Maminka.czZajímavosti

„Továrna“ na děti: Náhradní máma porodila za třináct let 10 dětí včetně tří vlastních. Na cestě je jedenácté!

Dita Mrázková 22.  5.  2024
Sedmatřicetiletá Emily je přírodní úkaz. Za sebou má deset porodů, z toho při dvou na svět přivedla dvojčata. Jejím posláním je umožnit neplodným párům stát se rodiči.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Emily Westerfield z Ohia je matkou tří dětí, dcery Mckenny (13) a synů Jacka (11) a Charlieho (10). Dalších sedm dětí (včetně dvou dvojčat), které porodila, putovalo do rodin neplodných párů. Emily je totiž „profesionální“ náhradní mámou.

VIDEO: MAMINKA PODCAST: Jak umělá inteligence pomáhá neplodným párům? Výrazně zvyšuje úspěšnost IVF

Dítě číslo 11 (holčička) se má narodit letos v červenci. Emily se pro náhradní mateřství, ke kterému se uchyluje stále více neplodných mužů i žen, rozhodla v roce 2010, kdy nemohla otěhotnět sestřenice jejího manžela. Emily se cítila provinile, že ona sama může počít dítě a někdo blízký se trápí, že se rodičem nestane. Nabídla proto manželově sestřenici a jejímu partnerovi možnost dítě odnosit. Ti však s touto alternativou nesouhlasili.

Myšlenka na náhradní mateřství v Emily však už zůstala natrvalo. Věděla, že existuje řada párů, které na dítě čekají roky. S jejím záměrem však nějakou dobu nesouhlasil manžel Max. Myšlenku, že by mohla být náhradní mámou, mu sdělila v době, kdy čekala své třetí dítě, syna Charlieho.

Klepněte pro větší obrázek

„Tolikrát mi řekl ne, až ho to přestalo bavit. Mluvila jsem o tom totiž denně,“ nechala se slyšet Emily v rozhovoru pro magazín Today. Po porodu Charlieho si vytvořila vlastní profil v jisté komunitě neplodných párů. „Množství dotazů a žádostí, které jsem dostala jen den poté, mě naprosto ohromilo,“ vzpomíná po letech. 

Rozhodování, komu pomoct, nebylo podle slov Emily vůbec jednoduché. Jako první si vybrala rodinu, která bydlela jen tři hodiny od jejího domova. První dítě, které tak odnosila, se narodilo v roce 2015. „Sdělit těm lidem, že čekám jejich dítě, bylo vzrušující i nervy drásající zároveň,“ popsala své pocity náhradní matka.

Klepněte pro větší obrázek

Ale po první zkušenosti věděla už najisto, že v náhradním mateřství hodlá pokračovat. Děti (včetně vlastních) tak porodila v letech 2011, 2013, 2014, 2015, 2017, 2018, 2021 a 2022, z toho se ve dvou případech jednalo o dvojčata.

Nabízí se otázka, jak s dětmi, které porodila, probíhalo loučení. „Mám v hlavě nastavené, že jsem jejich milující teta. Soustředím se jen na to, abych rodičům pomohla založit jejich vlastní rodinu,“ vysvětluje Emily. Se všemi dětmi i jejich rodiči však zůstává v kontaktu prostřednictvím sociálních sítí a dětem posílá i dárky k narozeninám.

Klepněte pro větší obrázek

Loni Emily založila vlastní agenturu pro náhradní mateřství s názvem Carrying Dreams. Ta spolupracuje s potenciálními rodiči a spojuje náhradní matky s dárkyněmi vajíček.

„Jsem tak hrdá na to, co můžu udělat pro páry, které nemají to štěstí počít přirozeně. Vím, že můj čas je omezený, ale pořád jsem ještě dost zdravá na to, abych mohla v náhradním mateřství pokračovat. Náhradní matkou budu zkrátka tak dlouho, dokud mi to moje tělo a rodina dovolí, říká odhodlaně Emily.

Co je náhradní mateřství?

Při gestačním náhradním mateřství není náhradní matka geneticky příbuzná s plodem, protože neposkytla vajíčko použité k oplodnění. Ve většině případů je alespoň jeden z rodičů geneticky spřízněn s dítětem, náhradní matka ale nikoli.

Embryo vzniká metodou IVF (in vitro fertilizace) z vajíček a spermií dárců z řad potenciálních rodičů. Poté se přenese do dělohy náhradní matky, která plod odnosí. 

Žena, která odnosila děti celebritám, vypráví o náhradním mateřství. Zažila porody, potrat i ohrožení života, ale nelituje
Nejčastější otázky kolem náhradního mateřství: Co musí náhradní matka splňovat a jakou dostává finanční kompenzaci?
Témata: Děti, Porod, Rodina, Rodina a vztahy, Psychika, Rodičovství, Max, Kuriozita, Od těhotenství k porodu, Neplodnost a IVF, Zajímavosti, Rodiče, Emoce, Odvaha, nahradní mateřství, Umělé oplodnění, Početí, Náhradní matka, Máma, Dvojče, Náhradní mateřství, Neplodný pár, Charlie, Ohio

Video