Trápí vás malý upír? Nejste jediná!

Komerční článek
17. 5. 2016
Trápí vás malý upír? Nejste jediná!
Máte občas pocit, že vaše miminko přišlo na svět jen proto, aby z vás vysálo všechnu životní sílu? Stává se vám, že na konci svých psychických i fyzických sil přemýšlíte o tom, že asi nejste dobrá matka, když myslíte na vraždu či sebevraždu? Nejste jediná! Nejlepší způsob, jak to přežít, je vydržet!

Vydržet a neztratit při tom smysl pro humor! Nejste jediná maminka, kterou při věčných peripetiích s uspáváním a krmením miminka přepadají černé myšlenky. Úpornost, s jakou si miminka vynucují soustavnou pozornost je neuvěřitelná. Nekonečné uspávání všemi možnými způsoby, bez náznaku uspokojivého výsledku je frustrující a vyčerpávající.

Je důležité uvědomit si, že v tom nejste sama. S tímto problémem bojuje minimálně 7 maminek z 10. Možná vás na tato úskalí mateřství nikdo nepřipravil, v příručkách o mateřství se píše jen o nekonečné a všeobjímající mateřské lásce, která po porodu pomůže překonat všechna úskalí mateřství a soustavné péče o dítě. Důležité je, že pokud máte pocit, že ona všeobjímající mateřská láska jaksi nepřichází, že miminko vnímáte jako vetřelce, upíra, který z vás kromě mateřského mléka vysává i poslední zbytky životní energie, je to v pořádku. Není to nic nepatřičného. Několik měsíců pláče a křiku při každém pokusu nechat dítě spát v jeho postýlce samotné bez toho, abyste ho objímala, poponášela, houpala, hladila, konejšila ho – zkrátka, byla mu permanentně nablízku – takový režim by nevydržel ani Terminátor. Ani v ideálním případě, kdy se v péči o dítě můžete střídat s jeho tatínkem se to ve zdraví nedá vydržet.

Zásadní je, že nemusíte mít obavy z toho, že nejste dobrá matka. Až se situaci naučíte zvládat, mateřská láska se dostaví se všemi radostnými pocity, které od mateřství čekáte. Pokud nepatříte mezi šťastné 3 matky z 10, které mají dítě, které celou miminkovskou fázi života prospí, nezbývá vám, než se smířit s tím, že to musíte vydržet a bez ztráty humoru se naučit s tím bojovat.

Internet je plný návodů, jak uspat miminko – hledejte, zkoušejte a buďte trpělivá. Je tu metoda využití tzv. bílého šumu, přejíždění papírovým kapesníkem po obličeji dítěte podle známého videa z youtube, rady maminek například na najdete zde na webu promaminky.cz, či Estivillova metoda popsaná v knize Dětská nespavost, kterou napsal Eduard Estivill.

Pokud potřebujete psychickou podporu, neváhejte vyhledat psychologa – poradí vám, jak se s vašimi pocity a únavou vyrovnat. A důležité je i vyměňovat si zkušenosti s jinými maminkami – tak kromě dobrých tipů na vaše mateřské problémy získáte důležitý pocit, že být z péče o miminko smrtelně unavená není jen váš problém, ale zcela obvyklý jev. Inspiraci, užitečné rady, informace a maminkovská diskusní fóra najdete například na www.promaminky.cz, kde se můžete poradit s odborníky v Poradně.


Mohlo by vás zajímat
Kolik kroužků je pro batolata a děti ve školce tak akorát?
Smutný příběh: Zemřelo jim miminko. Z jeho popela teď roste květina
Nástup do školky s dítětem zamává. Proč chodí domů tak unavené?
Domácnost má být čistá, ale přehnaný úklid může škodit

Horoskopy

Kozoroh Bude vás moc bavit stále se seznamovat s novými lidmi. Bohužel přitom budete zapomínat na svoje staré…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Kryštof, Christopher, KrištofRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu