Maminka.czSeriál Ulice

Třaskavé téma v seriálu Ulice: Těhotenství po čtyřicítce. Co si o něm myslí herečka, ženská lékařka a co vy?

Dita Mrázková 12.  1.  2024
Mít dítě v pětačtyřiceti? To bylo za dob našich babiček nemyslitelné! Navíc když se běžně stávaly babičkami právě po čtyřicítce... Jenže co když žena otěhotní nečekaně a dítě si chce nechat? Nebo s mateřstvím z nějakých důvodů čekala až na "zralejší věk"? Tématu se dotýká i jedna z dějových linek oblíbeného seriálu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pokud jste pravidelnými diváky Ulice, možná se zrovna vás dotýkají strasti rodiny Klímovy, která řeší nečekané otěhotnění maminky Ivy (Hana Baroňová), které už je pár let po čtyřicítce. Vychovala tři děti, které jsou už v dospívajícím věku, a když jí vynechala perioda, začala být přecitlivělá a unavená. Myslela si, že přišel předčasný přechod.

VIDEO: UKÁZKA ZE SERIÁLU ULICE: TENTO TÝDEN UVIDÍTE

To, že by mohla být těhotná, ji nenapadlo ani ve snu. A tak logicky následovaly otázky plné pochyb: Jak to zvládne moje tělo, které už přece jen není nejmladší? Co když miminko nebude prospívat? Jak to zvládnu psychicky? A jak to oznámím svým dětem?

Jednou ze seriálových dcer Ivy Klímové je i nejstarší Bára, kterou hraje herečka Eliška Bašusová. Jak by se sama tvářila na oznámení svých rodičů, že bude mít brzy malého sourozence? "Sama jsem, stejně jako seriálová Bára, ze tří dětí. Svoje ségry zbožňuju a představa, že bych měla dalšího sourozence, je jen a jen pozitivní. A to bez ohledu na věk svůj nebo rodičů. Děti jsou zkrátka radost," říká Bára, která je maminkou téměř tříletého syna.

Klepněte pro větší obrázek

Na to, co všechno tato novinka odstartuje u Klímových a jaké změny je čekají, si budeme muset ještě pár dnů počkat, nicméně Iva Klímová není jediná čtyřicátnice, kterou potkalo (ať už chtěné nebo nechtěné) těhotenství.

Klepněte pro větší obrázek

Mít, či nemít?

Není tajemstvím, že čtyřicátnic, které se rozhodnou pro mateřství, každým rokem přibývá. "Už dávno neplatí, že žena, která do dvaceti není vdaná a nemá dítě, je divná. Tím, že se ženám otevřely dveře v pracovní sféře a mají šanci si budovat kariéru nebo cestovat a objevovat svět – nebo si prostě svobodně užívat života – se průměrný věk prvorodiček posunul na 29,6 roku," podotýká gynekoložka Kamila Žižková.

Celkem je podle jejích slov rodiček mezi 40 a 50 lety zhruba 5 procent a není pravda, že by to byl fenomén moderní doby. Starší ženy rodily vždy, jen většinou nešlo o první porod, ale třeba o desátý. Kamila Žižková však nepopírá fakt, že pokud k otěhotnění po 40. roku života ženy dojde, stoupá výskyt komplikací.

Například těhotenská cukrovka nebo hypertenze a s tím související riziko preeklampsie a eklampsie, což jsou onemocnění, která neohrožují na životě jen miminko, ale i maminku. U dětí starších matek (riziko mírně zvyšují i staří otcové) se také častěji vyskytují vrozené vývojové vady, jako je Downův syndrom. A stoupá i nebezpečí potratů a předčasných porodů.

Lékařka však tento "trend" doby vidí i optimisticky. "Pokud uvažujete o založení rodiny v pozdějším věku, myslete na to, že všechno jsou to jen statistiky a čísla. Nenechte se odradit ani okolím, ani zdravotníky. Medicína už dnes dokáže hodně a při zdravém životním stylu můžete mít zdravé miminko – a dokonce narozené vaginálně – i po čtyřicítce. Že to jde, dokazují i mnohé celebrity, které s miminkem jen rozkvetly. Jen nezapomeňte, že kombinace puberty dětí a vlastní menopauzy nemusí být zrovna procházka růžovým sadem," uzavírá Kamila Žižková.

A co si myslíte o těhotenství ve zralém věku vy? Hlasovat můžete v naší anketě nebo se zapojte do diskuse na našem Facebooku.

ANKETA

Témata: Těhotenství, Děti, Láska a vztahy, Rodičovství, Mateřství, Rodina, Rodina a vztahy, Babička, herečka, Herec, Ulice, Seriál Ulice, Odvaha, role, Anketa, Eliška Bašusová, odborník, Hana Baroňová, natáčení, Bára, TV Nova, Filip Čapka, Iva Klímová, Klíma, Třaskavé téma