Maminka.czChování a vztahy

Tři fáze proměn chlapce: Od hošíčka k muži

Martina Machová 24.  7.  2015
Jak důležitý je pro jednotlivé fáze duševního vývoje chlapce důležitý otec, mužský vzor či vzory? Kdy se chlapci vnitřně odpoutávají od matky a lnou spíše k otci?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pedagogické pracovníky na prvním stupni základních škol tvoří asi z 97 % ženy (o předškolních zařízeních ani nemluvě). Mnoho vedoucích zájmových kroužků, včetně sportovních, bývají v této věkové kategorii také ženy. Muži, mužské vzory jsou z tohoto pohledu zkrátka dlouhodobě značně nedostatkovým zbožím. Přitom naši synové pozitivní mužské vzory tolik potřebují, čím jsou starší, tím jsou pro ně mužské vzory důležitější – alespoň to tvrdí mnozí psychologové. Například populární australský psycholog a autor několika populárních publikací o výchově dětí, Steve Biddulph, v teorii 3 fází proměny chlapce v muže zajímavě popisuje postupně narůstající důležitost otce a dalších mužských vzorů v chlapcově duševním vývoji.

První fáze: Od kojence ke školákovi

Steve Biddulp tvrdí, že první fáze pozvolné a z počátku velmi jemné a nenápadné proměny chlapce v muže trvá od narození do 6 let. Takřka každé miminko, batole a dokonce i předškolák lne v tomto období přirozeně více k matce, než k otci. Je to naprosto normální a v přírodě běžné. „Cílem tohoto věku je poskytnout chlapci hodně lásky a pocit bezpečí a zprostředkovat mu zkušenost, že život je laskavý a příjemný.“ tvrdí psycholog.

Druhá fáze: „Základka“

Na základní škole tráví dítě obvykle 9 let, a právě zhruba 8 – 9 let trvá druhé období, kdy lze u většiny kluků pozorovat stále větší „příklon“ k otci. Malé muže to naprosto přirozeně táhne k tátovi, do mužského světa, touží s ním trávit čas a podnikat různorodé věci a aktivity. 

„Účelem této fáze je rozvíjet chlapcovy schopnosti a dovednosti, ale zároveň i přívětivost a hravost, aby se stal vyrovnanou osobností. Je to věk, kdy chlapec začíná být spokojený s tím, že je mužem…“. Popisuje proměnu psycholog.

Třetí fáze: Jednou nohou z domu

Poslední přirozenou fází přeměny (která samozřejmě v dalších letech nekončí – muž zraje a vnitřně roste, tedy v ideálním případě) je věk dospívání a „hluboké puberty“.  Zhruba tedy od 14 let do dospělosti. Tehdy jsou pro jeho životní cestu a zrání velmi důležité další mužské vzory.

Pokud mají rodiče v tomto směru ještě jakoukoliv moc a vliv, je užitečné budou-li svého mladého muže směrovat k vzorům, které si toto označení skutečně zaslouží. Mladí muži se prý v tomto období více než kdy jindy učí zodpovědnosti, sbírají zkušenosti a objevují vlastní sebeúctu.

Samozřejmě nic z uvedeného není doktrínou a něčím neměnným! sám autor myšlenky, psycholog Biddulph, tvrdí: „Nejlepší je, když se během celého dětství a dospívání angažují oba rodiče. Uvedené fáze spíše naznačují změnu důrazu, tedy to, že otec se dostává do popředí od šesti do třinácti, a od čtrnácti nabývají na důležitosti další mužské vzory.“.

Témata: Láska a vztahy, Chování a vztahy, Druhá fáze, Předškolní zařízení, Chlap, Muž světa, První fáze, Fáze, Mužský vzor, Celé dětství, Muž
Mohlo by vás zajímat
Dnes začíná advent. Co vlastně toto období znamená a na jaké tradice byste neměli zapomenout?
Procházková Simona
Advent
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
Emma Smetana o dětech: Lennonka už má kluka! A u Ariel panuje spíš „gastronomické období"
Víchová Tereza
Slavné maminky
Tajemná linea nigra: Co znamená hnědá čára uprostřed těhotenského bříška?
Machová Martinasim
Těhotenství
Nejmladší matka ve Velké Británii otěhotněla už v 11 letech! Dceru jí odebraly úřady, dodnes se s tím nevyrovnala
Mrázková Dita
Životní příběh