Maminka.czTěhotenství

Toto jsou zakázané potraviny. Na ně v těhotenství zapomeňte

Michaela Karavarakis 21.  1.  2013
Můžete jíst sushi? Pít víno? Dát si kávu? Zjistěte, co pro vás je a není bezpečné, když čekáte miminko.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Kolem povolených a zakázaných potravin, kterým byste se měla během těhotenství vyvarovat, panuje hodně falešných mýtů. Přesto skutečně existují potraviny a jídla, na která si musíte dát velký pozor.

Určitě si přečtěte podrobný přehled „Těhotenství týden po týdnu“

Listerie je u těhotných problém

Párky, měkké salámy, syrové nebo nedostatečně tepelně upravené maso včetně ryb a mořských plodů, jako jsoutřeba tataráky, sushi a různé masové pasty, majonézové saláty, paštiky, nepasterizované mléko a produkty z něj vyrobené, nemyté ovoce či zelenina... To vše jsou možné zdroje bakterie listerie. Zdravému člověku by neměla způsobit vážné zdravotní komplikace, ale rizikovou skupinu tvoří právě těhotné ženy a lidé s oslabenou imunitou.

Těhotné ženy jsou k nákaze listeriózou náchylnější právě proto, že jejich imunitní systém je po čas těhotenství do jisté míry utlumen. Pokud je listerióza u těhotné ženy zjištěna, léčí se vysokými dávky antibiotik, které zabrání přenosu nemoci na plod. Není-li listerióza léčená, její následky mohou být fatální: samovolný potrat, předčasný porod či úmrtí dítěte krátce po porodu.

Příznaky jsou přitom zaměnitelné s běžnou virózou či chřipkou. Projevuje se horečkami, zimnicí, bolestí svalů, průjmem a někdy i tuhnutím šíje, bolestí hlavy a ztrátou rovnováhy. Dávejte si pozor i při vaření, abyste například nožem od syrového masa nekrájela zeleninu nebo abyste vždy dobře umyla prkénka. Teplem – vařením, smažením, pečením – se listerie, ale třeba i bakterie salmonely, zlikviduje opravdu ve velmi krátké době.

6 těhotenských symptomů, které byste neměla nikdy ignorovat

Vyhněte se zdrojům rtuti

Mečoun, žralok a makrela obsahují ze všech mořských ryb nejvíce rtuti a jejich konzumaci byste si proto v tomto období měla odpustit.

Dobře tepelně upravené mořské ryby byste ale ze svého jídelníčku vyloučit neměla. Právě naopak! Ryby obsahují cenný zdroj omega 3 kyselin, které jsou velmi důležité pro vývoj nervové soustavy miminka a jeho mozku. Odborníci se shodují na tom, že dvakrát týdně vám mořské ryby na vašem stole jedině prospějí. Speciálně třeba tuňák, losos, treska nebo sumec.

Radši cukr než aspartam

Na cukru není špatného. Naše tělo ho přirozeně potřebuje a v době těhotenství možná zjistíte, že ho potřebujete ještě víc než normálně. S umělými sladidly byste ale měla být opatrná. Rozhodně si radši dopřejte normální sladkou limonádu než „dietní“, pokud na ni máte chuť. Úplně nejlíp vám ale samozřejmě udělá obyčejná voda.

10 prověřených tipů proti těhotenským nevolnostem

Kafe: ano či ne?

Hypotézy, že pití kávy v těhotenství má za následek následnou hyperaktivitu u dítěte, byly snad už nadobro vyvráceny. Existují ale studie, podle kterých pití kávy způsobuje nízkou porodní váhu novorozenců, ubírá miminku vápník a železo a rovněž snižuje průtok krve placentou a zpomaluje tak přívod živin a kyslíku k dítěti.

Zde se ovšem myslí dlouhodobé a nadměrné pití kávy či kofeinových nápojů. Pokud jste na kafe zvyklá a líp se vám při něm relaxuje, jedním šálkem kávy s mlékem denně nic nezkazíte.

Alkohol

Názory odborníků se různí. Najdete přísné odpůrce alkoholu v jakémkoli množství, ale najdete i liberálnější lékaře, kteří vám skleničku vína jednou týdně dopřejí. Záleží na tom, komu dáte přednost.

Je samozřejmě dokázáno, že čím víc a čím častěji žena v době těhotenství pije, tím vyšší je riziko potratu, vrozených vad, retardace růstu a duševních poruch. Na druhou stranu ale není dokázáno, že by příležitostná sklenka vína či piva měla na plod škodlivý účinek.

Témata: Těhotenství, Potraviny, Těhotný problém, Mořské plody, Kofeinový nápoj, Upravené maso, Těhotenský symptom, Škodlivý účinek, Žák, Obyčejná voda, Zákaz, Potraviny na Heureka.cz