se dokonce pomočí, i když už to pro ně v daném věku není obvyklé.
  •  Velmi nápadným symptomem pokročilejší fáze problému bývá zduření a zarudnutí postiženého místa.

Rychlost a správná diagnóza – jediná cesta k úspěšné léčbě

Torze varlat, respektive varlete, se u chlapců vyskytuje v několika variantách. K některým dochází pouze v novorozeneckém a kojeneckém věku, k jiným i později. Všechny typy torze však vyžadují rychlý lékařský zásah! „Rozhodujících faktorem úspěchu léčby je čas!“ varuje lékařka.

Výše uvedené příznaky mohou pochopitelně naznačovat i méně závažný zdravotní problém, nicméně okamžitá návštěva lékaře a odborné vyšetření jsou vždy na místě! „Při podezření na torzi je důležité také ultrazvukové vyšetření, kde často prokazujeme minimální až vymizelé prokrvení v oblasti varlete.“ dodává diagnostický postup Dušková.

Témata: Zdraví, Ultrazvukové vyšetření, Akutní stav, Varlata, Kateřina D, Lékařský zásah, Příhoda, Správná diagnóza, Intimnost, Jediná cesta, Odborné vyšetření, Nebe, Zdraví na Heureka.cz