Maminka.czZdraví

Trápí vás rozpraskané koutky? Víme, co je způsobuje a jak s nimi zatočit

Martina Machová 12.  1.  2019
Také vás občas trápí rozpraskané koutky? Navíc je zvláště nyní v zimě léčení zdlouhavé a únavné, neboť mráz rozpraskané kůži příliš nesvědčí.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Přestože nejde o žádné závažné onemocnění, dokážou rozpraskané koutky nepěkně potrápit. Během jídla místo ukusování spíše uždibujeme a rozkošnické zívnutí raději spolkneme ihned, jakmile nás zastihne jen myšlenka na zívání, jen aby se při větším otevření úst neozvala štiplavá bolest a koutky znovu a znovu nepraskly a nekrvácely.

Suché a popraskané rty: Co je způsobuje a jak se vyléčit?

Není snad ani potřeba zmiňovat, že zimní období podrážděným koutkům příliš neprospívá. Mráz rty vysušuje, což instinktivně řešíme jejich olíznutím, čímž situaci neustále zhoršujeme.

Co ale vlastně onemocnění lidově označované jako „koutky“ způsobuje?

Nedostatek vitaminů, anebo kvasinky a bakterie?

Obvykle se traduje, že rozpraskané koutky rtů (Angulus infectiosus) jsou projevem nedostatku některých minerálů a vitamínů, zejména vitamínů řady B. Ty sice mohou k hojení pokožky napomoci, avšak jejich nedostatek hlavní příčinnou obvykle nebývá! Rozpraskané koutky mají totiž na svědomí především bakterie, nejčastěji stafylokoci a streptokoci, anebo kvasinky. Tyto potvůrky je možné pak vcelku snadno přenést z koutků třeba na okousané nehtové lůžko nebo do ranky po strhnuté záděrce. Lze je pochopitelně také „poslat do světa“ na skleničce, lžičce, hračce nebo dudlíku. Má-li jeden člen rodiny rozpraskané koutky, je tedy jistá opatrnost na místě.

Smí rodič líbat dítě na ústa? Mate ho tím a dráždí, tvrdí někteří odborníci

„Koutky“ jako projev jiného onemocnění

Lidské tělo je úžasné! Mnohdy nám naznačuje, kde se skrývá jeho oslabené místo dřív, než problém či nemoc propukne naplno. Jsme-li vnímaví, může nám naše vnímavost a pozornost ušetřit část budoucího trápení. Opakující se záněty koutků sice bývají povětšinou spojené s jednoduše řešitelnou kvasinkovou či bakteriální infekcí, avšak v některých případech mohou neustále krvácející koutky signalizovat kupříkladu diabetes (zvláště u dospělých), anémii (chudokrevnost), oslabenou imunitu, zánět v dutině ústní (neošetřený zubní kaz apod.), alergii na určitou potravinu apod.

Neobvyklé trápení: Moje dcerka má knírek

Jak s nimi pryč?

V rámci domácí léčby zanícených koutků se osvědčují kupříkladu esenciální oleje z čajovníku (tzv. tea tree) či levandule, které disponují antibakteriálními a protiplísňovými účinky – olej z čajovníku je o něco razantnější. U malých dětí je vhodnější pár kapek esenciálního oleje naředit ve lžičce panenského rostlinného oleje (olivový, slunečnicový apod.), v některých případech se osvědčuje i pouhý panenský kokosový olej. K hojení napomáhá také riboflavin (vitamín B2), kyselina listová (vitamín B9) a zinek.

Rty v zimě potřebují pořádnou výživu. Dopřejte jim ji

Občas zmiňované železo se předepisuje pouze v případě, že se potvrdí jeho nedostatek. Postižené rty by se neměly opakovaně olizovat. Jako ochrana je vhodnější přípravek ve formě krému než v tuhé tyčince (mohou na ní zůstávat bakterie a místo se opakovaně infikuje). V případě, že se koutky během týdne nezahojí, je na místě návštěva lékaře, který může předepsat antibiotický či antimykotický přípravek ve formě masti nebo provede stěr a na základě výsledku pak jedná dál.

 

Témata: Zdraví, Výživa a stravování, Jen pro maminku, Naše tipy, Antibakteriální účinek, Závažné onemocnění, Dutina ústní, Jak, Malé dítě, Určitá potravina, Jistá opatrnost, Tea, Myšlenka, Lůžko, Bakterie, Zimní období, Nedostatek, Vaš, Koutek, Ret, Lidské tělo, Mráz, Nedostatek vitamínů, Olej, Způsob, Zdraví na Heureka.cz